Apple zřejmě bude muset otevřít ekosystém kolem iPhonů

Apple zřejmě bude muset otevřít ekosystém kolem iPhonů
2022-03-26T11:30:02+02:00
• 26. 3. 2022

iPhone 13 Pro; zdroj: Dotekomanie.cz

Nějakou dobu se v EU připravuje Digital Markets Act (DMA), tedy nový zákon o digitálních trzích, což je sice široký pojem, ale samotná připravovaná legislativa může nadělat velké vrásky na čele ve vedení společnosti Apple. Obsahuje totiž části, které se věnují možnosti volby u uživatelů, co chtějí na svém smartphonu používat, tedy i samotný obchod s aplikacemi.

Otevření ekosystému

Samotná legislativa ještě musí projít hlasováním a následně musí dojít k implementace v jednotlivých zemích EU, ale ve své podstatě uvádí, že uživatel by měl právo si vybrat aplikaci, která mu vyhovuje nejvíce. To se hlavně bude týkat alternativních obchodů s aplikacemi. V případě Androidu to není problém, jelikož systém nabízí možnost instalace z neznámých zdrojů, ale takový systém iOS nic takového neobsahuje.

Apple jednoduše nedovoluje na iOS cokoliv nahrávat z neznámých zdrojů, jelikož se dle jeho slov jedná o vysoké bezpečnostní riziko. To je sice pravda, ale záleží na implementaci takové funkce. Je zvláštní, že nahrávání aplikací z neznámých zdrojů je dovoleno na macOS ale nikoliv na iOS.

1642619992001 20220119 EP 124561D HAS 666 4928x3280x

Zdroj: EU

Pokud legislativa bude platit, mohla by zasáhnout Apple v daleko širším měřítku. Nejde zde totiž jen o možnost alternativního obchodu s aplikacemi. Teoreticky by mohla legislativa donutit Apple, aby uživatelé mohli využívat i alternativní aplikace pro SMS, telefonování a jiné.

Pro Apple to není ale první nepříjemnost. Už i v USA se připravuje podobná legislativa, přičemž na domácí půdě se snažil lobovat u komise a zastavit vytvoření takového zákona. Dokonce kontaktoval jednotlivé členy a snažil se vše zastavit. To se mu ale nepodařilo a legislativa míří do hlasovacího procesu.

Pokud vše projde bez větších změn, tak samotná implementace může trvat roky. Je ale otázkou, jak by Apple vyřešil implementaci. Je znám i tím, že si dokáže najít kličky a podmínky, které celý proces značně znepříjemní a ztíží.

Zdroje: europarl.europa.eu, theverge.com, 9to5mac.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 2
PanzerGlass S24 MP Mraz 1

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat