Smartphony by mohly brzy nabíjet stylusy skrze NFC

Smartphony by mohly brzy nabíjet stylusy skrze NFC
2020-11-24T06:25:51+02:00
• 24. 11. 2020

Samsung Galaxy Note Ultra 5G; Zdroj: Dotekománie.cz

Near-Field-Communication, zkráceně NFC je velice rychlý a snadný způsob komunikace mezi dvěma zařízeními. V dnešní době se tato technologie v mobilních telefonech používá zejména pro uskutečňování plateb vaším smartphonem, nebo rychlejšímu spárování mobilního příslušenství. Objevuje se ale nový standard, který by měl umožňovat nabíjet stylus s vestavěným akumulátorem právě pomoví NFC.

Chytrý stylus pro každý smartphone

V dnešní době se již telefony, které jsou dodávány se stylusem přímo v balení, téměř nevidí a jedněmi z posledních držitelů tohoto trendu jsou například řada Galaxy Note od Samsungu (Galaxy Note Ultra 5G –  recenze), nebo Motorola Moto G Pro, která však nabízí pouze „hloupý“ stylus bez chytrých funkcí.

moto g pro stylus 800x450x

Motorola Moto G Pro; Zdroj: datart.cz

Memorandum o porozumění podepsané mezi Universal Stylus Initiative (USI) a NFC Forum si dává za cíl otevřít dveře bezdrátovému nabíjení stylusů. Tato technologie, nazvaná Wireless Charging Specification (WLC), používá ke komunikaci a přenosu energie stejnou anténu ve smartphonu nebo přenosném zařízení, jako při placení. Produkty, které jsou certifikovány USI, mohou využívat nabíjení na skrze NFC rychlostí až 1 W.

Někteří výrobci, kteří vyrábějí Chromebooky, tablety, notebooky nebo chytré telefony jako například výše zmíněný Samsung, kompatibilní s dotykovým perem, spoléhají na speciální interní nabíjení, které napájí stylusy. Jiní výrobci, například HP, Microsoft a Apple, naopak pro tento účel využívají externí porty a konektory umístěné vně zařízení. Obě tyto možnosti však potřebují specifické řešení a stejně ve výsledku potřebujete buď kabelové, nebo jiné tovární řešení. Pasivní nabíjení prostřednictvím NFC ze smartphonu, nebo jiného zařízení podporujícího tento standard by tak eliminovalo potřebu speciálního řešení fyzického nabíjení. To má také za následek, že stylusu stačí k nabíjení pouze pobyt poblíž hostitelského zařízení.

Nabíjení Apple Pencil

Konkurence pro standard Qi?

Podle USI je navíc tato technologie otevřená a nijak nechráněná licencí, takže její implementace by firmy příliš nestála. Není ani jasné, zda by někteří výrobci implementovali standard WLC do svých připravovaných produktů, určitě by to ale byla zajímavá alternativa pro stávající možnosti nabíjení.

Navíc se nezdá, že WLC je omezen pouze na chytrá pera, takže v budoucnu bychom skrze něj mohli nabíjet i jiné příslušenství s nízkou spotřebou energie (například samotná bezdrátová sluchátka mimo pouzdro).

Zdroj: androidauthority.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Tomáš Kašík

Student IT, zarytý fanoušek Androidu, ale v poslední době si také velmi rozumí s Harmony OS. Ve volném čase hraje florbal a jezdí na kole.

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat