reklama

Slack: profesionální „kecálek“ pro firmu

Slack: profesionální „kecálek“ pro firmu
2017-09-19T08:33:22+01:00
• 15. 9. 2017
2

Slack umožňuje komunikaci mezi členy týmu, a to nejen snadněji, ale také i lépe než ostatní služby. Hlavním trikem, jak si tuto platformu pro zasílání zpráv zamilovat, je, kdy a jak ji používat a hlavně co od ní očekávat. Nahrazuje email? Rozhodně ne. Pomůže vám omezit zbytečné mailování? Částečně ano.

Ve skupině Slack si týmy vytvářejí speciální prostory, které se nazývají kanály. Zde mohou uskutečnit různé rozhovory, řešit pracovní záležitosti a tak podobně. Velký rozdíl mezi Slackem a e-mailem je, že v této službě je většina konverzací „nepovinná“, zatímco u e-mailu je předpoklad, že odpoví všichni příjemci.

Slack pracuje velmi dobře jako nástroj pro spolupráci v podnikání, a to zejména kvůli jeho oznámení, která jsou bohatá a perfektně přizpůsobitelná. Podporuje také zvukové a video hovory. Jakmile službu vyzkoušíte, budete příjemně překvapeni. I u nás v redakci Slack používáme a troufáme si tvrdit, že máme v rukou ten nejlepší nástroj pro online komunikaci a celkovou spolupráci.

Plány a ceny

Slack nabízí uživatelům hned tři možnosti používání – verze zdarma, a dvě další úrovně placených tarifů, nazvané Standard a Plus. Slack Free můžete používat s tolika lidmi, kolik chcete, ovšem existují zde určité omezení. Tak například, můžete mít pouze zvukové či video hovory pouze se dvěma lidmi, nikoli skupinami. Účty s tarifem Free jsou omezeny pouze na 5 GB úložiště sloužící pro soubory. Dalším omezením je pouhých 10 000 zpráv, jakmile tuto hranici celá skupina překročí, budete vyzváni k zaplacení tarifu. Navíc nemůžete s tímto typem účtu propojit více než 10 aplikací.

Tarif Standard stojí 8 dolarů/měsíc za uživatel. Můžete však získat slevu, pokud předem uhradíte roční předplatné (je to zhruba více než 80 dolarů za jednoho uživatele). Standardní účet nabízí posílání neomezeného množství zpráv a neomezenou integraci mezi aplikacemi. Hlavním limitem je však úložiště pro ukládání souborů, které činí 10 GB na osobu. Skvělé je, že už s tímto typem tarifu máte možnost skupinových hovorů.

Účet Slack Plus stojí měsíčně 15 dolarů, a to za jednoho uživatele. Opět, pokud zaplatíte předem roční předplatné, získáte slevu. Ve výsledku vás služba na jednoho uživatele vyjde na 150 dolarů. Slack Plus nabízí vše, co bylo již zmíněno výše, plus tedy 20 GB úložného prostoru na osobu. Majitelům účtů je navíc k dispozici 24hodinová podpora 7 dní v týdnu. Maximální délka odezvy činí 4 hodiny.

Začínáme

Chcete-li se přihlásit do služby Slack, musíte přejít do jedinečné adresy vašeho týmu. Poté se můžete přihlásit pomocí uživatelského jména a hesla. Služba Slack podporuje dvoufaktorové ověřování a při přihlašování do mobilních aplikací se zobrazí možnost, kdy vám na mail bude doručen speciální klíč – tudíž nemusíte zadávat heslo.

Slack nabízí spoustu malých věcí, jako je například možnost upravit zprávu (po odeslání) a mnoho dalšího. Navíc se na levé straně nachází postranní panel sloužící pro navigaci mezi dalšími týmy/skupinami. Pokud tedy figurujete ve více než jedné skupině, postranní panel využijete. Navíc každý tým můžete barevně odlišit, čímž získáte daleko větší přehled.

První dojmy

Když jsem vůbec poprvé použil Slack, aplikace mi připadala velmi neuspořádaná, přeplněná. A to tak moc, že mě až znepokojovala myšlenka, že brzy ztratím o veškerém dění přehled. Vše se zdálo chaotické. Klíčem k úspěchu však bylo přizpůsobení upozornění, kdy jsem začal dostávat oznámení pouze na konverzace, které jsou relevantní.

Když lidé mluví o tom, že Slack je spíše „pull“ než-li „push“ komunikační nástroj, mají tím na mysli, že informace jsou volně k dispozici, ale musíte je z konverzace vytáhnout. E-mail je v tomto ohledu někde jinde. Lidé v mailu většinou tlačí důraz na informace, které následně máte spotřebovat, i když nejsou relevantní. Takže trik, jak efektivně používat Slack, je zjištění, že získáváte správné informace. To provedete prostřednictvím nastavení a možností.

Nastavení Slacku

Vedle nastavení vašich správných možností/nastavení závisí rovněž na schopnostech vašeho týmu používat značky, kanály a @. Většinou to nějaký ten čas trvá, než si všichni uživatelé zvyknou na používání symbolu @, po kterém následuje mé jméno. Tímto symbolem každého člena týmu označíte, tudíž se mu informace neztratí a přímo ho oslovíte.

Slack nabízí také funkci „nerušit“. Tu využijete především ve chvíli, kdy se chystáte na spánek a nechcete být skupinou nijak rušeni. Dále si můžete nastavit upozornit na klíčová slova. Používáte-li Slack v pracovním prostředí, kultura společnosti řídí, jak se bude služba používat a naopak. Z tohoto důvodu je velmi důležité, aby se lidé v rolích vedoucích pracovníků aktivně účastnili programu Slack, když je tedy používán.

Dostupnost Slacku

Slack je k dispozici pro celou řadu zařízení a platforem, ovšem jedná se o nástroj založený na cloudu v reálném čase. Znamená to tedy, že pro používání služby potřebujete mít připojení k internetu. K dispozici jsou jak mobilní aplikace pro iOS, Android a Windows Phone, tak také webové aplikace, stejně jako aplikace pro počítače Mac, Windows a Linux.

Ve skutečnosti existují dvě verze aplikací pro počítače Mac a Windows. Existuje totiž standardní verze, které je o něco lepší než webová aplikace, a pak jsou k dispozici beta aplikace s plnohodnotnějšími aplikacemi pro stolní počítače.

Jako někdo, kdo pracuje ve stejném časovém pásmu jako moji kolegové, považují mobilní aplikaci za velmi přínosnou. Pokud něco důležitého vyžaduje mou pozornost, a to v době, kdy je nepravděpodobné, že budu k dispozici na svém notebooku, dostanu oznámení na svém telefonu.

Rozhraní a rozvržení

Po celou dobu používání se budete pohybovat pouze v takzvaných kanálech. Jedná se navíc o způsob, jak vytvořit různé prostory pro různé druhy témat. Když nově spustíte Slack, budou pro vás již vytvořeny dva kanály: #general a #random. Kanály, které jsou vždy označovány hashtagem, jsou vždy nejdůležitější – jde totiž o prostory pro komunikaci. Kanály jsou přístupné všem uživatelům ve vašem týmu.

Kanály můžete ale kdykoli přejmenovat a archivovat je, pokud tedy chcete veškerý obsah skrýt. Nové názvy mohou být užitečnější k lepší organizaci a celkové orientaci. Pojmenování kanálů je nesmírně důležité. Jestliže hledáte moderního „kecálka“ pro vaši firmu, rozhodně Slack vyzkoušejte.

logo-app Slack Slack Technologies Inc. Zdarma ANDROID logo-app Slack Developer Zdarma iOS

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Zdeněk Koutský

Passionate Senior Editor at Dotekomanie.cz, where tech meets storytelling. Seasoned Sales Director, weaving technology into every success story, and relishing every moment of it!

Komentáře

Lukáš Sieber

15. 9. 2017, 7:59

Free verze dovoluje poslat neomezeně zpráv, ale jen v posledních 10k můžete vyhledávat.

Zdeněk Koutský

VIP 15. 9. 2017, 10:18

díky za doplnění:)

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat