reklama

Aptoide v problémech, unikla data desítek milionů uživatelů

Aptoide v problémech, unikla data desítek milionů uživatelů
2020-04-20T14:00:28+01:00
• 20. 4. 2020

Zdroj: Aptoide

4

Pokud jde o obchody s aplikacemi, tak kromě oficiálních se nabízí alternativní. Pokud tedy nechcete nebo nemůžete využívat Obchod Play od Googlu, nabízí několik alternativ. Jednou z těch populárních je Aptoide. Toto centrum pro aplikace a hry pro zařízení se systémem Android se chlubí uživatelskou základnou o velikosti 150 milionů uživatelů. Nyní se ale ukazuje, že došlo k velkému úniku dat.

Aptoide a uniklá data uživatelů

Hackerům se podařilo dostat se k datům uživatelů a již došlo ke zveřejnění 20 milionů z nich. Celkově mají k dispozici 39 milionů záznamů. Samotná data jsou v souboru používaném pro export dat z databáze PostgreSQL. Nejde jen ale o běžné informace uživatelů, záznamy obsahují poměrně citlivá data.

V tuto chvíli se tedy po internetu šíří soubor, který obsahuje reálném jméno, e-mail, datum přihlášení, IP adresa, informace o zařízení, datum narození a přihlašovací token. U vývojářů nebo poskytovatelů je k dispozici dokonce i vývojářský token.

aptoide data 1049x307x

Zdroj: ZDNet

Aptoide byl dotázán webem ZDNet na aktuální situaci, ale zatím nebylo poskytnuto jakékoliv vyjádření. Zatím to tedy vypadá, že společnost má bezpečnostní problémy, nebo existuje nějaká zranitelnost, která umožnila zpřístupnit data. Veškeré záznamy, které jsou nyní k dispozici, se týkají uživatelů, jenž se zaregistrovali do tohoto alternativního obchodu mezi 21. červencem 2016 a 28. lednem 2018.

Uniklá data mohou posloužit hackarům k cíleným útokům, případně phishingu. Otázkou je, jak na tento problém zareagují uživatelé. Aptoide potenciálně hrozí i žaloby, případně vyšetřování. Vzhledem k tomu, že Aptoide má základnu v Portugalsku, může vzniknout vyšetřování na evropské úrovni. V tuto chvíli tedy doporučujeme minimálně změnit heslo a dát si pozor na neobvyklé nabídky.

Zdroje: zdnet.com, xda-developers.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Vis Maior

20. 4. 2020, 14:33

Zbytečný povik, do Aptoide nemusíš být vůbec přihlášený a funguje úplně stejně, ne jako Google play

Přemysl Vaculík

VIP 20. 4. 2020, 15:18
Android aplikace

Google Play ještě neměl nic tak rozsáhlého…

Vis Maior

20. 4. 2020, 15:57

Tomu rozumím. Já sporadicky aptoide používám a jen jsem psal že není nutné přihlášení, tak nic neriskuji a a přihlášení stejně k ničemu není

Přemysl Vaculík

VIP 20. 4. 2020, 16:04

To je možné, i tak mají divnou bezpečnost, když jim toto vezmou. Osobně nevěřím takovýmto alternativám.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim