reklama

Google zřejmě zakročí proti agresivnímu ukončování aplikací na pozadí

Google zřejmě zakročí proti agresivnímu ukončování aplikací na pozadí
2021-06-17T20:42:14+01:00
• 18. 6. 2021

Fotka od andrekheren z Pixabay

2

Výrobci smartphonů se systémem Android mají velké možnosti v rámci modifikací systému. Některé jsou cíleny hlavně na výkon, jiné se snaží ušetřit co nejvíce systémových prostředků, aby došlo k ušetření energie. Bohužel tyto optimalizace někdy způsobují spíše problémy vývojářům aplikací a ani uživatelé nejsou vždy rádi. Google začíná brát celou situaci o něco vážněji.

Zbytečné ukončování aplikací

Celou situaci kolem zastavování aplikací, které běží na pozadí a jsou systémem ukončovány, si všimlo české vývojářské studio Urbandroid, přičemž vznikl projekt Don’t kill my app!, který má svou webovou stránku, i aplikaci pro Android.

V roce 2019 jsme vás informovali, že nejagresivnější strategii k aplikacím mají mobily Huawei, Samsung, Nokia a OnePlus. O rok později se vystřídaly společnosti a na první místo se dostalo OnePlus. Bylo následováno mobily Huawei, Samsung a Xiaomi. Aktuální statistika se moc nezměnila, jen došlo na vystřídání a první místo patří Samsung, následují mobily OnePlus, Huawei a Xiaomi.

IMG 20210531 003518 4096x3072x

Zdroj: Dotekománie

Už minulý rok Google zakročil a upravil Compatibility Definition Document (CDD) pro Android 11, ale evidentně to nestačilo. Vývojáři aplikací nyní mohou začít vyplňovat dotazník, kde se nachází deset bodů. Google chce konkrétně vědět, které mobily jim způsobují nejvíce problémů s ohledem na ukončování aplikací.

Nejde zde ale jen o vývojáře. Například OnePlus ukončuje službu Accessibility Service, která slouží pro lepší přístupnost systému uživatelům, kteří potřebují zvláštní možnosti ovládání. Evidentně je zde stále velký problém s agresivnější strategií výrobců mobilů.

Dá se očekávat, že nadcházející Android 12 zavede nějaká omezení, ale asi se větší změny projeví až s Androidem 13.

Zdroj: 9to5google.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Josef Lesov

20. 6. 2021, 7:36

Znamená to, že aplikace by po ukončení opravdu v systému nepracovala a nesbírala informace, jako např. Whatsapp nebo aplikace o počasí, kterou už nepoužíváte a ani vidget na ploše nemáte, ona však stále stahuje data a provádí aktualizace? Ostatně je to i patrné (jestli aplikace běží) z informací o spotřebě energie u jednotlivých aplikací.

Honza Miksa

18. 6. 2021, 23:38

Ja bych to vratil do doby ryze ručního ukončování aplikací, jako to měl Symbian a Windows Mobile 6, tedy kdy má uživatel plnou kontrolu jestli aplikace běží nebo ne. Aplikace v multitaskingu by běžely „naplno“ stejně jako aktuálně zobrazená na obrazovce. Po ukončení by se aplikace natvrdo vypnula, případně by některé části zůstaly spuštěné na pozadí (třeba notifikace)

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat