Konference Machine Learning Prague má nové datum aktualizováno

Konference Machine Learning Prague má nové datum [aktualizováno]
2020-03-18T19:13:37+02:00
• 18. 3. 2020

Zdroj: mlprague.com

1

Na pátém ročníku největší konference o strojovém učení v Evropě mohou návštěvníci opět čekat české i zahraniční řečníky, odborníky z Applu, Googlu, Facebooku, ale i NASA, Microsoftu či izraelského námořnictva. O čem budou posluchačům povídat?

Mezi letošními speakery se objeví François Chollet, který patří mezi současné pionýry a významné výzkumníky na poli umělé inteligence a strojového učení. Tento softwarový inženýr, momentálně působící v deep learning výzkumném týmu umělé inteligence Google Brain.

François se nesmazatelně zapsal do AI komunity, když světu v roce 2015 představil dnes již populární deep learning API Keras. Vytvořením tohoto API pomohl pokročit v deep learning vývoji a testování. Keras dnes ve světě používají stovky tisíc uživatelů, značné množství startupů, výzkumných laboratoří (včetně CERNu, Microsoft Research či NASA) a velkých společností jako jsou Netflix, Uber, Google, anebo Yelp. Spolupracuje také na platformě strojového učení TensorFlow, která využívá právě rozhraní Keras a výrazně tak zjednodušuje sestavování různých neuronových sítí.

MLP 2019 04 prednaska 5616x3161x

Zdroj: Machine Learning Prague

Postupný vývoj k obecné AI

Své zájmy François mimo jiné dělí mezi pochopení simulace raných stádií lidského kognitivního vývoje (kognitivní vývojovou robotiku), technologie pákového efektu, demokratizaci vývoje, zavádění a snadné používání umělé inteligence. Je autorem populární učebnice Deep Learning with Python.

Na letošním Machine Learning Prague 2020 zahájí první den bloku přednášek s tématem: Defining and measuring intelligence: from developing task-specific AI skills to developing broad AI abilities (tedy: Definování a měření inteligence: od rozvoje AI se specifickými dovednostmi po vývoj AI s širokým záběrem schopností).

MLP 2019 01 panelovka 5184x3456x

Zdroj: Machine Learning Prague

“Konference Machine Learning Prague je největší evropskou akcí, která představí aktuální trendy ve výzkumu a vývoji umělé inteligence. Pro pozvané hosty, návštěvníky i nás samotné je to skutečně ta největší AI událost, které se již pátým rokem daří do Prahy přitáhnout přední osobnosti z oboru strojového učení z celého světa, popisuje Jiří Materna, spoluorganizátor konference.

Efektivně udržovat stroje v chodu

Prediktivní údržba: Revoluce ve světě strojů s pomocí vědeckých dat (Predictive maintenance: How does data science revolutionize the world of machines?), to je téma, se kterým do Prahy na březnovou konferenci přijede Victoriya Kalmanovich.

MLP Kalmanovich 1669x2500x

Victoriya Kalmanovich; Zdroj: Machine Learning Prague

V minulých letech Victoriya v izraelské armádě navrhovala obranné systémy a zastávala pozici projektové manažerky a výzkumnice na projektu autonomních vozidel. V současné době v izraelské armádě vede jednotku pro výzkum a vývoj. Konkrétně má na starost několik vývojářských týmů, je spoluzakladatelkou Námořního inovačního centra, vedla několik námořních hackathonů pro izraelské námořnictvo.

Ve své přednášce představí na konkrétní případové studii izraelského námořnictva techniku prediktivní údržby strojů. Prediktivní údržba mění způsob, jakým jsou data sbírána a díky kterému je možné sledovat jedinečný životní cyklus každého zařízení. Victoriya tuto metodu sama označuje za revoluční, protože díky ní získávají operátoři informace o budoucích, neznámých či dříve nepředvídatelných kritických chybách. Mohou tak dopředu předpovědět, kterému zařízení se budou muset věnovat, a vytvořit tak efektivní a inovativní prostředí.

Umělá inteligence versus soukromí uživatelů

Vojta Jína působil v Googlu, kde se spolupodílel na tvorbě javascriptového open-source frameworku AngularJS. Dnes pracuje v Applu na tom, aby vaše chytré telefony a tablety byly ještě chytřejší. V kalifornském Mountain View se zabývá řešením strojového učení při vývoji inteligentních produktů, aniž by obětoval soukromí uživatele. Dle jeho vlastních slov se jedná o těžký, ale důležitý úkol.

Vojta Jína

Vojta Jína; Zdroj: Machine Learning Prague

Snaží se přijít na to, co konkrétní uživatel v danou chvíli potřebuje, na základě toho, co jeho chytré zařízení o něm ví. Například, když si majitel iPhonu v posilovně nasadí sluchátka, náš chytrý asistent věděl, jakou hudbu mu má nabídnout. Více než tři roky strávil na tajném projektu a nyní má dovoleno o nejmodernějších technologiích, na kterých v Applu pracoval, mluvit. Na konferenci přijede s přednáškou Soukromé společné učení (Private Federated Learning). Ve svém povídání Vojta posluchačům přiblíží tuto techniku strojového učení, která bere ohled na soukromí uživatele a trénuje algoritmy napříč decentralizovanými koncovými zařízeními aniž by docházelo k samotné výměně dat mezi nimi.

Jména všech přednášejících naleznete na webu konference, která se uskuteční v pražském CEVRO Institutu a Rudolfinu od 20. do 22. března 2020.

Aktualizováno

„Jako organizátoři Machine Learning Prague respektujeme opatření vlády ze dne 10. března o zákazu hromadných akcí nad sto lidí. Byli jsme proto bohužel nuceni konání konference z původně plánovaného 20.-22. března odložit, zatím na neurčito. Společně s našimi partnery a poskytovateli prostor sledujeme aktuální zpravodajství a budeme hledat vhodný náhradní termín. Vzhledem k platnému zákazu však nemůžeme datum konání konference nyní blíže specifikovat,“ uvedla k aktuální situaci spoluorganizátorka konference Šárka Štrossová. 

Aktuálně zakoupené vstupenky na workshopy a přednášky zůstávají v platnosti do budoucna a organizátoři doufají, že přes současné okolnosti si konferenci návštěvníci v náhradním termínu společně s nimi užijí. Pro aktuální informace o konferenci mohou zájemci sledovat web www.mlprague.com.

Aktualizováno #2

Vzhledem k současnému celosvětovému vývoji s nákazou COVID-19 se organizátoři Machine Learning Prague 2020 rozhodli přesunout plánovanou konferenci o strojovém učení na 26.-28. února 2021.

Protože situace se neustále mění a nikdo nedokáže odhadnout vývoj v boji s nákazou COVID-19, nechtěli organizátoři riskovat to, že by konferenci při přesunu na nějaké dřívější datum museli v budoucnu opět odkládat.

Rozšíření současné nákazy a s ní spojené restrikce pohybu osob byly pouze jedním z faktorů při určování nového data konání konference,“ uvedla spolu organizátorka Machine Learning Prague Šárka Štrossová. „Museli jsme se dívat dostatečně daleko do budoucna, kdy se dá předpokládat, že krize s pandemií by mohla být úspěšně za námi, do toho i pozvaní speakeři a lektoři workshopů musí svůj program plánovat měsíce dopředu a nakonec o pronájem prostor v Rudolfinu, ve kterém se akce koná, je dlouhodobě velký zájem.“

Během následujících měsíců mají organizátoři v plánu vylepšovat program konference a oslovovat další špičky v oboru, které by mohly do Prahy přijet. Přejí všem příznivcům umělé inteligence, aby současnou situaci zvládli oni, jejich rodiny i firmy ve zdraví.

Rozhodování podle slov organizátorů nebylo jednoduché, ale společně s přednášejícími doufají, že zájemci o konferenci rozhodnutí přijmou s pochopením a že se s nimi budou těšit na to, že se společně setkají v únoru příštího roku s dalšími tisíci experty na největší konferenci o strojovém učení v Evropě.

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Redaktor si nevyplnil profil

Komentáře

Ondřej Mager

8. 3. 2020, 17:52

Hahaha, s koronavirem těžko.

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat