reklama

Když iPhone 14 volá na tísňovou linku

Když iPhone 14 volá na tísňovou linku
2022-12-11T13:30:10+01:00
• 11. 12. 2022

Zdroj: HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ SBOR HL. M. PRAHY

Dnešní mobilní telefony nabízí nejrůznější funkce, ale v poslední době se společnosti začaly zaměřovat na přístupnost a také funkce určené pro zkvalitnění života. Nejnovější novinkou je možnost automatické detekce nehody. Ta je k dispozici jen v omezené míře na obou platformách, tedy Androidu i iOS. Apple novinku zavedl u nejnovějších iPhonů a také je k dispozici na hodinkách, přičemž je nutné mít nejnovější operační systém.

ios 16 iphone 14 pro watchos 9 series 8 crash detection 770x1204x

Zdroj: Apple

Oficiální stránky popisují funkci poměrně podrobně, ale jen z uživatelského pohledu. My jsme dostali příležitost nahlédnout na funkci z té druhé strany.

Když iPhone zachraňuje život

Hasičský záchranný sbor hl. města Prahy zasahoval u dopravní nehody na Praze 7, kde se srazila dvě auta. Záchranné jednotky byly vyslány na základě volání automatického systému v iPhonu 14. Konkrétně se ozval operátorům generovaný hlas, který informoval o možné autonehodě. Ve zprávě sděluje i souřadnice. Samozřejmě nedošlo k okamžitému vyslání jednotek, jelikož je zde možnost chybného hlášení. Proto se operátor pokoušel spojit s majitelem mobilního telefonu. Celou situaci popisuje tiskový mluvčí HZS hlavního města Prahy.

Automaticky hlas informoval o možné nehodě uživatele iPhone a sděloval přesné souřadnice. Operátor se snažil během hovoru kontaktovat majitele a následně se pokoušel majiteli dovolat dvakrát zpět. Během hovoru majitel nereagoval, ozývaly se pouze ruchy a hlasy pravděpodobně dalších účastníků nehody. Místo nehody bylo na úrovni čísla popisného domu v ulici Bubenská a odpovídal souřadnicím diktovaným automatem v průběhu hovoru. Ve sluchátku se ozýval automat opakující souřadnice místa, kde zařízení iPhone detekovalo těžkou autonehodu a jehož majitel nereagoval na následné výzvy telefonu. V pozadí hovoru jednou zazněla věta: „Jsi v pohodě?“ a následně už byl slyšet pouze ruch. Na dotazy operátora linky 112 ale majitel telefonu nereagoval. Nereagoval ani na následná 2 zpětná volání.

Celá situace se stala v sobotu 10. prosince 2022 v 16:29 hodin. Nyní máte zřejmě jedinečnou příležitost si poslechnout začátek samotného automatického volání z pohledu HZS. Nahrávka není kompletní ze zřejmých důvodů, ale to je pochopitelné.

Nejedná se o první takový případ, který byl již tímto způsobem řešen. V jednom takovém případě linka 112 obdržela nouzové volání ze tří zdrojů: e-call z vozidla jednoho z účastníků, nehodová centrála se sídlem v Německu a právě zařízení iPhone, které detekovalo náraz.  HZS dodává:

Nemusíte mít ale jen iPhone. Od 1. dubna 2018 musí být všechna nová auta, prodávaná v EU, vybavena systémem eCall. Propojuje palubní počítač auta, mobilní sítě a centrum tísňového volání. Systém automaticky sdělí například přesnou polohu vozidla, počet osob ve vozidle, jeho majitele a typ vozidla nebo směr a rychlost jízdy před nehodou.

Děkujeme HZS hlavního města Prahy za poskytnutí informací, jak tento systém pracuje z druhé strany.

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat