Využití 3D tisku ve válečném konfliktu komerční článek

Využití 3D tisku ve válečném konfliktu [komerční článek]
2022-12-19T06:53:28+02:00
• 19. 12. 2022

Je 3D tisk jako relativně nové průmyslové odvětví nějak využíván také v probíhající válce na Ukrajině? Samozřejmě, že ano. Asi všichni jsme slyšeli nebo četli o dronech a upravených bombách, které mají stabilizační křidélka vyrobená 3D tiskem.

Mezi méně známe „válečné“ aplikace 3D tisku patří třeba výroba vratidel pro škrtidla, která na začátku války potvrdila silnou stránku 3D tisku – rychlost zahájení výroby. 3D tisk na zakázku je východiskem mnohdy rychle neřešitelných situací. O co konkrétně šlo?

Jednotkám teritoriálních ozbrojených sil Ukrajiny na začátku konfliktu scházelo dostatečné vybavení, mimo jiné také dostatek škrtidel pro zastavení krvácení při rozsáhlých zraněních. Hledaly tedy způsob, jak rychle vyrobit plně funkční prvky (vratidla) pro škrtidla. Požadavek byl samozřejmě velmi urgentní a bylo potřeba, aby bylo co nejdříve možné vyrobit odolné prvky, které vydrží zátěž při utahování. Díky průmyslovému 3D tisku bylo možné během 3 dnů vyrobit až 500 vratidel. Vytištěná vratidla nevyžadovala žádné následné zpracování a byla rovnou posílána do terénu, kde plnila svoji funkci.

Tento příklad ukazuje hlavní přínosy průmyslového 3D tisku – velice rychlý náběh výroby, který je možný i ve větších sériích a výroba odolných produktů, které splňují i vysoké kvalitativní parametry.

 

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Obchodní sdělení za jehož obsah odpovídá objednavatel.

Komentáře

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 2
PanzerGlass S24 MP Mraz 1

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat