reklama

Uber již „má“ v ČR svá sdílená kola, provozuje Velonet aktualizováno

Uber již „má“ v ČR svá sdílená kola, provozuje Velonet [aktualizováno]
2018-06-17T09:00:37+02:00
• 17. 6. 2018

Aktualizováno 16.6.

Uber kromě taxi služby provozuje i sdílení kol. Ke konci prázdnin má přijít se svými koly do Berlína a v brzké době i do dalších evropských metropolí. Nyní jsme však po kontaktování české stránky Uber zjistili, že tato společnost má již v ČR svá sdílená kola. Pod oficiálním označením Velonet je sdílení kol provozováno pomocí obchodní značky neboli d/b/a (doign business as) od společnosti Social Bicycles, kterou vlastní Uber.

Velonet je provozovatelem sdílených kol ve městech Praha a Brno a pracuje na platformě Social Bicycles, která patří společnosti Jump Bike, která patří Uberu. Velonet však není vlastněn přímo samotným Uberem, avšak BigBoardem. Velonet však zakoupil obchodní značku (d/b/a) od Social Bicycles a provozuje na jejich principu tato sdílená kola. V budoucnu však možná dojde k tomu, že firma Uber tyto provozovatele její obchodní značky sdílených kol, kteří jsou i v jiných zemích Evropy, sjednotí do jedné.

„Je možné, že jednou se objeví značka Uber, místo Social Bicycles či spíše Jump Bikes, a bude to vše sjednocené pod hlavičkou Uberu. Nyní je to však tak, že každý provozovatel ve světě si to dělá pod svojí značkou. Zatím však nemůžeme poskytnou další informace, jestli se nějaké slučování značky blíží i do Česka,“ uvedl zástupce firmy Velonet ČR Jakub Mrózek.

Původní článek z 11. června

Sdílení vozidel prostřednictvím firmy Uber se stalo velikou konkurencí k běžné podobě taxi služeb. Nyní však Uber přichází kromě spolusdílení vozidel i se sdílením kol. Koupil totiž start-up s názvem Jump Bike a po zahájení provozu v USA, konkrétně v San Franciscu, se rozhodl přejít i do Evropy. Prvním městem s takto sdílenými koly s jednoduchým názvem Uber Bike bude Berlín.

Legálnější než spoluspotřebitelství vozidel

Uber má v několika zemích v rámci Evropy problém s legislativou, jelikož jeho služba je obdobná taxi službě a mnohým taxikářům se nelíbilo, že nemusí mít zákonem požadované licence, jako řidiči taxíků. Uber však se službou sdílených kol však mít legislativní problém mít nebude, pouze v případě, že by město nějakou vyhláškou zakázala takové půjčování kol.

Obyvatelé Berlína ke konci letošního léta budou moci vyzkoušet první elektricky asistovaná kola Uber Bike. Oznámil to tak CEO společnosti Uber Dara Khosrowshahi na konferenci NOAH v Berlíně. Uber Bike nebude samostatnou službou, avšak je zakomponován do aplikace Uber, kde v menu zvolíte položku „Bike“ a následně se vám na mapě zobrazí kola, která jsou možná k zapůjčení. Princip je stejný jako u českých Rekol. Kdy však přijde Uber Bike do Čech, není známo, Uber však slíbil rozšíření do dalších evropských měst v roce 2019.

Ekologicky přívětivé sdílení kol není jediným počinem Uberu za lepším životním prostředím. Nedávno též ohlásil, že se chystá spustit službu Uber Green, kde budou jezdit elektrická auta. Tato služba by měla přijít do provozu koncem letošního roku v Evropě.

Uber Green

 

Zdroje: uber.com, theverge.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Karel Čapka

Absolvent mediálních studií a žurnalistiky. Zajímám se o moderní technologie, sociální sítě a mám rád focení. Vždy si najdu chvilku na čtení a baví mě učit se novým věcem. Zajímají mě moderní dějiny, politika, geografie, Formule 1 a vlastně ode všeho něco.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat