reklama

Jak dlouho musíte vydělávat na iPhone 13?

Jak dlouho musíte vydělávat na iPhone 13?
2021-09-18T20:04:27+01:00
• 19. 9. 2021

Zdroj: Apple

Apple před dvěma dny představil nové iPhony a řadu dalších produktů. Tak jako každý rok, mnoho stávajících i nových uživatelů stojí před dilematem, zdali si novinku pořídit, či nikoliv. Nové iPhony totiž nepatří mezi nejlevnější produkty.

Nový iPhone 13 Pro a Pro Max představen – konečně 120Hz displej a menší notch

Jak dlouho musí lidé vydělávat na nový iPhone 13 v jednotlivých zemích?

Společnost Picodi porovnala ceny nového modelu iPhone 13 Pro ve verzi 128 GB s výdělky lidí v jednotlivých zemích. Na základě této analýzy spočítala, kolik dní by trvalo těmto lidem v jednotlivých zemích na tento telefon vydělat. Oficiální cena iPhonu 13 Pro 128 GB byla stanovena na 28 990 Kč. V balení, stejně jako vloni, nenalezneme nabíječku a sluchátka. Výjimkou je pouze  Francie, kde Apple musí do balení přidat sluchátka dle příslušného místního zákona.

V České republice podle ČSÚ činí průměrná hrubá mzda 35 285 Kč (čistá mzda 28 428 Kč). Aby si tedy průměrný pracující Čech mohl tuto novinku pořídit, musel by pracovat 21,4 dní a to ještě za předpokladu, že by veškerý výdělek šel na koupit telefonu. V porovnání s loňským rokem jsme si tak polepšili o 3,1 dnů. Níže se můžete podívat, jak si tzv. iPhone index v česku vede za poslední čtyři roky:

  • 2018 – 26,2 dní
  • 2019 – 25,2 dní
  • 2020 – 24,5 dní
  • 2021 – 21,4 dní
iphone index 2021 cz 1000x1790x

Zdroj: Picodi

Z analýzy, kterou společnost Picodi zpracovala, vyplývá, že nejrychleji si na iPhone vydělají Švýcaři, a to za pouhých 4,4 dní. Hned na druhém místě se statisticky umístili Američané, kteří si na iPhone vydělají za 5,9 dní a na třetím místě se umístili Australané s dobou 6,4 dní. Naopak na druhé straně spektra se umístili Turci s dobou 92,5 dní, Filipínci s 90,2 dny a Brazilci se 79,2 dny.

Jak je metodika zpracovávána a jaké jsou zdroje dat?

Společnost Picodi iPhone index zpracovává již od roku 2018. iPhone index je vypočítáván na základě cen zveřejněných společností Apple, nebo autorizovanými prodejci. Výše průměrné čisté a hrubé mzdy je získávána buď ze oficiálních stránek jednotlivých ministerstev, nebo statistických úřadů, které jsou platné v den zveřejnění cen nových iPhonů v jednotlivých zemích. Čisté částky jsou pak vypočítávány místními daňovými kalkulačkami a měsíční mzdy jsou děleny číslem 21, tedy průměrným počtem pracovních dnů v měsíci.

Zdroj: Tisková zpráva

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Jakub Sobotka

Působí v IT a svět IT a mobilních technologií byly vždy jeho vášní. Ve volném čase rád sportuje, čte, nebo se toulá přírodou. Ač uživatel Apple platformy, velmi dobře si rozumí i s Androidem.

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat