reklama

Google obchází operátory, spouští RCS, náhradu za SMS a MMS

Google obchází operátory, spouští RCS, náhradu za SMS a MMS
2019-06-18T07:49:18+02:00
• 18. 6. 2019

Již od roku 2016 se snaží Google prosadit nový komunikační standard RCS (Rich Communications Services), který by měl nahradit stávající SMS a MMS zprávy. V minulé roce se dokonce spojil se Samsungem, aby napomohl v rychlejší adopci, ale od té doby se toho moc nestalo. Nyní ale Google oznamuje, že už na nikoho čekat nebude a začne spouštět ve vybraných zemích RCS nezávisle na jakémkoliv dalším subjektu.

RCS pro všechny?

Samotný problém v pomalé adopci RCS se ukrývá mezi mobilními operátory. Zdá se, že jejich cílem je udržet uživatele mobilních sítích na SMS a MMS, jelikož každá zpráva je zpoplatněna zvlášť. Navíc mohou lákat uživatele například na neomezené SMS zprávy, nebo na nějaké balíčky. V době rozmachu internetového připojení se jedná poněkud o archaickou službu. Ostatně mnoho uživatelů využívá spíše WhatsApp, Messenger a jiné podobné služby.

Právě v tomto ohledu může konkurovat RCS. Do jisté míry se více podobá iMessages od Applu. RCS využívá pro komunikaci datové nebo Wi-Fi připojení. Pokud obě komunikující strany podporují tento standard, tak se naskýtají širší možnosti – fotografie a video ve vysokém rozlišení, multimediální zprávy, indikátor psaní, skupinové konverzace atd. Pokud druhá strana nemá připojení, využije se SMS.

Google do této chvíle čekal na mobilní operátory, ale ti nezavádějí podporu nějak rychle. Pokud se podíváme na český trh, tak jen Vodafone podporuje tuto technologii, ale jen u jedné aplikace, případně u mobilů z přímého prodeje tohoto operátora. T-Mobile nám odpověděl, že neplánuje zavedení a O2 do dnešního dne neodpovědělo na tuto otázku (byť se aktivně ptáme již od 24. 2. 2017). Zde je tedy vidět, že Googlu došla trpělivost.

Konkrétně již příští měsíc se dočkají uživatelé ve Velké Británii a ve Francii. Další trhy budou následovat, ale zatím neznáme, které státy se dočkají. Samotná aktivace RCS technologie skrze aplikaci Messages (Zprávy) bude volitelná, tedy uživatel se musí rozhodnout, jestli zůstane jen u starých SMS zprávy, nebo využije RCS.

logo-app Zprávy pro Android Google LLC Zdarma ANDROID

Je nutné podotknout, že RCS ještě nedisponuje end-to-end šifrováním, ale i na tom Google pracuje.

Zdroje: xda-developers.com, androidpolice.com

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim