reklama

eelo OS – nový androidí systém bez Google služeb

eelo OS – nový androidí systém bez Google služeb
2017-12-24T10:22:58+02:00
• 24. 12. 2017

Android se stal dominantním mobilním operačním systémem hlavně díky své ceně. Na první pohled se zdá, že je zdarma, ale i tak si žádá svou cenu, jen v trochu jiné podobě. Jde zde hlavně o informace, které poskytujeme Googlu. Ten na jejich základě upravuje nabízenou reklamu a lépe ji cílí. Právě data jsou hlavním obchodním artiklem vyhledávacího giganta, který za ně nabízí i své cloudové služby.

Díky tomu, že je Android open-source a kdokoliv jej může použít (třeba Amazon nebo tvůrci alternativních ROM), mohou vznikat nejrůznější projekty, jako třeba dnes zmiňovaná novinka eelo OS. Za ní stojí Gaël Duval, který má na svém kontě například Mandrake Linux (Mandriva Linux). Gaël se rozhodl, že chce světu přinést mobilní operační systém oproštěný od Google služeb.

Sám specifikuje eelo OS jako systém zaměřený na soukromí a hlavně bez asistence Googlu a jeho služeb. Kromě toho celý projekt vzniká jako neziskový, takže není očekáváno, že by měl někdy vydělávat a všechny vložené finance budou použity na vývoj, a to i v budoucnu.

Jelikož by bylo příliš komplikované vytvořit novou odnož Androidu od začátku, staví eelo OS na současném projektu LineageOS. Kromě toho bude nabízet i vlastní řešení některých cloudových služeb, přičemž se využijí další projekty – například Libre Office pro kancelářský software a tak podobně.

Velkou otázkou je, jak budou řešeny aplikace pro tuto novinku, když nemá být závislá na Google službách. Oficiální Obchod Play nebude obsažen, takže se uživatelé budou muset spolehnout na alternativní místa s aplikacemi. Tvůrce systému například zmiňuje alternativu v podobě APKPure nebo Yalp, což je anonymizované proxy do Obchodu Play.

V tuto chvíli běží kampaň na stránkách kickstarter.com, kde se snaží projekt vybrat 29 655 dolarů. Pakliže se podaří vybrat více peněz, měl by se urychlit vývoj. Dokonce má celý projekt i ambiciózní představu, že pokud dojde k vybrání několika miliónů dolarů, vytvoří vlastní smartphone.

eelo OS aneb historie se opakuje?

eelo OS se může zdát jako nadějný projekt, ale něco podobného zde již bylo. Stačí zmínit Cyanogen OS vycházející z komunitního projektu CyanogenMOD. I zde byla snaha přinést systém, který bude oproštěn od Google služeb. Ačkoliv vznikly první mobily, tak nakonec celý projekt skončil.

Lineage OS překročil 250 000 instalací

Následně se komunita rozhodla udržet původní záměr a z CyanogenMOD vznikl LineageOS, na jehož základu staví eelo OS.

Zdroj: phonearena.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Androiďák, šéfredaktor, tvůrce @dotekomanie a +dotekomanie.cz. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat