reklama

Qualcomm dostal pokutu ve výši 242 milionů eur od EU

Qualcomm dostal pokutu ve výši 242 milionů eur od EU
2019-07-18T16:30:38+02:00
• 18. 7. 2019

European Antitrust Commissioner Margrethe Vestager talks to journalists during a news conference at the European Commission headquarters in Brussels, Thursday, July 18, 2019. The European Union has fined U.S. chipmaker Qualcomm $271 million, accusing it of "predatory pricing". (AP Photo/Francisco Seco)

Evropská komise vedla další vyšetřování v oblasti mobilních technologií. Tentokrát se kauza týká společnosti Qualcomm, která je známá zejména svými procesory Snapdragon. Vyšetřování se ale týkalo 3G modemů nejen pro mobilní telefony.

Qualcomm vs. EU

Qualcomm patří mezi největší hráče na mobilním trhu, přičemž jeho komponenty se objeví například všemi skupinami smartphonů. Kromě toho poměrně slušně vládne v sekci nejdražších mobilů. Evropská komise ale vyšetřovala chování společnosti mezi roky 2009 až 2011 v oblasti 3G modemů.

V tehdejší době byla na trhu konkurence v podobě firmy Icera. Zřejmě se Qualcomm zaměřil na vytlačení tohoto hráče z trhu a dle výsledné zprávy Evropské komise prodával Qualcomm své modemy pod cenou. To mělo vést k vytlačení společnosti Icera.

Ještě v roce 2011 Nvidia odkoupila firmu Icera za 367 milionů dolarů (cnews.cz). Je tedy pravděpodobné, že neférové praktiky Qualcommu vedly k tomuto obchodu, ale je to jen čistě naše spekulace. Evropská komise rozhodla, že toto počínání Qualcommu zaslouží pokutu ve výši 242 milionů eur, což je v přepočtu přibližně 6,2 miliard korun.

Za zmínku stojí i fakt, že Nvidia čtyři roky po odkoupení firmy Icera ukončila jakékoliv snažení v oblasti modemů.

Zdroje: phonearena.com, engadget.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat