reklama

Slu┼żba goo.gl od Googlu je definitivn─Ť mrtv├í aktualizov├íno

Slu┼żba goo.gl od Googlu je definitivn─Ť mrtv├í [aktualizov├íno]
2019-04-01T21:00:08+01:00
ÔÇó 1. 4. 2019

Aktualizováno 1. 4. 2019

Minul├Ż rok Google ozn├ímil konec slu┼żby goo.gl, kter├í vytv├í┼Öela zkr├ícen├ę url adresy. Postupn├ę vyp├şn├ín├ş nastalo ji┼ż minul├Ż rok, p┼Öi─Źem┼ż definitivn├ş konec m─Ťl nastat 30. b┼Öezna. Je┼ít─Ť v─Źera ┼ílo vytv├í┼Öet za ur─Źit├Żch podm├şnek zkr├ícen├ę adresy, ale dnes slu┼żba jako takov├í ji┼ż nefunguje. Nejen┼że nena─Źte historii adres, ale u┼ż ani nevytvo┼Ö├şte novou. Str├ínka jako takov├í je┼ít─Ť b─Ť┼ż├ş, ale sp├ş┼íe pro informativn├ş ├║─Źely.

P┼»vodn├ş ─Źl├ínek 30. 3. 2018

V roce 2009 spat┼Öil internet novou slu┼żbu od Googlu – Goo.gl. Jedn├í se o zkracova─Ź webov├Żch adres, kter├Ż m─Ťl zejm├ęna nab├şdnout mo┼żnost m─Ť┼Öen├ş po─Źtu proklik┼» na konkr├ętn├ş webovou adresu. Dnes Google ozn├ímil, ┼że slu┼żba jako takov├í kon─Ź├ş.

Google tak├ę uv├íd├ş d┼»vod ukon─Źen├ş Goo.gl. Z jeho pohledu se internet zm─Ťnil, stejn─Ť jako jako p┼Ö├şstup k obsahu na internetu. Nyn├ş nejde jen o webov├ę adresy, ale tak├ę o aplikace, mobiln├ş za┼Ö├şzen├ş, dom├íc├ş asistenty a dal┼í├ş typy.

Goo.gl kon─Ź├ş, ale vytvo┼Öen├ę adresy ne

A─Źkoliv slu┼żba jako takov├í kon─Ź├ş, tak se nemus├şte b├ít, ┼że by ji┼ż vytvo┼Öen├ę zkr├ícen├ę adresy p┼Öestaly fungovat. Google jednodu┼íe konstatuje, ┼że budou fungovat nad├íle. Nepl├ínuje se jejich ukon─Źen├ş ani v budoucnu. Pakli┼że by tak u─Źinil, spousta odkaz┼» by p┼Öestala fungovat, co┼ż by jen na┼ítvalo p┼Ö├şznivce t├ęto slu┼żby, respektive Googlu samotn├ęho.

Konkr├ętn─Ť dojde k ukon─Źen├ş slu┼żby pro anonymn├ş/nezaregistrovan├ę 13. dubna. Pakli┼że jste je┼ít─Ť nepou┼żili tuto slu┼żbu, tak po tomto datu ani nov─Ť p┼Öihl├í┼íen├ş nebudou moci vytvo┼Öit zkr├ícen├ę adresy. Pro ty, co ji┼ż Goo.gl pou┼żili, budou moci pou┼ż├şvat administra─Źn├ş rozhran├ş a┼ż do 30. b┼Öezna 2019. Po tomto datu dojde k ├║pln├ęmu vypnut├ş.

Stejn├ę datum plat├ş i pro v├Żvoj├í┼Öe, kte┼Ö├ş pou┼ż├şvali API t├ęto slu┼żby. Od 30. kv─Ťtna budou moci API pou┼ż├şvat jen ti v├Żvoj├í┼Öi, co jej pou┼żili p┼Öed t├şmto datem.

Náhrada existuje

V r├ímci od┼»vodn─Ťn├ş ukon─Źen├ş slu┼żby Google tak├ę zmi┼łuje, ┼że existuj├ş dobr├ę alternativy, kter├ę zcela dok├í┼ż├ş nahradit komfort, kter├Ż m─Ťli u┼żivatel├ę u Goo.gl. Konkr├ętn─Ť zmi┼łuje slu┼żby jako┬áBitly┬áa Ow.ly.┬áNav├şc vytvo┼Öil n├íhradu v podob─Ť nov├ę slu┼żby, kter├í se jmenuje┬áFirebase Dynamic Links┬á(FDL).

FDL nab├şz├ş v─Ťt┼í├ş mo┼żnosti nejen pro v├Żvoj├í┼Öe. Jeden dynamick├Ż FDL odkaz dok├í┼że u┼żivatele p┼Öesm─Ťrovat na web, do aplikace nebo kamkoliv jinam, dle nastaven├Żch pravidel. Dalo by se ┼Ö├şci, ┼że Google vytvo┼Öil chytr├Ż zkracova─Ź URL adres, kter├Ż nab├şz├ş v─Ťt┼í├ş mo┼żnosti. Slu┼żba jako takov├í je ur─Źena hlavn─Ť pro v├Żvoj├í┼Öe, nen├ş ur─Źena pro b─Ť┼żn├ę u┼żivatele a nenahrazuje Goo.gl.

Zdroje: androidpolice.com, androidpolice.com

reklama
reklama

P┼Öemysl Vacul├şk

Androi─Ć├ík, ┼í├ęfredaktor, tv┼»rce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Tak├ę milovn├şk adrenalinov├Żch sport┼», na kter├ę nem├í ─Źas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentov├ín├ş se mus├şte p┼Öihl├ísit

Tmav├Ż re┼żim