Starší Android aplikace nebudou dostupné v Obchodě Play

Starší Android aplikace nebudou dostupné v Obchodě Play
2022-04-06T21:26:17+02:00
• 7. 4. 2022

Fotka od andrekheren z Pixabay

Vývojáři aplikací musí dodržovat zásady stanovené vlastníkem prostoru pro distribuci. V případě Googlu a systému Android jde o podmínky publikování v Obchodě Play. Vývojáři si mohou sami určit, jakou nejstarší verzi Androidu bude jejich aplikace podporovat. Určuje se to úrovní podporovaného API. Každá verze Androidu má jinou verzi. Například Android 12 má API 31. Současně ale nové aplikace musí cílit na nejnovější verzi API, přičemž je zde limit jednoho roku.

Google například od srpna tohoto roku bude požadovat, aby nové aplikace cílily na API 31. Zatím tedy mohou vydávat aplikace s podporou API 30, tedy Androidem 11. Google ale mění pravidla, kvůli kterým uživatelé mohou ztratit přístup ke starým aplikacím.

Konec starým aplikacím?

Google zatím neřešil starší a neaktualizované aplikace. Jednoduše je ponechával bez povšimnutí v Obchodě Play. Od 1. listopadu dochází ale k výrazné změně. Stanovuje podmínku pro všechny aplikace, tedy i ty staré. Je zde ale několik podmínek a změna pravidel nemusí nutně znamenat nedostupnost aplikace.

Od zmíněného data bude Google vyžadovat, aby i staré aplikace cílily na nejnovější API, přičemž samotné okno je stanoveno na dva roky. Pokud od 1. listopadu nebude nějaká aplikace podporovat minimálně API 29, nebude dostupná pro nové uživatele. To znamená, že pokud jste si ji minimálně jednou nainstalovali na své zařízení, stále ji budete mít k dispozici ke stažení. Aplikace cílící na staré API nebude dostupná pro uživatele s nejnovější verzí Androidu.

image2 1 1600x730x

Zdroj: Google

Z toho vyplývá ještě jedna podmínka. Pokud máte starší mobil se starším Androidem, tak byste měli mít aplikaci stále dostupnou. Vývojáři budou mít možnost prodloužit si dobu nutnou pro optimalizaci na novější API o 6 měsíců, ale to je maximum.

Tato změna působí drasticky a skoro by se dalo říci, že postihne mnoho starých aplikací, ale není tomu tak zcela. Ve výsledku to může vypadat tak, že si například zakoupíte nový mobilní telefon s nejnovějším systémem, ale již nebudete mít možnost si nainstalovat aplikaci, která nebyla aktualizována po dlouhou dobu.

Google tento krok vysvětluje zcela logicky. Staré aplikace nemusí splňovat nejnovější bezpečnostní standardy a nemusí dodržovat nejnovější postupy v rámci vývoje. Dá se očekávat, že tato změna postihne zprvu málo uživatelů, ale později se asi docílí pročištění Obchodu Play, byť aplikace nebudou smazány. Pokud ale někdy budete chtít poprvé nainstalovat starší aplikaci, tak se budete muset poohlédnout po alternativním zdroji.

Zdroje: android-developers.googleblog.com, xda-developers.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 1
PanzerGlass S24 MP Mraz 2

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat