reklama

Vodafone vypne ne moc rozšířené 3G

Vodafone vypne ne moc rozšířené 3G
2020-07-09T22:26:45+01:00
• 10. 7. 2020

Zdroj: Dotekomanie.cz

Pomalinku se blíží mobilní sítě páté generace, takže se není čemu divit, když dochází k nejrůznějším změnám v rámci mobilních sítí. Ostatně i z důvodu dostupných frekvencí se měnilo pozemní digitální vysílání (DVB-T). Vodafone se chystá na budoucí změny v rámci sítí a zřejmě z tohoto důvodu dochází ke změně. Společnost ohlásila, že příští rok vypne 3G síť. Sice se může jednat na první pohled o velkou novinku, ale nemá takový dopad, jak byste si mysleli.

Možná si ani nevšimnete absence 3G

Vodafone oznámil, že aktuální 3G síť bude vypnuta k 31. březnu 2021. Pokud se ale podíváte na aktuální stav této sítě, tak nebyla nikdy rozšířena po celé republice. Je na malém procentu země a pracuje na frekvenci 2100 MHz. Ta není vhodná pro velké šíření, takže toto 3G funguje jen v některých oblastech.

3g 1148x672x

Aktuální stav UMTS 2100 ke dni 9. 7. 2020; Zdroj: ctu.cz

Vodafone nyní rozjíždí speciální kampaň, kde upozorňuje na potřebu výměny mobilního telefonu, pokud máte zařízení zvládající maximálně 3G síť. Dle společnost 3G používalo sotva jedno procento zákazníků, takže je poměrně logické, proč se tak děje. Není jasné, kolik uživatelů bude muset koupit nový mobilní telefon.

Co se týče telefonování, tak se budou nabízet dvě možnosti. V případě mobilu s podporou VoLTE u Vodafonu, nic nemusíte řešit. Jestliže ale váš mobil neumí tuto technologii, automaticky se přepne na stávající 2G síť, která pracuje na frekvencích 900 a 1800 MHz.

V případě VoLTE, tedy Voice over LTE, je potřeba mít zařízení z nabídky Vodafonu, případně Vodafone musí podporovat konkrétní model. Bohužel nabídka není tak široká, jak byste si představovali. Kompletní seznam najdete na stránkách operátora.

Nyní je otázkou, co se stane s uvolněnou frekvencí na 2100 MHz. Jsou zde dvě možnosti. Vodafone může spektrum použít pro posílení LTE 2100. Nabízí se ale také možnost, že dojde k nasazení 5G sítě, konkrétně tedy NR NSA 2100. To se v budoucnu zřejmě i tak stane, ale není jasné, jestli se dočkáme již příští rok, nebo si budeme muset počkat.

Zdroj: lupa.cz

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat