reklama

Technologické cestopisy – Jižní Korea 5G

Technologické cestopisy – Jižní Korea 5G
2019-11-01T16:20:19+02:00
• 2. 11. 2019
1

Nedávno jsem poprvé na pár dní navštívil Jižní Koreu, a to konkrétně hlavní město Soul. Zaujalo mě zde pár technologických novinek, a tak jsem se rozhodl se o ně s vámi podělit. Doufám, že to bude zajímavé i pro vás, tak jako pro mě při cestování a objevování. Pojďme se tedy podívat na zemi Samsungu a LG.

Jižní Korea 5G

Při cestování sebou tahám jako druhý telefon Nokii 3310 2017, ve které mám svoji českou SIM kartu pro přijímaní kódů dvoufázových ověření a podobně. Její výhodou je dlouhá výdrž.

Jenže právě tento první model, co vlastním, podporuje jen 2G sítě. Po přistání na velmi moderním letišti Incheon v Soulu jsem byl překvapen, že se telefon nepřihlásil do žádné sítě. Po chvíli přemýšlení a hledání jsem zjistil, že Jižní Korea již 2G sítě vypnula.

Na druhou stranu oproti zbytku světa zde již funguje 5G, které bylo pro všechny spuštěno letos na začátku dubna. Jeho pokrytí má již příští rok dosáhnout na 30 procent populace a vysílače na úrovni ulic na lampách/vedení vidíte skoro všude. Krom toho zaujmou tyto stožáry i tím, kolik je na nich kabelů a krabiček, viz fotka níže. Obecně jsou antény umístěny velmi nízko a vyzařují přímo do lidí. To je krásně vidět třeba na fotce vpravo výše. U nás se je operátoři snaží maskovat a většinou jsou na budovách.

 

Samozřejmě zde letí telefony Samsung, a to především nejnovější Samsung Galaxy S10 5G (který jednoduše poznáte podle velkého výřezu v displeji, má totiž ještě ToF senzor). Ten jsem v metru a na ulicích viděl mnohokrát, stejně jako Note 10 5G. Zde tedy 5G verzi člověk nepozná, ale navštívil jsem pár obchodů a verze bez 5G jsem neviděl vůbec prodávat.

Jelikož jsem ale telefon s 5G neměl k dispozici, tak jsem ho zkoušel jen uvnitř prodejny operátora SK Telecom na Samsungu Galaxy Note 10 5G. Zde se rychlost pohybovala kolem 400 Mbps download a upload činil pouhých 21 Mbps. Vysílač na obrázku níže byl kousek od prodejny, takže telefon přijímal pravděpodobně z něj.

Navštívili jsme též Samsung d’light expozici a prodejnu zároveň. Zde jsme především chtěli vyzkoušet nový Galaxy Fold 5G. Všude v prodejnách po Soulu je totiž zamčený ve vitríně. Nejprve jsme viděli zase jen vitrínu. Naštěstí o kousek dál jsme viděli další dva kousky zamčené pod sklem které vám odemkne personál stojící u něj. Pak si s ním ale můžete pohrát. Asi chce Samsung tímto zajistit delší životnost vystavených kusů.

Kromě toho druhým místním výrobcem je jak jinak než LG, které na ulicích také hodně potkáváte. LG zde provozuje také vlastního operátora LG U+. Prodává zde pak také bizarní LG V50 Dual Screen. Upřímně nevidím moc smysl této konstrukce, přesto jsem tento telefon zahlédl minimálně u dvou lidí. Samozřejmostí je pak signál v metru LTE a mají zde také WiFi síť.

Jižní Korea ve mne zanechala velmi pozitivní dojem, je neuvěřitelné, kam a jak rychle se tato země za poslední desítky let dostala. Doufám, že jsem vám alespoň trochu přiblížil tuto zemi, a co mě zde z mobilních technologií zaujalo. Budu rád za zpětnou vazbu v komentářích.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Miroslav Růžička

Redaktor a moderátor na našem YouTube kanálu a nadšenec do moderních technologií, který na našem webu působí již od roku 2013. Mobilní telefony ho ale zajímají již od dětství.

Komentáře

Hakus von Tyros

2. 11. 2019, 18:19

My v Česku můžeme pouze a jenom tiše závidět.
Kdo umí, ten umí.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat