reklama

Největší továrnu na iPhony opustily tisíce zaměstnanců

Největší továrnu na iPhony opustily tisíce zaměstnanců
2022-11-29T08:00:45+02:00
• 29. 11. 2022

Společnost Foxconn, jež provozuje největší světové továrny na výrobu iPhonů, se aktuálně potýká s problémy, které mají negativní dopad na dodávky chytrých telefonů Apple. Jejich největší výrobní závod s více než 200 000 zaměstnanci, nacházející se v čínském Šen-čenu, se tento týden stal dějištěm rozsáhlých nepokojů. Dlouhodobá nespokojenost zaměstnanců v posledních dnech vyústila v masivní protesty, při kterých došlo také k řadě střetů s pracovníky ostrahy.

Foxconn

Zdroj: gsmarena

Situace eskalovala poté, co společnost přijala větší počet nových pracovníků; ti si následně hromadně stěžovali na to, že byli uvedeni v omyl ohledně finančních bonusů. Foxconn se poté včera omluvil za údajně „technickou chybu“, a nabídl každému protestujícímu jednorázovou částku 10 000 jüanů (více než 32.000 korun), pokud podají výpověď.

Tato nabídka se ale ukázala být zřejmě až příliš štědrou, neboť podle zpráv přímo z místa ji přijalo více než 20 000 pracovníků. Většina z nich byli právě nově přijatí zaměstnanci, kteří tedy ještě ani nezačali pracovat, a namísto toho přijali nabídnuté odstupné a odešli.

Výroba iPhonů bude nižší

Následkem toho se ovšem – kromě finančních ztrát – společnost Foxconn potýká s nedostatkem pracovníků ve výrobě, což může poměrně výrazně ovlivnit výrobu nových iPhonů, a tedy i jejich dodávky zákazníkům. Přitom již 7. listopadu, tedy ještě před vypuknutím zmiňovaných protestů, společnost Apple oznámila, že dodávky špičkových iPhonů 14 Pro a 14 Pro Max budou nižší, než se původně očekávalo. Minulé úterý pak velký řetězec Best Buy varoval před nedostatkem nových iPhonů v obchodech během blížících se svátků.

Analytici odhadují, že pokud tento aktuální problém přetrvá až do prosince, vyrobí se o 10 milionů iPhonů méně, než bylo plánováno. Podle jiných odhadů bude v obchodech koncem roku o 25–30 % méně iPhonů, než bývá obvyklé. Z toho Apple pochopitelně radost mít nemůže: nejen že jsou prodeje v období Vánoc tradičně extrémně silné, ale navíc je poptávka po letošních modelech 14 Pro a 14 Pro Max ještě vyšší, než tomu bylo před rokem u velmi populárních loňských modelů.

Foxconn

Zdroj: Dotekomanie.cz

Podle jiných zdrojů to ovšem možná nebude tak horké. Zdroj přímo z Foxconnu, který je velmi dobře obeznámen se situací uvnitř společnosti, uvedl, že „incident má sice velký dopad na negativní publicitu společnosti, ale velmi malý na výrobní kapacitu“. Kapacita výroby podle něj prakticky nebyla ovlivněna, protože odcházející pracovníci ještě nebyli vyškoleni, a tedy ani nezačali pracovat.

Mimochodem – jedním z hlavních „spouštěčů“ nepokojů byla přísná COVID opatření, která v Číně stále ještě platí. Tato opatření nutí Foxconn pracovat v režimu „uzavřené smyčky“, a mimo jiné musí umísťovat nové pracovníky do ubytoven společně se zaměstnanci, kteří byli pozitivně testováni na COVID.

Zdroj: gsmarena.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Narodil se velmi mlád a zatím je stále ještě naživu. Už v dětství ho přitahovaly bity a bajty: od programovatelné kalkulačky, přes C64, MS-DOS a Windows pak (téměř proti své vůli) doputoval do univerza jménem Apple - a už v něm zůstal.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat