MojeID je nyní evropské, přihlásíte se s ním vě většině zemí Evropy

MojeID je nyní evropské, přihlásíte se s ním vě většině zemí Evropy
2022-07-24T18:01:42+02:00
• 25. 7. 2022

Česká přihlašovací identita s mojeID od začátku července rozšiřuje svoji působnost do zahraničí. Služba je nově využitelná i v řadě evropských zemí v rámci tzv. nařízení eIDAS. Uživatelů, kteří splňují autentizační prostředky splňují podmínku pro přístup ke službám EU – tedy, že k jejich aktivaci nedošlo pomocí datové schránky. Pro přístup do zahraničí tak můžete použít jakýkoliv váš klíč bez omezení. Poznáte to v tabulce vašich klíčů, kam jsme přidali sloupec „Služby EU“.

Ilustrace: tabulka

Co znamená eIDAS v praxi?

Co se týká on-line služeb veřejné správy, dosud bylo možné mojeID využívat pouze v rámci České republiky. Nyní Vám služba poslouží k přihlášení i do řady zahraničních portálů. Protože jejich seznam se neustále rozšiřuje, vytipovali jsme pro vás pár těch nejužitečnějších.

Screenshot from 2022 07 03 20 26 45 709x503x

Na Slovensku se pomocí mojeID přihlásíte do obecného portálu veřejné správy nebo často využívaného portálu finanční správy – zde je při přihlašování potřeba zvolit trochu matoucí možnost „Prihlasiť sa pomocou slovenského dokladu“. V Chorvatsku možná oceníte Námořní portál, prostřednictvím kterého můžete vyrazit do Chorvatska na lodi v roli kapitána.

Screenshot from 2022 07 03 23 51 57 1044x444x

MojeID využijete také na portálech úřadů EU, které pracují s centrálním systémem EU Login (například portál Evropské občanské iniciativy, kde si můžete vybrat iniciativu, kterou chcete podpořit, a pro její „podepsání“ použít právě mojeID), na portálu pro dotace a výběrová řízení nebo daňových portálech Belgie nebo Švédska.

Zdroj: blog.nic.cz

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Karel Čapka

Absolvent mediálních studií a žurnalistiky. Zajímám se o moderní technologie, sociální sítě a mám rád focení. Vždy si najdu chvilku na čtení a baví mě učit se novým věcem. Zajímají mě moderní dějiny, politika, geografie, Formule 1 a vlastně ode všeho něco.

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat