reklama

Aplikace eRouška je pozastavena, budoucnost je nejistá

Aplikace eRouška je pozastavena, budoucnost je nejistá
2021-11-01T19:51:42+02:00
• 2. 11. 2021

Zdroj: Dotekomanie.cz

1

Pandemie kolem onemocnění COVID-19 má dopad i na svět technologií. Dočkali jsme se velkého rozmachu v mnoha oblastech a dokonce začaly vznikat aplikace, které měly napomoci v trasování možných kontaktů, aby se podařilo co nejrychleji sledovat pandemii a případně zmírnit dopady. Tomu měla napomoci i aplikace eRouška. Ta je ale nyní již pozastavena.

Konec pro tuto chvíli

Ministerstvo zdravotnictví ČR se rozhodlo pozastavit fungování aplikace eRouška, k poslednímu dni měsíce října. V tuto chvíli tedy již nesleduje kontakty a ani nijak nepracuje na pozadí. Můžete si ji odinstalovat, nebo i nechat ve svém zařízení. Ač je neaktivní, tak kdykoliv se může hodit, zejména pokud vznikne nová pandemie.

Ve zhruba stejném období od října 2020 do srpna 2021 bylo mechanismem telefonního trasování posláno do karantény cca 1,7 miliónu rizikových kontaktů. 400 tisíc varovaných potenciálních kontaktů bylo tedy významným doplňkem telefonního trasování.

Screenshot 4 607x753x

Zdroj: eRouška

Za svou existenci varovala přes 400 tisíc uživatelů o možné nebezpečném kontaktu. Pravděpodobně tak pomohla zmírnit dopad aktuální pandemie. Za svou existenci si aplikaci eRouška nainstalovalo 1,7 milionu uživatelů, což je sice vysoké číslo, ale z pohledu populace v Česku není dostatečně velké, aby byl její potenciál využit na maximum.

Od konce října 2021 eRouška přechází do „neaktivní“ verze. Pokud ji ponecháte nainstalovanou v telefonu, nebude běžet na pozadí a konzumovat baterii a bude zabírat minimum místa.

Sice aplikace již nebude fungovat jako před tím, ale stále bude mít aktivní puch notifikace. Skrze ně chtějí vývojáři informovat uživatele například o novinkách nebo o nějaké změně. Samotná nasbíraná data se automaticky smažou do dvou týdnů při deaktivaci funkce Oznámení o kontaktu. Všechna agregovaná data na serverech jsou dle vyjádření již smazána.

Zdroje: mobilmania.zive.cz, erouska.cz

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Karel Čapka

VIP 2. 11. 2021, 11:29

Country for the future…

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat