Zdroj: Dotekomanie
Domů » Články » Mobilní operátoři »
O2 představilo své plány v oblasti zkvalitňování mobilních sítí v následujících letech v Česku. V plánu má vypnout 2G síť a nahradit ji 4G a 5G vysílači, nestane se tak však dříve než v roce 2025, podmínkou je, že v síti budou jen jednotky procent zařízení využívající 2G tedy GSM technologii, stejně jako tomu bylo v případě 3G sítí. Plánuje též navýšit dostupnost sítí pro IoT zařízení, aby jich mohly být zároveň připojeny milióny, konkrétně jde o technologie NB-IoT a LTE-M.
Již nyní ve spolupráci s Cetinem modernizuje současné vysílače, kde mění antény 4G vysílačů a instaluje nové s 5G technologií. Rozpočet O2 ani Cetin neuvedli, ale přiblížili, že celý proces modernizace sítě je v miliardách korun. Cetin si tak slibuje větší efektivitu sítí při stejném výkonu, z čehož plyne úspora energií, financí a šetření životního prostředí, sdělil Vladimír Filip ředitel rozvoje sítí, Cetin.
Zbavili se čínského Huawei
S úpravami začaly firmy v roce 2021 a 4 200 vysílačů mají k polovině roku 2023 modernizováno již přes 2 500 z nich. Jen modernizace jednoho sloupu zabere kolem 70 hodin, docílí se menšího zahuštění frekvencí, menšího rušení navzájem a dosažení lepšího pokrytí ve větším množství pásem zároveň pro více operátorů najednou. Cetin, který modernizaci realizuje a tak přibližuje ukončení 2G sítě, se odprostil od problematického poskytovatele telekomunikačních zařízení z Číny Huawei a též od finské Nokie Networks a přešel ke švédskému Ericssonu, o kterém tvrdí, že je absolutní špičkou ve svém oboru.
Jeden velký datový tok pro davy lidí
O2 již nasazuje pro speciální případy milimetrové vlny o frekvenci 26 GHz a šířkou rádiového kanálu 800 MHz. Tento typ nového připojení, kde je možná rychlost až 5 Gb/s, je spouštěn zatím jen pro specifické události. Typicky pro situace, kdy je na jednom místě hodně lidí, kteří se připojují k mobilní síti. Jedná se o koncerty, sportovní události, demonstrace. Od loňska testuje toto využití v Praze například na stadionech, v letošním roce se rozšířila i do dalších měst.
Při demonstraci modernizovaného vysílače na Horním náměstí v Olomouci byla představena rychlost datového přenosu na koncovém zařízení. O2 spolu s Cetinem umožňují, aby telefon přijímal ze zároveň různých frekvenčních pásem signál a kombinoval tak 4G a 5G připojení. Výsledná rychlost byla přes 1 Gb/s.
Modernizace mobilní sítě s sebou nese i komplikace, například 2G sítě jsou typické svým kvalitním dosahem i například 25 km daleko, čehož jsou například 5G sítě v různých pásmech taktéž schopny dosáhnout, ale pro příjemce bude přenosová rychlost pomalá a nepoužitelná, silný dosah je jen na kilometr. Problém však řeší nové typy 4G, které zvládnou obdobný a kvalitní dosah jako 2G, běží právě na pásmu GSM sítě, tedy 900 MHz a vysílání probíhá převážně díky softwaru zvaným single RAM, který odprošťuje od závislosti na hardwaru a umožňuje, aby tzv. celly (vysílače) mohly být menší, energeticky méně náročnější a upgradovatelné. Právě menší energetická náročnost je u 4G s velkým dosahem nezbytná.
Zdroj: tisková konference v Olomouci v červnu 2023
💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.
Domů » Články » Mobilní operátoři »
Komentáře