reklama

Čtečky otisků v displeji mohou být snadno oklamány

Čtečky otisků v displeji mohou být snadno oklamány
2019-08-01T15:00:01+01:00
• 1. 8. 2019
3

Bezpečnost je u smartphonů jedním z nejdůležitějších aspektů, v dnešní době nemáme totiž telefon jen pro telefonování a textování. V kapse s sebou nosíme bankovnictví, veškeré sociální sítě, informace o našem zdravotním stavu, fotografie a další osobní a potencionálně citlivé údaje. Telefonem dokonce můžeme přímo platit v obchodech. Branou k tomuto všemu je zamykací obrazovka, a jakmile se podaří ji prolomit, má každý přístup ke všemu, co telefon nabízí.

Dnes již není odemykání smartphonu omezeno jen na PIN či gesto, uživatelé mohou využít pokročilejších metod, jako je sken otisku prstu či rozpoznání obličeje. Problémem však je, že ne všechny implementace tohoto druhu zabezpečení jsou totožně bezpečné.

Není čtečka jako čtečka

Pokud se podíváme konkrétně na čtečky otisků prstů, rozlišujeme několik druhů. Ty, které většinou nalezneme na zádech, boku či vpředu na spodním rámečku, využívají kapacitní technologie. To znamená, že využívají vodivosti lidského těla a na základě toho rozpoznají jednotlivé vroubky na lidském otisku prstu. Tento způsob je poměrně bezpečný a jen stěží lze oklamat.

V dnešní době se však čím dál větší popularitě těší čtečky zabudované přímo v displeji, respektive pod displejem. Zde máme dva druhy, optické a ultrasonické. Potencionální bezpečnostní hrozbou mohou být právě optické čtečky, jelikož k rozpoznání prstu využívají obyčejný fotoaparát. Ano, pod displejem je opravdu ukrytý fotoaparát, který jednoduše udělá snímek přiloženého otisku, porovná s uloženými záznamy a dle toho odemkne telefon, či nikoliv.

Jak lze vidět na videu výše, optickou čtečku lze poměrně jednoduše oklamat, pokud máme k dispozici například otisk prstu „oběti“ na obyčejné potravinové fólii. Optická čtečka totiž nemá možnost posoudit, zda přikládaný objekt je skutečně prst, respektive živá tkáň. Porovnává opravdu pouze obraz, což z této zabezpečovací metody dělá zároveň potencionální hrozbu.

Pomalejší, ale zato výrazně bezpečnější variantou, jsou ultrasonické čtečky. Ty pracují s ultrazvukem a namísto obyčejného obrazu zaznamenávají hloubku jednotlivých vroubků. Díky tomu je složitější vymyslet způsob, jak tuto metodu prolomit. Pokud vám opravdu záleží na bezpečnosti smartphonu vašeho smartphonu, vybírejte spíše ty telefony, které nevyužívají optické čtečky v displeji. Kapacitní čtečky v boku či na zádech smartphonu sice nejsou nejnovějším technologickým trendem, místo toho však nabídnou větší bezpečí a navíc jsou podstatně rychlejší a spolehlivější, co se korektního rozpoznání otisku týče.

Zdroj: xda-developers.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

David Pilař

Student IT, softwarový tester a nadšenec do technologií všeho druhu. Ve volném čase poslouchá hudbu, fotí telefonem a rád se projede na kole.

Komentáře

Kamil Sejček

2. 8. 2019, 19:40

Jak odemknout pokud si poškodím bříško prstu? Koukám že to snímá cca průměr 5mm. To lze snadno poškodit. Třeba i třískou (právě se mi stalo).

Cookie Boi

2. 8. 2019, 19:17

Článek o ničem, vyfotit přesně a dokonale něčí prst tak, aby šli vidět všechny záhyby je skoro nemožné y a ikdyby ano, tak kamera je aktivovaná pouze při držení displeje, který oblast kolem prstu osvětluje, takže ve výsledku je k tomu potřeba alespoň imitace lidského dotyku

Texis Tom

1. 8. 2019, 16:55

Ne na s 10 :D

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat