reklama

Google vydává druhou verzi Android 14 Developer Preview aktualizováno

Google vydává druhou verzi Android 14 Developer Preview [aktualizováno]
2023-03-09T07:55:02+02:00
• 9. 3. 2023

Zdroj: Google

Aktualizováno 9. 3.

Po měsíci zde máme druhou developer preview verzi nadcházejícího Androidu 14. Již jsme vás informovali o některých novinkách, které jsou součástí tohoto systému. Zajisté se podaří objevit další změny, ale zatím si budeme muset počkat na jejich objevení. Google zatím totiž není moc sdílný a musí po nich pátrat sami vývojáři a nadšenci. Další vydání již bude v rámci beta verze, takže zamíří mezi mnoho majitelů smartphonů Pixel. Dá se očekávat, že i výrobci některých značek nabídnou možnost testování, jak tomu bylo v minulých letech. Zatím ale nevíme, které společnosti se zapojí a s jakými smartphony.

Původní článek 8. 2.

Někteří stále čekají na výrobce, až vydá aktualizaci pro jejich smartphone, aby měli aktuální nejnovější systém Android 13. Mezitím ale Google zveřejňuje první verzi nadcházející verze. Dnes zde máme Android 14 Developer Preview.

Android 13 – které mobily mají dostupnou aktualizaci [aktualizováno]

Android 14 Developer Preview

Tato nejnovější verze je určena jen pro vývojáře a velmi zkušené uživatele. I tak se díky ní dozvíme, co si všechno na nás Google chystá. Současně jsme se dozvěděli časový harmonogram vydávání jednotlivých iterací. První beta verze, která bude dostupná pro širokou veřejnost, bude k dispozici v dubnu. Celkem budou čtyři hlavní, ale předpokládáme, že Google vydá více verzí.

timeline desktop feb en 1578x360x

Zdroj: Google

První verze Androidu 14 je určena jen pro smartphony Pixel 4a (5G), Pixel 5 a 5a, Pixel 6 a 6 Pro, Pixel 6a, Pixel 7 a 7 Pro. Následně s uvolněním veřejných beta varianta se rozšíří podpora o mobily jiných značek, ale na to si budeme muset počkat pár měsíců.

Co se týče zatím ohlášených změn, tak vývojáři budou moci nabídnout nativní volbu jazyka pro jejich aplikaci, jako je tomu u některých systémových v Androidu 13. Zde jde spíše o vylepšení samotné funkcionality. Také se objevuje API pro správný gramatický překlad u jazyků, kde se rozlišují rody. Také se Google zaměřuje na vylepšení přístupnosti. To jsou spíše drobnosti, jelikož Android 14 by měl nabídnout efektivnější práci s využíváním systémových prostředků, což by mělo mít dopad na menší spotřebu energie.

Android 14

Zdroj: Google

Android 14 již přichází s omezením instalovat aplikace z neznámých zdrojů, které nemají zacíleno minimálně na API 23, tedy Android 6. Zatím se ale objevují novinky jen pro vývojáře. Postupně se ale dozvíme, co si Google připravil pro běžné uživatele.

Zdroje: xda-developers.com, androidpolice.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim