Huawei P10 – zaujme nejen vzhledem, ale i výbavou Recenze

Huawei P10 – zaujme nejen vzhledem, ale i výbavou [Recenze]
2017-06-06T10:43:01+02:00
• 6. 6. 2017
1

Dnes se v naší recenzi podíváme na vlajkovou loď od společnosti Huawei, přesněji na model P10. Na představení tohoto zařízení čekalo mnoho fanoušků a vzhledem k příjemnému překvapení u minulého modelu P9 se i naše redakce těšila, až se nám dostane tento smartphone do rukou.

Balení – první dojem je taky důležitý

Telefon k nám do redakce dorazil v poměrně velké bílé krabičce. Po nezvyklém stylu otevírání  se můžeme rovnou pokochat samotným telefonem. Spolu s telefonem nalezneme v balení ještě datový kabel s konektorem USB typu C, adaptér pro rychlé nabíjení a sluchátka. Celkově již od balení telefonu je vidět, že si výrobce dává velmi záležet i na detailech a na propracovaném designu.

Huawei P10

Design a konstrukce – preciznost a elegantnost sama

Po vyndání z krabičky se podíváme přímo na konstrukční a designové vlastnosti této vlajkové lodě. Na čelní straně je telefon osazen 5,1palcovým displejem, v horní části pak nalezneme přední selfie kamerku, senzory okolního světla a reproduktor pro hovory. Pod displejem se nově nachází čtečka otisků prstů.

U předchozího modelu, respektive p9, byla čtečka umístěna na zadní straně. Zda byl toto dobrý či špatný tah, je na posouzení jednotlivých zákazníků, mně osobně vyhovuje čtečka na zadní straně zařízení, ale jedná se spíše o zvyk.

Hlavní vlastností této čtečky je samozřejmě odemykání telefonu a právě tuto technologii má Huawei velmi dobře propracovanou, protože k odemknutí docházelo téměř okamžitě, a nebál bych se říci, že se jedná o zatím nejrychlejší čtečku, co mi prošla rukama.

Další vlastností této čtečky je nahrazení dotykových tlačítek. V nastavení telefonu nalezneme možnost přepnout standardní trojici tlačítek na gesta čtečky. Ta jsou velmi jednoduchá a velmi rychle se na ně zvyká. Jednoduchým klepnutím se vrátíte zpět, dlouhým podržením se dostanete na domovskou obrazovku a přetažení otevřete seznam spuštěných aplikací.

Po otočení zařízení na zadní stranu se nám naskytne pohled na hlavní fotoaparát zařízení, respektive opět na dvě čočky. Vedle fotoaparátu je telefon osazen dvoutónovým LED bleskem. Tento set je vsazen do lesklého panelu, který je zapuštěn do zadní plochy telefonu. Právě díky tomuto rozdílu je první, co vás na telefonu upoutá, právě fotoaparát, který má být jednou z hlavních předností tohoto zařízení. Pod tímto panelem je poté již jen logo společnosti Huawei.

Pravá strana je osazena tlačítky pro regulaci hlasitosti a hlavní vypínač. Zde je opět vidět preciznost celého zařízení, jelikož telefon má barevně a povrchově odlišené hlavní tlačítko, což je opravdu detail, který se mi velmi líbí a alespoň na černém modelu působí velmi elegantně. Protilehlá strana pak disponuje šuplíčkem pro SIM kartu a paměťovou kartu. Na spodní straně nalezneme konektor USB typu C, pro nabíjení a přenos dat. Dále pak je tato strana osazena 3,5 mm jackem a hlasitým reproduktorem, který má velmi hlasitou a čistou reprodukci zvuku.

Celkově bych designové a konstrukční zpracování hodnotil jako velmi povedené, jelikož telefon díky zlehka zahnutým hranám perfektně sedne do ruky, nijak neklouže a celkově velikost telefonu je tak akorát. Všechna tlačítka perfektně sedí, nijak se neviklají ani necvakají. Jedinou drobností je, že alespoň na černé variantě je vidět skoro každý otisk na zadní straně. To jde velmi rychle vyřešit nějakým pouzdrem.

Hardware – sázka do loterie

U této kapitoly je hodnocení top modelu jako takového o něco složitější, díky kauze ohledně odlišného hardwaru zařízení. My se alespoň podíváme na zhodnocení sestavy, která se nám dostala do rukou.

Uvnitř zařízení tepe osmijádrový procesor, přímo od společnosti Huawei, a to HiSilicon Kirin 960. Ten je rozdělen do dvou čtyřjádrových clusterů, respektive Cortex-A73 s taktem 2,4 Ghz a Cortex-A53 s taktem 1,8 GHz. Pro grafické účely byl telefon vybaven grafickým čipem Mali-G71 MP8. Co se operační paměti týče, tak telefon disponuje 4 GB. Právě operační paměť je jedna z nejčastěji zaměňovaných komponentů a rychlost může být odlišná. V našem případě byla rychlost dostačující a nesetkal jsem se po dobu testování s problémem, který by zaváněl nedostatkem operační paměti nebo příliš velkým zatížením.

Testovaný model byl vybaven interním úložištěm o kapacitě 64 GB s možností rozšíření pomocí microSD karty až o 256 GB. Jak už bývá zvykem, tak jsme podrobili i tuto vlajkovou loď benchmarku od AnTuTu a výsledné skóre se zastavilo na hodnotě 131 808.

Výsledek v samotném benchmarku není nic extra a v žebříčku se telefon nijak zvláště vysoko neumístil. Avšak během testování byl výkon zařízení zcela dostačující po všech stránkách. V samotném uživatelském rozhraní jsem se nesetkal s případem, že by telefon nepracoval plynule. Co se aplikací a her týče, tak ani zde nemám co vytknout, jelikož i velmi náročné hry fungovaly zcela plynule a spolehlivě. Dokonce musím pochválit, že oproti minulému top modelu zařízení lépe odvádí teplo – konstrukce telefonu se zahřívala jen výjimečně.

Celá konfigurace zařízení mě opět mile překvapila, jelikož bych jen marně hledal výtky. Telefon vystačí po hardwarové stránce veškerým požadavkům i nejnáročnějším uživatelům. Jediným neduhem jsou nesrovnalosti se samotnými komponenty. Jelikož zrovna u top modelu společnosti by neměl zákazník kupovat zajíce v pytli.

Specifikace testovaného modelu Huawei P10:

 • Procesor: osmijádrový, HiSilicon Kirin 960, 64bit
 • Grafický čip: Mali-G71 MP8
 • RAM: 4 GB
 • Úložiště: 64 GB s možností rozšíření až o 256 GB
 • Displej: 5,1″ IPS-NEO displej s rozlišením 1 920 x 1 080
 • Fotoaparát:
  • Hlavní: duální 20 + 12 MPix, f/2.2
  • Přední: 8 Mpix, f/1,9
 • Rozměry: 145,3 x 69,3 x 7 mm
 • Váha: 145 gramů
 • Baterie: 3 200 mAh
 • Operační systém: Android 7.0(Nugat) s nástavbou Emui 5.1
 • Konektivita: USB typu C, wifi 802.11 a/b/g/n/ac , LTE, NFC, Bluetooth 4.2, GPS
 • čtečka otisků prstů, Corning Gorilla Glass 5, DualSIM

Software – stále lepší a lepší nástavba

Po stránce softwaru byl telefon vybaven Androidem ve verzi 7.0 (Nugat) s typickou nástavbou od Huaweie, a to Emui 5.1. Ta od základu mění design celého Androidu a přidává řadu nových funkcí. Na samotné nástavbě je již na první pohled vidět, že výrobce má jasný cíl – snažit se kombinovat pozitiva Androidu a konkurenčního iOS.

Systém například nabízí změnu vizáže uživatelského rozhraní pomocí takzvaných motivů. Motivy mohou měnit tapety, ale i celkový vzhled ikon aplikací, nejen jejich zaoblení, ale u některých aplikací se může jednat i o kompletní přepracování. Díky většímu zájmu o produkty s touto nástavbou je již výběr motivů opravdu pestrý a asi každý si najde vyhovující.

Další razantní úpravou je notifikační lišta, která je stejně jako u iOS rozdělena na dvě části, a to část s oznámením a část obsahující přepínače wifi, bluetooth a podobně. V neposlední řadě se vývojáři nástavby Emui inspirovali při tvorbě vyhledávací lišty, kterou vyvoláte při přejetí dolů, tato lišta vyhledává je jak v telefonu, tak třeba i v propojených službách od Googlu.

Do telefonu byly samozřejmě umístěny i předinstalované aplikace, jako například Instagram, TripAdvisor a další. K předinstalovaným aplikacím také patří ty, které jsou součástí nástavby, jako například správce telefonu nebo HiCare.

Správce telefonu nabízí možnost optimalizace výkonu celého zařízení, vykazuje seznam aplikací, které nadměrně zatěžují zařízení a pobízí uživatele k vypínání aplikací, které mohou mít vliv na výdrž zařízení. Aplikace HiCare by se dala shrnout jako příručka k celému telefonu. Musím pochválit, že je zde vše velmi podrobně a srozumitelně popsáno a celá příručka je lokalizovaná pro Českou republiku.

  

Celkově musím software hodnotit opět jen pozitivně. Ačkoliv jsem příznivcem čistého Androidu, tak nástavba Emui si ke mně našla cestu a je mi velice příjemná. Spousta funkcí mi v čistém Androidu chybí. Jako například zachycení snímku obrazovky pouhým poklepáním kloubem na displej. Jedná se sice o drobnosti, ale právě tyto drobnosti často usnadňují práci s telefonem. Především musím pochválit to, že se nástavba stále vyvíjí a jen dobrým směrem. Od verze 5 lze zapnout i standardní menu, na které jsme často zvyklí, a je vidět, že vývojáři se velmi snaží nástavbu jen zlepšovat.

Displej – nijak nezklamal, ani nepřekvapil

V této kapitole se vrhneme na čelní stranu telefonu, konkrétně na zobrazovací plochu. Nachází se zde 5,1″ IPS-NEO LCD displej s rozlišením 1 920 x 1 080 pixelů. Ten generuje výslednou jemnost obrazu 432 ppi. Displej je ještě pro svou bezpečnost chráněn ochranným sklem Corning Gorilla Glass 5. Samotný displej zaujímá 71,2 % z přední strany zařízení. Rámeček kolem něj je opravdu minimální a díky zaobleným hranám působí dojmem, že zde žádné rámečky nejsou.

Pozorovací úhly telefonu jsou na velmi dobré úrovni a u telefonu této třídy by tomu nemělo být jinak. Co se čitelnosti na přímém slunečním světle týče, tak i zde je displej velice dobře vybaven a podsvícení je dostačující, aby bylo vše čitelné za všech podmínek. Díky rychlým senzorům okolního světla jsem se nemusel ani jednou uchýlit k manuální regulaci jasu, což mě také velmi mile překvapilo.

Společnost Huawei oproti minulému top modelu displej nepatrně zmenšila, z 5,2 na 5,1 palců, čímž docílila nepatrně vyšší jemnosti obrazu, což je ale opravdu nepozorovatelný rozdíl. Otázkou však zůstává, zda by telefonu neslušel alespoň QHD displej. Zvláště když se poslední dobou velmi často bavíme o virtuální realitě, pro kterou je FullHD rozlišení opravdu málo. Samozřejmě je pochopitelné, že s vyšším rozlišením roste i náročnost na baterii, ale zda není toto rozlišení málo, je na každém z vás. Jinak ale musím celkově hodnotit displej jako dostačující a nijak mě nezklamal.

Fotoaparát – velké očekávání

Fotoaparát je u top modelů velmi probírané téma, a zvlášť pokud předchozí model velmi mile překvapil. Samotná společnost Huawei si velmi zakládá na kvalitě fotografií a telefon velmi propaguje právě v souvislosti s fotografickými možnostmi.

Letošní top model si vysloužil opět duální fotoaparát, který je stejně jako u předchozího modelu rozdělen na monochromatický a klasický rgb snímač. Monochromatický snímač si letos polepšil v rozlišení, a to z 12 MPx na 20 MPx, což je vítané vylepšení. Barevný snímač zůstal stále na rozlišení 12 MPx a celková světelnost se dostala na f/2.2. Přední fotoaparát téměř žádnou proměnou neprošel a telefon opět disponuje 8MPx snímačem se světelností f/1.9.

 

Porovnání klasického barevného podání a monochromatického podání.

Fotografie pořízené telefonem jsou ostré, netrpí žádným přebytečným šumem a díky dvojici snímačů je barevné podání více než vydařené. Telefon si bez větších problémů poradí i s horším osvětlením.

V případě, že se rozhodnete telefonem zachycovat video, tak ani zde není nic moc na vyčítání, jelikož máte možnost natáčet ve 4K při 30 snímcích za sekundu. Pokud vám však stačí rozlišení fullHD, tak zde se dostaneme na 60 snímků za sekundu.

Celkově hodnotím fotoaparát jako velkou přednost tohoto zařízení. Telefon bych opět zařadil do užšího výběru v kategorii fotografování. Když se poté podíváme na cenovku, tak pro zákazníky, kteří si potrpí na fotky, je to více než lákavá nabídka.

Baterie – jednodenní provoz bez problémů

Tato kapitola je asi u každého telefonu takovým evergreenem, jelikož nikdo zatím nepřišel s ničím závratným, co by zbořilo všechna očekávání. Pro každého uživatele je právě výdrž baterie velmi důležitá. Huawei P10 byl vybaven nevyjímatelnou baterii o kapacitě 3 200 mAh, samozřejmostí je i podpora rychlého nabíjení.

Když jsem telefon během testování používal jako běžný, nijak zvláště nenáročný uživatel – občas jsem zkontroloval sociální sítě a nijak zvláště jsem na telefonu nehrál hry – tak jsem se večer dostal přibližně na polovinu kapacity baterie, což není špatné. Avšak na celý druhý den mi již baterie nestačila a musel jsem se uchýlit k powerbance.

Pokud jsem však používal náročněji, byl jsem na sociálních sítích aktivní a tu a tam si zahrál nějakou hru či řešil vícero emailů, tak se baterie ve večerních hodinách blížila ke svému konci. Ale nikdy se mi nestalo, že bych s baterií na jeden den nevydržel. Většinou došlo k vybití až v podvečer, kdy jsem měl možnost telefon ihned nabít.

Díky podpoře rychlého nabíjení stačilo doma telefon na hodinu a půl zapojit do nabíječky a mohl jsem bez problémů vyrazit na další den.

Celkově hodnotím výdrž telefonu jako průměrnou, nijak mě nepřekvapila, ale zároveň ani nezklamala. Jelikož na jednodenní provoz vždy baterie stačila.

Závěr

Nyní se dostáváme k závěrečnému hodnocení top modelu od společnosti Huawei pro letošní rok. Po designové a konstrukční stránce se jedná o velmi vydařený model. Již od prvního pohledu je jasné, že výrobce si potrpí na detaily. Na telefonu sedí veškeré přepínače a tlačítka dokonale.

Po stránce hardwaru jsem byl spokojen, jelikož výkon byl vždy dostačující. Jediným neduhem je nesrovnalost v samotných komponentech, které mohou být pro stejný model odlišné, což se projeví na výkonu samotného zařízení.

Software musím také jen a jen chválit, jelikož je opravdu vidět, že společnost Huawei se snaží svou nástavbu stále zlepšovat. Ve verzi 5 již začala disponovat i standardním menu, což jsem mile přivítal. Ačkoli jsem zastánce čistého Androidu, tak mi nástavba vyhovovala a možná svůj postoj přehodnotím.

Displej byl zvolen oproti předchozímu modelu o něco menší, ale rozlišení zůstalo stejné. Zobrazovací panel mě nijak nezklamal, otázkou však zůstává, jestli v dnešní době plné virtuální reality není toto rozlišení přeci jenom málo. V kategorii fotoaparát se telefon opět dostal do užšího výběru. Fotky jsou téměř za každých podmínek ostré, netrpí přílišným digitálním šumem a barevné podání je na výbornou. Pokud si opravdu potrpíte na kvalitních fotkách z mobilu, tak mohu tento model jen doporučit.

Celkově bych Huawei P10 hodnotil velmi dobře a společnost Huawei mě opět nezklamala. Jedná se o názornou ukázku toho, že si Huawei získal ještě větší podíl na trhu mobilních technologií. Vzhledem k ceně se jedná o opravdu vydařený top model a myslím si, že si opět najde své zákazníky.

Klady:

 • Elegantní design 
 • Precizní konstrukce 
 • Fotoaparát
 • Stále lepší a lepší nástavba na Android

Zápory:

 • Problémy s komponenty
HEUREKAHuawei P10 64GB Dual SIM na Heureka.czHuawei P10 64GB Dual SIMCena od 5 290 KčHlídat cenu (jen pro přihlášené)

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Student IT, fanoušek nových technologií, který se příležitostně věnuje fotografování. Aktuálně preferuje operační systém iOS, ale předtím nepohrdl žádným Android zařízením. Mezi jeho koníčky patří recenzování nových zařízení, tábor, turistika a auta.

Komentáře

Marek Mieč

7. 6. 2017, 8:37

Disponuje tento mobil elektronickým kompasem?

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 2
PanzerGlass S24 MP Mraz 1

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat