Motorola Edge 40 Neo; zdroj: Dotekománie
Domů » Články » Android »
Motorola poslední dobou nabízí velmi zajímavé modely v řadě Edge a ten s přídomkem Neo dopadl třeba vloni v naší recenzi pozitivně (Motorola Edge 30 Neo recenze). Letos tento zástupce střední třídy dostává nástupce v podobě Motorola Edge 40 Neo. Ten přináší například větší zaoblený 144Hz displej, voděodolnost IP68 nebo větší baterii. Zároveň ale o pár funkcí přichází. Jak se tedy nová střední třídy Motoroly povedla?
Obsah balení
Obvykle balení už příliš nezmiňuji, zde však udělám výjimku. Potěší totiž přítomnost adaptéru do zásuvky s výkonem 68 W a především mě zaujalo dodávané pouzdro. Zde nenajdeme obvyklý průhledný silikonový obal, který jsem nikdy neměl rád. Místo něj je v balení obal vyrobený ve Švédsku z kytek od společnosti Agood. Jeho materiál pak působí jako tvrdý plast, což ale ničemu nevadí.
Motorola Edge 40 Neo; zdroj: Dotekománie
Co už ale trochu zamrzí, je fakt, že v našem případě byl obal deformovaný již z výroby a nepasuje úplně dokonale. Jeho levý dolní roh je ohnutý a nepřiléhá k tělu telefonu (viz foto). Bohužel jsem se snažil to narovnat silou a nejde to. Ověřoval jsem přímo u Motoroly, zda se podobný problém neobjevil u jiných kousků. Ze zhruba 100 testovacích kousků napříč regionem se s touto vadou nesetkali, takže se zřejmě jedná o vadu kusu. Snahu výrobce o ekologičtější změnu nicméně cením.
Konstrukce
Co se týče designu, telefon vypadá podobně jako starší top modely od Samsungu, jako třeba Galaxy S9. Zaoblený displej a záda jsou známými prvky, ale ne každý preferuje tuto estetiku. Trend dnešní doby směruje spíše zpět k plochým čelním panelům, jakkoliv za mě to u Edge 40 Neo vypadá skvěle a díky tomu jsou zde třeba velmi tenké rámečky.
Měl jsem také možnost porovnat Edge 40 a Edge 40 Neo přímo vedle sebe a oba dva tyto telefony jsou designově prakticky úplně stejné. Rozdíl je v použitých materiálech. Dnes testovaný Neo má plastový rámeček, což působí v ruce méně luxusně. Neznalý uživatel si toho ale nejspíš vůbec nevšimne. Druhým za mě velmi patrným rozdílem jsou vibrace, protože klasická Motorola Edge 40 má velmi kvalitní vibrační odezvu.
U Edge 40 Neo je vibrační motůrek menší slabina. Také mobily ve střední třídě jako třeba Nothing Phone (1) nebo nové Galaxy A54 nabízí jednoznačně lepší vibrace, zde působí jako u velmi levného smartphonu.
Záda mají matnou povrchovou úpravu s lehkým třpytivým efektem na slunci. V našem případě jsme testovali černou verzi s názvem Pantone Black Beauty, která je obyčejnější a má skleněná vcelku, klouzavá záda. Další dvě Pantone barvy s názvem Soothing Sea (taková jemně mátová) a Caneel Bay (tmavší modro-zelená) jsou o poznání zajímavější a mají koženku.
Na svoji velikosti je Edge 40 Neo poměrně lehký telefon a potěšila mě i příjemná tloušťka. Skvělou zprávou je integrace certifikace IP68. Telefon je tedy oproti svému předchůdci Edge 30 Neo (recenze) nově voděodolný s možností ponoření do mělké vody (hloubka 1,5 metru) po dobu až 30 minut.
Naopak je škoda, že jsme přišli o dvě funkce. Odebráno bylo bezdrátové nabíjení Qi. Vloni Motorola Edge 30 Neo měla sice jen pomalé 5W napájení, na nabití přes noc to bylo ale zcela dostačující. Zajímavým designovým prvkem bylo subtilní LED podsvícení pro notifikace kolem zadního modulu fotoaparátu. To už Edge 40 Neo také nemá.
Čtečka otisků prstů je zabudovaná v displeji a funguje z mého používání zcela spolehlivě. Je umístěna poměrně nízko, ale zvyknete si. Máme tu také stereo reproduktory, přičemž hrají celkem solidně. Druhý telefonní repráček je však o maličko tišší.
Displej
Motorola Edge 40 Neo dostala do vínku zobrazovací panel typu pOLED o velikosti 6,55 palce s maximální obnovovací frekvencí 144 Hz. To je na střední třídu opravdu skvělé. Je však důležité zmínit, že na této frekvenci displej zase tak často neuvidíte. Pokud necháte aktivní adaptivní volbu, která přepíná mezi 60, 90, 120 a 144 Hz, tak na tu nejvyšší systém skoro nikdy nepřepne. A je to logické, rozdíl mezi 120 a 144 Hz už není tak patrný. Pokud chcete, můžete si ale v nastavení vynutit neustále aktivní nejvyšší možnost.
Motorola Edge 40 Neo; zdroj: Dotekománie
Pochválit musím také viditelnost na přímém slunci, je skvělá, maximální jas je 1300 nitů. Přitom ještě vloni S22 měla přesně takovýto maximální jas. Zkrátka displej Edge 40 Neo vůbec neodpovídá telefonu za 11 tisíc, je mnohem lepší.
Hardware
Procesor byl vyměněn a místo Snapdragonu 695 tu máme výkonnější MediaTek Dimensity 7030, což je nový čip z letošního léta. Výkonem odpovídá zhruba Snapdragonu 778G. Operační paměť nabízí 8, nebo dokonce 12 GB u verze s větším úložištěm. My testovali právě tuto vyšší verzi s kombinací 12 / 256 GB.
V praxi telefon šlape jako hodinky. Optimalizace je skvělá a vše je krásně plynulé a rychlé. Oproti modelu Edge 40 je zde jen trochu slabší procesor a pomalejší vnitřní úložiště.
Geekbench 5 a Geekbench 6; zdroj: Dotekománie
Specifikace Motorola Edge 40 Neo
- displej: 6,55 palců, 2400 x 1080 pixelů (Full HD+), pOLED, 144 Hz
- procesor: Dimensity 7030
- RAM: 8/12 GB
- úložiště: 128/256 GB
- Android 13
- Foťáky:
- zadní – 50 MPx, OIS
- 13 MPx, 120°
- přední – 32 MPx
- zadní – 50 MPx, OIS
- čtečka otisků prstů v displeji
- stereo
- IP68
- 5G, WiFi 6, Bluetooth 5.4, GPS, GLONASS, GALILEO
- rozměry: 159,63 x 71,99 x 7,89 mm; 179 gramů
- baterie: 5000 mAh + 68W USB C
Výdrž baterie
Výdrž mě velmi pozitivně překvapila. Je jednoduše skvělá. Bez problémů jsem s telefonem zvládal mé plné dva pracovní dny a to se mi moc často nestává. Tři vybití vždy po dvou dnech můžete vidět na snímcích níže. U nabíjení potěší dodávaný 68W adaptér v balení.
Výdrž baterie; zdroj: Dotekománie
Fotoaparát
Na zádech se stále nachází dva fotoaparáty a to hlavní a ultra širokoúhlý snímač. Zatímco druhý zmíněný je v podstatě stejný, hlavní snímač má snížené rozlišení z 64 na 50 MPx. To může znít jako negativní novinka, opak je ale pravdou.
Výsledné snímky z hlavního snímače jsou solidní a řekl bych, že zcela odpovídají vyšší střední třídě a cenovce Motoroly. Dynamický rozsah je skvělý, ačkoliv občas mi přijde výsledné zpracování snímku a doostření možná až příliš výrazné.
Hlavní vs ultra širokoúhlý fotoaparát; zdroj: Dotekománie
Při focení s dvojnásobným přiblížením se vůbec nevyužívá potenciál 50 MPx snímače a fotky už nejsou pěkné na větší obrazovce, je to zkrátka jen výřez. Při focení do plného rozlišení 50 MPx pak telefon neumí použít HDR, ale to nevadí, stejnak dává větší smysl fotit do 12,5 MPx z důvodu kapacity úložiště.
V noci produkuje hlavní snímač také velmi solidní snímky, noční režim se aktivuje automaticky a pořízení trvá jen chvilku. Detailů sice trochu ubývá s ubývajícím světlem a fotky, ale na svoji kategorii jsou fotky pěkné. To se nedá říct o druhém snímači na zádech.
Hlavní vs ultra širokoúhlý fotoaparát; zdroj: Dotekománie
Ultra širokoúhlý fotoaparát má tendenci v noci produkovat zelený nádech ve srovnání s hlavním snímačem a je to docela dost vidět. Je však nutné si uvědomit, že ve střední třídě má snad každý telefon slabší ultra širokoúhlý snímač při noční fotografii.
Video nahrává telefon maximálně ve 4K při 30 snímcích za sekundu. Trochu mě mrzí, že při nahrávání videa ani ve FullHD 30 fps nejde přepínat mezi hlavním vs ultra širokoúhlým objektivem. Kvalita záznamu je vzhledem k cenovce přiměřená.
Systém
Operační systém telefonu je téměř čistý Android 13 a stále obsahuje několik zajímavých funkcí, jako jsou rychlá gesta pro spuštění foťáku nebo svítilny. Je zde také režim „Ready For,“ což je příjemné rozšíření umožňující spustit rozhraní připomínající Windows na externí obrazovce.
Systém; zdroj: Dotekománie
Zhodnocení
Nová Motorola Edge 40 Neo je vskutku vyvážený model, který mě zaujal například skvělým 144 Hz displejem, voděodolností IP68, dostatkem výkonu, rychlým 68W nabíjením s adaptérem v balení a skvělou optimalizací. Líbivé jsou také barevné varianty, velká baterka a potěší téměř čistý systém s režimem Ready For. Mrzí mě, že oproti předchůdci přišla novinka o bezdrátové nabíjení a osobně bych ocenil také kovový rám zařízení. Fotoaparát není vůbec špatný, jen ultra širokoúhlý má v noci zvláštně zelené fotky.
Za cenu 11 tisíc korun je tohle velice dobrá nabídka a jednoznačně si zaslouží pozornost. Možná tak nebudete muset sahat třeba po Samsungu Galaxy A54 s Exynosem nebo po dnes už starším Nothing Phonu (1). A vcelku zajímavě si Motorola konkuruje i sama se sebou – sesterská Motorola Edge 40 se stejným designem se prodává za 10 tisíc korun. Ta vám už nabídne bezdrátové nabíjení, lepší vibrace, rychlejší čip a úložiště a hliníkový rám. Má ale o 600 mAh menší baterku, o 100 nitů nižší jas, o 4 GB menší RAM a ne tak zajímavé barvy Pantone.
Klady
- Elegantní design
- Dostatečný výkon a výborná optimalizace
- Skvělá výdrž baterie
- Lehký a tenký
- Kvalitní jasný 144Hz displej
- Režim Ready For
Zápory
- Plastový rám
- Chybí bezdrátové nabíjení
- Vibrační odezva
- Ultra širokoúhlý snímač má v noci podivně zelený nádech
Domů » Články » Android »
Gesto Double Tap je i na starších modelech Apple Watch
Minipodcast – Ohebný telefon za 14 tisíc je realitou
Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.
💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.
Komentáře