Google vytvořil kodek Lyra, první vylepší video hovory

Google vytvořil kodek Lyra, první vylepší video hovory
2021-03-02T21:16:52+02:00
• 3. 3. 2021

Zdroj: Obrázek od mohamed Hassan z Pixabay

Pandemie zasáhla životy mnohých lidí, ale i společnosti začaly vyvíjet nové technologie, které mají zlepšit kvalitu běžného života. Hodně se udělalo i v oblasti propojování lidí. Na vzestupu jsou služby spojené s hovory a video hovory. Zde ale některé narážejí na kvalitu připojení a také na další aspekty, jako je třeba výkon hardwaru. Google se soustředil i na tento aspekt a vytvořil nový kodek Lyra.

Lyra

Pokud jde o kodeky, můžeme využívat i takové, kterým postačuje velmi malá přenosová rychlost, přičemž kvalita zůstává vysoká. V takovém případě je ale mnohdy zapotřebí, aby všechna zařízení byla dostatečně výkonná. Na druhou stranu jsou i takové, které nepotřebují lepší hardware, ale to se odráží na kvalitě zvuku.

Google se zaměřil na tyto problémy a vytvořil kodek Lyra pro zpracování zvuku. Využil k tomu strojové učení a další pokročilé algoritmy, zejména pak k vytrénování systému k vytvoření lepšího kodeku. Konkrétně použil i 70 různých jazyků, aby byl vytvořen lepší model. Podstatou kodeku Lyra je získávání vzorku každých 40 ms z daného zvuku a následné odstranění některých vlastností. Druhé zařízení se následně stará o rekonstrukci zvuku. Nejde tedy jen o běžnější dekompresi.

image2 640x396x

Zdroj: Google

Zvuk není tedy přenášen v nějaké upravené formě. Díky rekonstrukci zvuků a následné doplnění dat na druhé zařízení zvyšuje kvalitu. Konkrétně se používá generativní model. Lyra tak vyžaduje 3 kbps, přičemž kvalita zůstává vysoká. Pomyslnou konkurencí je kodek Opus, který vyžaduje dvojnásobnou rychlost, ale kvalita zvuku je podstatně horší, zvuk zní velmi roboticky.

Google jen nepředstavil nový kodek. Rovnou oznámil, že jej bude integrovat do služby Google Duo. Díky tomu bude i při pomalém připojení kvalita zvuku poměrně vysoká. Dá se očekávat, že se Lyra nakonec dostane do vícero služeb a možná i na Youtube.

Zdroje: dotekomanie.cz, ai.googleblog.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 1
PanzerGlass S24 MP Mraz 2

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat