Zdroj: Obrázek od mohamed Hassan z Pixabay
Domů » Články »
Pandemie zasáhla životy mnohých lidí, ale i společnosti začaly vyvíjet nové technologie, které mají zlepšit kvalitu běžného života. Hodně se udělalo i v oblasti propojování lidí. Na vzestupu jsou služby spojené s hovory a video hovory. Zde ale některé narážejí na kvalitu připojení a také na další aspekty, jako je třeba výkon hardwaru. Google se soustředil i na tento aspekt a vytvořil nový kodek Lyra.
Lyra
Pokud jde o kodeky, můžeme využívat i takové, kterým postačuje velmi malá přenosová rychlost, přičemž kvalita zůstává vysoká. V takovém případě je ale mnohdy zapotřebí, aby všechna zařízení byla dostatečně výkonná. Na druhou stranu jsou i takové, které nepotřebují lepší hardware, ale to se odráží na kvalitě zvuku.
Google se zaměřil na tyto problémy a vytvořil kodek Lyra pro zpracování zvuku. Využil k tomu strojové učení a další pokročilé algoritmy, zejména pak k vytrénování systému k vytvoření lepšího kodeku. Konkrétně použil i 70 různých jazyků, aby byl vytvořen lepší model. Podstatou kodeku Lyra je získávání vzorku každých 40 ms z daného zvuku a následné odstranění některých vlastností. Druhé zařízení se následně stará o rekonstrukci zvuku. Nejde tedy jen o běžnější dekompresi.
Zvuk není tedy přenášen v nějaké upravené formě. Díky rekonstrukci zvuků a následné doplnění dat na druhé zařízení zvyšuje kvalitu. Konkrétně se používá generativní model. Lyra tak vyžaduje 3 kbps, přičemž kvalita zůstává vysoká. Pomyslnou konkurencí je kodek Opus, který vyžaduje dvojnásobnou rychlost, ale kvalita zvuku je podstatně horší, zvuk zní velmi roboticky.
Google jen nepředstavil nový kodek. Rovnou oznámil, že jej bude integrovat do služby Google Duo. Díky tomu bude i při pomalém připojení kvalita zvuku poměrně vysoká. Dá se očekávat, že se Lyra nakonec dostane do vícero služeb a možná i na Youtube.
Zdroje: dotekomanie.cz, ai.googleblog.com
Domů » Články »
Komentáře