Zdroj: 9to5mac
3Domů » Články »
Společnost Apple se už nějakou dobu snaží o diverzifikaci svých dodavatelských řetězců a právě spolupráce s novými výrobci čipů by mohla být velmi důležitým krokem. Zdroje agentury Bloomberg tvrdí, že cílem je nakupovat čipy vyrobené buď v USA, nebo v Evropě. CEO Applu Tim Cook měl na interní schůzce prohlásit, že Apple se „již rozhodl odebírat z výrobního závodu v Arizoně“, který by první čipy mohl začít dodávat již v roce 2024. To odpovídá dřívějším prohlášením Tima Cooka, který také doufá, že v dohledné době bude mít Apple dodavatele integrovaných obvodů i v Evropě.
Zakázkové procesory, jako například nové čipy Apple M2 pohánějící nejnovější MacBooky, nebo procesory řady A do iPhonů, vyrábí z naprosté většiny společnost Taiwan Semiconductor Manufactoring Company (TSMC). Jak napovídá název společnosti, většina jejích továren se nachází na ostrově Tchaj-wan. V současné době ale TSMC buduje moderní továrnu v Arizoně, která začne dodávat první procesory v průběhu roku 2024. A jelikož má Apple s TSMC dlouhodobou historii spolupráce, právě z této továrny chce Apple pravděpodobně čipy pro svá zařízení odebírat.
Apple má na výběr i v USA
TSMC ale není v rámci teritoria USA jedinou možností. Americký gigant Intel také plánuje v Arizoně otevřít svůj další výrobní závod. Využije nově schválenou investiční pobídku americké vlády, která zahrnuje i 52 miliard dolarů na podporu výroby polovodičů přímo na území USA. Intel mimo jiné vyhlásil, že má v plánu především výrobu procesorů pro jiné společnosti. V tuto chvíli se ale zdá spíše nepravděpodobné, že by Apple právě na čipy od Intelu nějak výrazněji sázel – špičkové technologie TSMC jsou všeobecně považovány za pokročilejší než ty, kterými disponuje právě Intel. A ví to i Apple, který v minulosti řadu let používal čipsety Intelu ve svých stolních i přenosných počítačích, ale už od roku 2020 postupně přechází výhradně na své vlastní ARM procesory M1 a nejnověji M2 (ty si Apple sám vyvíjí, ale vyrábí je pro něj právě TSMC).
Zatím ještě není známo, pro jaké americké či evropské výrobce se Apple nakonec rozhodne. Důvody pro rozhodnutí přesunout část výrobních kapacit z Asie jsou ale poměrně jasné: snížit svou závislost na jediném dodavateli, který navíc sídlí v oblasti, kde se čím dál hlasitěji angažuje Čína – právě Čínu totiž USA považují za největšího globálního soupeře v nadcházejících letech.
Ostatně snahy o geografickou diverzifikaci dodavatelských řetězců už nějakou dobu běží. Apple již několik let postupně rozšiřuje výrobu iPhonů v Indii a od roku 2020 se část produkce AirPods vyrábí ve Vietnamu. Proslýchá se také, že v této asijské zemi se vyrábějí i některé MacBooky, Apple Watch a iPady.
Zdroj: theverge.com
Domů » Články »
Twitter na prahu bankrotu a bez poloviny zaměstnanců. Musk má plán
Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.
💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.
Martin Jeřábek
19. 11. 2022, 21:50Chtít může ale tím se sníží pro ně zisk a bude dražší produkty..
Petr Hlávka
19. 11. 2022, 21:55Může být. Věřme, že to mají dobře spočítané, a že ví, co dělají. Koneckonců ziskovost produktů jim může závidět kdokoliv v branži – ty největší hráče nevyjímaje.
Martin Jeřábek
19. 11. 2022, 22:33To neříkám ale ostatní nemají tak rychlé lidi jako čína :D