reklama

5G v Česku – zatím pozvolna a jen pro domácnosti

5G v Česku – zatím pozvolna a jen pro domácnosti
2019-01-02T13:05:15+01:00
• 2. 1. 2019
1

Konec roku 2018 patřil rozvoji 5G technologie, která zažije větší rozmach v tomto roce, zejména u výrobců mobilních telefonů. Již mnoho firem ohlásilo plány na představená takových zařízení. Všechny bude spojovat jeden faktor – vysoká cena. Navíc jejich využití bude značně omezené, vzhledem k začátku budování těchto síti. U nás si musíme počkat na chystanou aukci, od které si někteří slibují příchod čtvrtého mobilního operátora. To ale neznamená, že v České republice není 5G připojení. Do jisté míry zde již funguje, ale je teprve v plenkách.

5G jen pro domácnosti, zatím

V české republice oficiálně nabízí 5G připojení jen dva subjekty – O2 a Nordic Telecom. V obou případech se nabídka týká jen připojení domácností. Ostatně využívají technologie na frekvenci 3,7 GHz a je zapotřebí mít venkovní anténu a další zařízení v domácnosti. Obě společnosti zároveň poskytují DSL připojení a 5G technologii využívají spíše na zvýšení pokrytí, respektive na připojení těch, kteří nemají k dispozici DSL.

Nordic Telecom v současnosti nabízí dva tarify s neomezenými daty na 5G. Základní tarif přijde na 395 Kč, přičemž je nyní k dispozici slevová akce za 95 Kč měsíčně. Za tuto cenu je k dispozici připojení o rychlosti 40 Mbps a upload dosahuje na 4 Mbps. Dražší tarif za 555 Kč měsíčně pak nabízí 100 Mbps stahování a 10 Mbps nahrávání.

V případě společnosti O2 je v tuto chvíli k dispozici jen jeden tarif na 5G – Internet AKTIV HD. Ten nabízí 50 Mpbx stahování a 5 Mbps nahrávání za cenu 549 Kč měsíčně. Pro zákazníky O2 je stanovena cena 349 Kč. Společnost plánuje i rychlosti 100/10 a 250/25 Mbps pro 5G, ale zatím nejsou dostupné. Ani zde se neuplatňuje FUP.

Bohužel v tuto chvíli není možné jednoduše zobrazit pokrytí obou poskytovatelů. Případný zákazník musí vyplnit formulář a následně se mu společnost ozve, zda je na jeho adrese dostupná technologie 5G. Zároveň si tak obě společnosti vytváří mapu poptávky, takže při zvýšeném zájmu v oblasti ví, kde má začít pokrývat přednostně. Formulář dostupnosti O2 najdete na této adrese a firmy Nordic Telecom zde.

V tomto roce se máme dočkat komerčního provozu 5G od společností Vodafone a PODA, ale i zde půjde zejména o připojení domácností. Dle  se letos také dočkáme spuštění běžné 5G sítě v několika lokalitách, přičemž síť bude splňovat 3GPP Release 15.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Kamil Pokorný

2. 1. 2019, 22:46

Nová 5G síť bude revoluční – ale bohužel i v tom, jak moc bude znamenat postupně pokrytí životního prostředí dalším gulášem mikrovln, které rozhodně nejsou bez rizika, ani zdravé. Je velice zarážející, že naši „vědci“ neustále uvolňují každých pár let přehnaně tolerantní limity, aby se to vše vešlo, a vysílače klidně rovnou na střechu, blízko oken (BTS i jiné) a berou v potaz až okamžik, kdy je výkon takový, že se začne měřitelně zahřívat tkáň alespoň o 1°C. Naprosto se ale nehledí na žádnou preventivní předběžnou opatrnost a před nižšími – rovněž škodlivými výkony, které sice ještě měřitelně neohřívají více tkáň, ale způsobují již buněčná poškození, nás dnes stát vůbec nechrání – tedy ani Hygiena! Nezbývá tedy, než být opatrnější sám na tyto škodlivé zdroje. Sice nás během pár let tak i tak všude „zaleje“ ten nový oceán mikrovln typu (frekvencí) 5G, ale stále bude zásadní, kde konkrétně, a jakým směrem budou vysílače nebo vykrývače namířeny a zářit. Koho zajímá více o rizicích zdraví, nebo co již prokázaly vědecké studie ohledně škodlivosti, nabízím tento zajímavý souhrn v PDF, kde jsou funkční aktivní odkazy přímo na konkrétní studie. Zajímavé také je, proč tolik vědců neváhá vystupovat a varovat veřejně proti 5G jako velmi zdraví škodlivému počinu, zamyslete se prosím: http://www.elektrosmog-zony.cz/download/5G_mezinarodni_vyzva_1118.pdf

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim