reklama

Google+ skončí o 4 měsíce dříve, než se plánovalo aktualizováno

Google+ skončí o 4 měsíce dříve, než se plánovalo [aktualizováno]
2018-12-10T18:59:55+00:00
• 10. 12. 2018
Thumbnail8

Aktualizováno 10. 12.

Google v říjnu oznámil, že sociální síť Google+ bude ukončena, což bylo zejména zapříčiněno malým počtem uživatelů. Ale není to jediný důvod. Google objevil problémy v rámci bezpečnosti dat uživatelů a vzhledem k malému počtu nebylo rentabilní něco opravovat. Proto raději sáhl po řešení v podobě ukončení služby pro běžné uživatele. Nyní Google oficiálně informoval, že byla objevena další chyba, která umožňovala získat data přes 50 miliónů uživatelů prostřednictvím Google+ API.

Ihned došlo k nápravě a k dalšímu rozhodnutí. Google+ API pro vývojáře bude ukončeno do 90 dnů, což ovlivní aplikace, které využívají toto API. Původně mělo dojít k ukončení Google+ až v srpnu, ale i zde došlo ke změně plánu. Google+ bude ukončeno v dubnu.

Ačkoliv dle Googlu nedošlo k zneužití nové chyby, která byla dostupná po dobu 6 dnů, než došlo k opravě, tak i přesto urychluje ukončení této sociální sítě. Možná objeví další chybu a zkrátí dobu provozu Google+. Jedno je ale jisté, Google+ nadobro končí a uživatelé se budou muset uchýlit na jiné sítě.

Původní článek 8. 10.

Google vytvořil Project Strobe, jehož hlavním cílem bylo prozkoumání všech systémů z pohledu přístupu k osobním údajům ze stran vývojářů. V rámci tohoto projektu bylo zjištěno, že Google+ obsahovalo chybu, která umožňovala získat osobní údaje bez vědomí uživatele. Google tuto chybu opravil již v březnu tohoto roku a bylo zjištěno, že nedošlo k zneužití. Bohužel došlo k rozhodnutí, že Google+ skončí pro běžné uživatele.

Google mění oprávnění pro přístup k účtu

Rozlučme se s Google+

Díky projektu Strobe se Google mohl zaměřit na svou sociální síť a dospělo se k závěru, že by bylo až příliš nákladné udržovat a rozvíjet tuto sociální síť. Zejména s ohledem, že 90 % návštěv je kratších než 5 sekund. Ačkoliv Google nezveřejnil, jak velká je základna uživatelů, zřejmě není dostatečná, aby nadále docházelo k udržování nebo rozvoji této sítě.

V tuto chvíli víme, že ukončení nebude okamžité. Vše by se mělo odehrát za 10 měsíců, přičemž během této doby budou všichni uživatelé dostatečně informováni. Také jim bude nabídnuta možnost stažení všech svých dat z této sítě. Další detaily budou oznámeny v následujících dnech.

Z Google+ na Youtube

Ačkoliv Google nijak nespecifikoval své další kroky, je celkem jasné, že se soustředí více na Youtube. Ostatně tato síť disponuje funkcemi běžné sociální sítě. Lze zveřejňovat příspěvky, vkládat ankety, posílat mezi uživatele Příběhy a podobně. Sice Google vzdal boj s G+, ale rozhodně má lukrativnější příležitosti. Ostatně Youtube vydělává, Google+ nikoliv.

Do jisté míry Google+ zůstane, ale jen pro firmy. Zde si zákazníci cení této sítě a Google to bere jako další funkci, kterou může nabídnout v rámci placeného řešení. Ostatně existuje více korporátních sociálních sítí, které ani nejsou pro veřejnost.

Dotekomanie.cz a Google+

I přes toto ohlášení neházíme rukavici do ringu. Stále budeme zveřejňovat příspěvky na této síti, až do posledního okamžiku. Samozřejmě nabízíme možnost nás sledovat na Twitteru, Facebooku, Instagramu nebo Youtube.

Zdroje: theverge.com, androidpolice.com, blog.google

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

ani ja nemám FB,ordenárske.to je nejaká špekulácia ohľadom g+.

Alena Hempelová

10. 12. 2018, 20:49

Tak to mne opravdu štve…

Tomáš Valigura

9. 10. 2018, 4:25
Android aplikace

Já a přátelé kolem mě G+ používáme, řekl bych celkem dost. Někteří nemáme Facebook. Tohle je pro nás smutná zpráva.

uprime neznam nikoho kdo by to pouzival…

JiriJandl

8. 10. 2018, 23:07

já si vás čtu přes rss, to doufám nezapíchnete 😱

Přemysl Vaculík

8. 10. 2018, 23:07
Android aplikace

To nepřipadá v úvahu ;)

JiriJandl

8. 10. 2018, 23:14

„tu su rád“ 😘
cukrblejka jsem zrušil, géčko mi utnou, apku nechci a hlídat stránky jsem línej 😀
díky, za rss kanál! že máte.
jinak bych četl vinetoua 😂

Igor Ďurček

8. 10. 2018, 20:28

Skoda… :-(

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit