reklama

GDSA nebude konkurovat Obchodu Play aktualizováno

GDSA nebude konkurovat Obchodu Play [aktualizováno]
2020-02-07T22:00:43+02:00
• 7. 2. 2020
4

Aktualizováno 7. 2.

Původní informace naznačovaly, že bychom se mohli dočkat konkurence Obchodu Play, ale situace je ve skutečnosti trochu jiná. Global Developer Service Alliance (GDSA) nemá za cíl konkurovat Obchodu Play. Iniciativa vznikla spíše z důvodu roztříštěnosti na některých trzích. Příkladem je Čína, kde Google nemůže působit, což vedlo k situaci, že si každý výrobce vytvořil vlastní centrum pro aplikace a další obsah.

Global Developer Service Alliance chce nabídnout jednotný systém pro vývojáře z celého světa, skrze který mohou distribuovat své aplikace do všech podporovaných obchodů s aplikacemi. V tuto chvíli se tak nabízí cesta vývojářům do obchodů značek Xiaomi, Vivo a Oppo hlavně na čínském trhu. Na oficiálních stránkách Global Developer Service Alliance není zmínka o společnosti Huawei. Spekuluje se, že právě tento čínský gigant opustil nový projekt.

Xiaomi již vydalo oficiální vyjádření, v kterém doslova uvádí, že GDSA nemá za žádných okolností konkurovat Obchodu Play. Dá se tedy říci, že GDSA bude ve výsledku jen služba pro vývojáře, jak dostat své aplikace do několika center co nejjednodušším způsobem.

Pokud vše půjde dle představ, vývojář by nahrával svou aplikaci do Obchodu Play a do GDSA. Nová služba by se pak postarala o publikování aplikace v obchodech značek Xiaomi, Vivo a Oppo.

Původní článek 6. 2.

USA nějakou dobu bojuje s čínskými společnostmi a snaží se jim co nejvíce znepříjemnit působení na trhu. Samozřejmě jde o obchodní válku, ale výsledkem tohoto snažení je, že společnost Huawei buduje vlastní ekosystém nezávislý na Googlu. Čínský gigant proto investuje obrovské finanční prostředky, čím se na výslunní dostává alternativní obchod s aplikacemi v podobě AppGallery. Nyní se ale ukazuje, že Huawei bude stát na počátku nového projektu, buduje se totiž nová aliance.

Global Developer Service Alliance

Reuters dnes informuje o vytváření nové aliance nazvané Global Developer Service Alliance, v rámci které najdeme společnosti Xiaomi, Huawei Technologies, Oppo a Vivo. Hlavním cílem je přinést alternativní místo pro aplikace, hry, hudbu, filmy a další obsah. Podle dostupných informací by mohlo dojít ke spuštění v březnu tohoto roku, ale je možné, že dojde k posunutí kvůli šíření koronaviru.

Alternativní centrum s obsahem by nemělo být limitované na konkrétní trhy, ale zprvu se plánuje zaměření na země jako Indonésie, Rusko, Indie a dalších šest zemí. Následně by se mělo jednat o globální projekt, který by měl nabídnout tvůrcům lepší šíření softwaru a jiných produktů.

V tomto případě nejde brát informace na lehkou váhu, jelikož v alianci se nacházejí největší společnosti na trhu. Kupříkladu v součtu dodaly tyto společnosti 40,1 % mobilů za poslední čtvrtletí minulého roku. Pokud by se podařilo v dohledné době nabídnout široký obsah a zajistit dostupnost s dalšími službami, může vzniknout těžká konkurence pro Google.

V tomto ohledu ale netřeba panikařit, že by Obchod Play nějak strádal. Je nutné připomenout, že společnosti musí do mobilů začleňovat Obchod Play, pokud chtějí ostatní služby od Googlu. Navíc nové alternativní centrum bude muset nějakým způsobem nalákat vývojáře a nabídnout jim stejné možnosti, jaké mají u Googlu, ne-li lepší.

Na druhou stranu může Google pocítit působnost alternativního obchodu ve výše zmíněných zemích. Nyní tedy záleží na strategii, jakou zvolí nová aliance a co všechno bude nabízeno, nebo slibováno. Rozhodně se jedná o první počin takového rozsahu. Je docela možné, že někdy v budoucnu zakoupíte například mobil od Xiaomi a budou se vám nabízet aplikace z Obchodu Play a z nové alternativy.

Zdroje: reuters.com, xda-developers.com, xda-developers.com, androidpolice.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Erik Bezeréti

VIP 7. 2. 2020, 9:13

Myslím, že z takto velké konkurence bychom mohli těžit hlavně my, uživatelé. Google by se mohl zase o trochu víc snažit.

Přemysl Vaculík

VIP 7. 2. 2020, 22:10

Tak nakonec to není konkurence.

Elder Master

6. 2. 2020, 20:09

Konkurenci už dávno má – třeba od Amazonu.

Přemysl Vaculík

VIP 6. 2. 2020, 20:10

Amazon si ale lidi musí přímo nainstalovat, v tomto případě ale bude nový obchod dostupný na mobilech čtyř značek, což je výrazná konkurence.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat