reklama

Co používá redaktor – Karel Čapka

Co používá redaktor – Karel Čapka
2017-05-02T15:46:45+01:00
• 30. 4. 2017
9

Milí čtenáři, připravili jsme si pro vás sérii článků, ve které vám postupně představíme, jaké technické vybavení jednotliví redaktoři využívají při své práci psaní článků i při běžném životě. Každý z redaktorů vám jako stěžejní techniku představí svůj mobilní telefon, základní aplikaci, popřípadě aplikace, bez kterých se neobejde. Dále se dozvíte, jaké další technologické vymoženosti využívá a u jakého operátora má telefonní číslo a jaký má datový tarif. Každý článek nebude nijak sponzorován výrobci produktů, které se v každém představení objeví.

Karel Čapka

Mobilní telefon

Od listopadu loňského roku používám Vernee Apollo Lite, který jsme pro vás recenzovali. Telefon pochází od poměrně neznámého čínského výrobce, který vznikl teprve před pár lety a své místo na mobilním trhu si teprve hledá. O jeho nových modelech a inovacích, například v podobě nového OS VOS, vás pravidelně informujeme.

Apollo Lite je poměrně slušný telefon, za cenu do pěti tisíc korun. V Česku se koupit nedá a lze to vyřešit pouze koupí ze zahraničí. Telefon poskytuje slušný výkon kolem 90 tisíc bodů v benchmarkovém testu Antutu. Takový výkon zajišťuje procesor od MediaTeku Helio X20 s deseti jádry, který je taktovaný na 2,3 GHz. Operační paměť má 4 GB. Apollo Lite disponuje kovovým tělem, poměrně malými rozměry na 5,5″ palcový telefon a nízkou váhou. Decentní provedení s malými rámečky dává vzhled elegána. Používání telefonu je uživatelsky přívětivé a systém Android 6 šlape zcela bez problému. Často se však stává, že trvá nějaký čas, než se otevře foťák a vyfotí fotografie. A to ani zde nepomohou 4 GB operační paměti a deset jader procesoru.

vernee apollo lite

Velikým zklamáním je pro mě osobně samotná firma Vernee, která už od prosince roku 2016 slibuje aktualizaci na Android 7. Do dnes aktualizace nepřišla a začínám s komunitou dalších uživatelů silně pochybovat, že ještě někdy aktualizace přijde. Menším trápením je i baterie, která má sice kapacitu 3000 mAh, ale její výdrž je kolem tří hodin screen on time a dvanácti až patnácti hodinami stand by režimu.

Taková výdrž není žádná výhra. A to počítám stand by režim s vypnutou navigací a Wi-Fi i mobilními daty. Prakticky, při leteckém režimu je vybíjení stejné. Jelikož telefon nemá odnímatelnou baterii, budu se muset pravděpodobně pustit do rozebrání telefonu pomocí různých udělátek, jako můj oblíbený YouTuber Jerry Rig Everthing. Vřele doporučuji se na jeho kanál podívat.

Ve výsledku jsem s telefonem spokojen, jelikož má funkci rychlonabíjení a do hodiny a čtvrt ho máte zcela nabitý. Doposud je jakýmsi hendikepem mít USB port typu C, které zatím není plošně podporováno. Takže pokud si chcete někde na veřejném prostranství dobít telefon, tak tak neučiníte, jelikož konektor na váš telefon nebude sedět. Ale tato situace se brzy změní a standardní USB porty brzy vymizí. A pokud si nosíte svůj kabel, tak i tak máte smůlu, jelikož nejrozšířenější adaptéry nemají požadovaný výkon a baterii, která potřebuje větší proud i napětí, nedokáží dobít.

Vernee Apollo Lite

Každopádně se velice těším na příchod OnePlus 5, který bude disponovat skvělými parametry, a navíc slušnou cenou v poměru s tím, co nabízí. Navíc je zde vysoká pravděpodobnost, že se mu dostane systémové podpory a v budoucnu obdrží Android 8 neboli Android O. Velice mě zaujal již předchozí model OnePlus 3T, který vlastní kolega Lukáš Vaculík a je s ním, dle jeho slov, plně spokojen.

Záložní telefon

Jako záložní telefon mám stařičký, leč nejspolehlivější mobilní telefon na světě – Nokia 3310. Dále mám záložní vysouvací Samsung D900i, popřípadě bych doma našel Leagoo M5, které mělo být nerozbitné, ale mě se rozbilo okamžitě.

Powerbanka

Stejný problém s nabíjením mám i se svojí powerbankou. Ta má 1A/5V a můj telefon potřebuje 2A/5V, popř. 7V, popř. 9V, jak se píše přímo na nabíječce. A tak moje falešná 20000 mAh powerbanka dokáže můj telefon udržet alespoň na stejné hladině baterky, když je používán. Pokud není telefon používán, dokáže powerbanka zvednout nabití baterie za hodinu nabíjení o pár procent. Za dvě hodiny je moje bezejmenná powerbanka z Ebay zcela „vyšťavená“.

Každopádně mám v plánu pořídit si novou powerbanku, která zvládne nabít telefony s takovými požadavky. Zalíbila se mi Chuwi, akorát nevím, jestli nebude problém s funkcí Quick Charge, která je určená na procesory od Qualcommu. Každopádně budu pravděpodobně přecházet na jiný telefon, tak by to nemusel být problém.

powerbanka

Ochrana telefonu

Loni jsem se naučil, podle mě, šikovnou věc. Každý nový mobil na sobě nalepenou krycí fólii a přes ni má ještě jednu krycí fólii, na které je nalepen malý papírový proužek, který slouží ke snadnému sloupnutí fólie z displeje. Avšak pokud přes onu fólii není žádný nápis či logo, tak nikterak nevadí při používání telefonu. Proto při příchodu nového telefonu se snažím oddělat pouze onen papírový proužek a na displeji si nechávám obě dvě fólie. Navíc to nikterak nebrání dotyku a ani citlivosti displeje. A tak navíc máte zadarmo větší ochranu. Vrchní fólie se však snadněji poškrábe a po pár měsících používání začne se sama odloupávat, což můžete vidět na fotografiích.

Pokud se mi jedna fólie sloupne, používám přes tu původní ochranné sklo. Zní to divně, ale displej na dotyk funguje zcela bez problému. Každopádně není to pravidlo a sklo jsem zatím použil jen u dvou telefonů a zatím jsem vystřídal deset chytrých telefonů.

Když si pořídím nový telefon, tak nepoužívám kryt. A to nikoli z důvodu, že bych ho používat nechtěl, ale vždy čekám, až mi některý dojde z Aliexpressu, kde jsem zatím narazil na nejlevnější nabídku krytů. Nemám rád jakékoli tlusté kryty, které se navíc překlápí na přední stranu telefonu. Pro mě nejpraktičtější je pouhý nasazovací plastový kryt na zadní stranu.

Telefon mi však často padá, a jak můžete vidět na fotkách, ani ochrana není zcela dokonalá a několik oděrek a poškození je zcela viditelných.

Vychytávky k telefonu

Loni na podzim jsem si objednal bluetooth reproduktor Bluedio BS-2, který byl na akci kolem 400 Kč. Jde o poměrně slušný repráček, který připojíte buď k telefonu, nebo k počítači. Návod přiložení v luxusním a elegantním balení je zcela k ničemu a prakticky vůbec vám neporadí, jak správně zařízení připojit. Až po debatě s prodejcem jsem zjistil, že při zapínání se musí tlačítko držet déle, několik vteřin, a čekat na druhou větu, které zařízení pronese. Teprve poté je možné zařízení spárovat. Nedávno byla představena verze BS-3, která stojí nyní kolem 30 dolarů (750 Kč) na Amazonu a nemá nijak lepší výbavu.

Repráček samotný má reproduktory jak na přední straně, tak i na zadní a umožňuje tak 3D zvuk. Rozdíl je jen nepatrný a hodí se třeba, když si repráček postavíte doprostřed stolu. Zvuk je mírně plastový a hodí se spíše do menší místnosti, kde nehrozí roztříštění zvuku. Reproduktor dokáže hrát značně hlasitě, ale čím vzdálenější od něj jste, tak je poznat, že zvuk není zcela ideální. Domácí reprosoustava to sice není, ale jsem s ním nadmíru spokojen, protože ho mám postavený pod monitorem a svoji funkci plní dobře.

Dále používám bluetooth sluchátka, taktéž koupená z Aliexpressu. Jde o bezejmenného výrobce, avšak svoji funkci plní dobře. Pořídil jsem je za 12 dolarů, čili za nějakých 300 Kč. Pořídil jsem si červenočernou kombinaci. Sluchátka mají tu výhodu, že když se vám vybijí, tak je můžete propojit audio kabelem se standardním 3,5mm jackem se zařízením, ze kterého posloucháte hudbu. Bluedio má skvělý zvuk, přijatelný pro běžného uživatele. Vypadají sice masivně, avšak jsou velice lehká. Navíc jsou dobře skladná, takže i snadno přenositelná.

Výhodou je i veliká výdrž baterie. Dle mého hrubého odhadu z pozorování při užívání vydrží přehrávání audia kolem 15 až 20 hodin. Nabíjení samotné je navíc velice rychlé, a to díky malé kapacitě baterie. Na každém sluchátku jsou navíc ovládací tlačítka, například ovládání hlasitosti, překlikávání skladeb, zvedání hovoru či přeskočení části skladby. Taktéž je zde integrován mikrofon.

A když je zima, používám pletené rukavice se stříbrnými vlákny na konečcích prstů, abych telefon mohl ovládat i v zimě. Problémem je, že mi takové rukavice dlouho nevydrží, jelikož se jimi často zachytávám o suché zipy a často se ničí. Odezva na dotek není precizní a špatně se s ní píše, ale stále je to lepší než vyndávat ruce z rukavic během zimy. A pokud hrajete tzv. „chodící hry“ jako Ingress, Pokémon GO, či děláte geocaching, tak je to velice užitečná věc.

Chytré hodinky – zbytečná frajeřina?

Nedávno jsem pro vás recenzoval chytré hodinky NO. 1 D6 s plnohodnotným Androidem 5.1. Jelikož se nejedná o Android Wear, je uživatelská funkcionalita poměrně složitější, jelikož systém Android není přizpůsoben pro tak malé displeje. Každopádně i tak se s nimi dá dělat spousta zajímavých věcí, více v recenzi. Jsou plnohodnotným telefonem, takže v případě nouze mohu do nich vložit SIM kartu a používat je jako běžný telefon. Dle mého se však jedná zatím o zcela nepotřebnou a víceméně nevyužitelnou hračku.

Určitě nejedná se o naprostou katastrofu, jako je tomu v případě hodinek s proprietárním systémem a cenou kolem 500 Kč, avšak v ČR s cenou kolem tisíce korun. V Česku tyto hodinky pořídíte od 3000 Kč, za zahraničí kolem 2000 Kč (bez započítaného DPH a celních poplatků). Pokud však uvažujete o koupi chytrých hodinek, našetřete si ještě pár korun navíc a zkuste například Apple Watch, pokud jste fanoušek Apple, nebo cokoli nového s Android Wear 2.0, pokud jste fanoušek Androidu. Anebo si pořiďte novou verzi D7, která má dvakrát větší kapacitu baterie.

No. 1 D6

Aplikace, které prostě potřebuji

Na telefonu mám naistalováno několik desítek aplikací. Mnoho z nich využívám velice málo, třeba jedenkrát za měsíc. Některé však nesčetněkrát za den.

Spotify

Poměrně důležité pro můj celodenní rytmus. Hudba zlepšuje moji náladu, avšak někdy mě i irituje. Díky rodinnému předplatnému za necelých 50 Kč měsíčně mám Spotify Premium a mám tak aplikaci jak na mobilu, tak na PC zcela bez reklam a navíc si mohu stáhnout hudbu do telefonu, takže si neplýtvám mobilní data.

logo-app Spotify Music Spotify Ltd. Zdarma ANDROID

Google Launcher

Dříve známý jako Google Now je můj bezkonkurenčně nejoblíbenější launcher. Jednoduché používání, aplikace seřazené pohromadě a dá se mezi nimi scrollovat. Navíc si na domovskou plochu mohu přidat vlastní ikonky aplikací, které přímo chci. Na vrchu je vždy staticky umístěno vyhledávací pole, a pokud přejedu prstem doprava, objeví se mi chytré karty Now, které jsou vytvořené dle mé aktivity konané pod mým přihlášeným účtem na všech zařízeních.

logo-app Google Launcher Google Inc. Zdarma ANDROID

Sociální sítě v podobě Messenger Lite a Twitter

Nejčastěji se nacházím na sociálních sítích Facebook (zvláště aplikace Pages Manager), ale ve výsledku jsem pravděpodobně přes den nejčastěji na Messengeru Lite, na který jsem přišel poté, co Facebook začal přidávat do standardního Messengeru zcela nepodstatné věci jako My Stories a začal měnit vzhled a dohromady s tím šla zvětšující se velikost a náročnost aplikace. Lite už je konečně dostupný oficiálně i pro naši lokalitu a už si ho nemusím stahovat pouze přes APK Mirror.

logo-app Messenger Lite Facebook Zdarma ANDROID

Druhou nejčastěji navštěvovanou sociální sítí je Twitter. Dříve jsem sledoval zahraniční účty, ale poslední dva roky sleduji převážně českou scénu a zatím mě nepřestává bavit.

logo-app Twitter Twitter, Inc. Zdarma ANDROID

Keep – důležitá věc pro žurnalistu

Jelikož třetím rokem studuji žurnalistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci, je pro mě podstatný jakýsi poznámkový deníček. Papírovou alternativu nemám vůbec rád, a tak používám osvědčený Google Keep, který má sice ještě pár much, ale již je plnohodnotně využitelný.

logo-app Google Keep Google Inc. Zdarma ANDROID

Hlídání financí

Jsem sám sobě finanční správou. Tedy tuto roli za mě zastupuje česká aplikace Spendee, do které si píši své výdaje a své příjmy a za každý měsíc vidím, za co jsem přesně utrácel, což mě motivuje k tomu, abych si svůj rozpočet hlídal.

logo-app Spendee CLEEVIO s.r.o. Zdarma ANDROID

Aplikací by bylo ještě více, ale pro základní přehled toho nejdůležitějšího to stačí.

Operátor a tarif?

Svoje telefonní číslo mám vedené u T-Mobilu z důvodu možnosti firemního tarifu Profi na míru 1, kde pro běžného zákazníka je měsíční paušál 1500 Kč, avšak já platím za 220 volných minut do všech sítí, za 100 SMS do všech sítí, 20 MMS do všech sítí, a za 1,5 GB dat kolem 160 Kč měsíčně.

V případě jakýchkoli dotazů mi nebojte napsat svoje připomínky do komentářů.

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Karel Čapka

Absolvent mediálních studií a žurnalistiky. Zajímám se o moderní technologie, sociální sítě a mám rád focení. Vždy si najdu chvilku na čtení a baví mě učit se novým věcem. Zajímají mě moderní dějiny, politika, geografie, Formule 1 a vlastně ode všeho něco.

Komentáře

S takovým přihlouplým názorem, že by redaktoři měli mít pouze vlajkové lodě výrobců, jsem se taky setkal, jakožto několikaletý redaktor ve svém volném čase. Málokdo si uvědomuje nebo ví, jak to v takové redakci chodí, že se častokrát nejedná o HPP, ale výpomoc po práci nebo částečný úvazek vlastně téměř zadarmo.
Ale většině lidí se člověk tak jako tak nezavděčí, takže je lepší hlupáky neřešit.

Radim Stehlík

30. 4. 2017, 16:56

Je potřeba více důkazů, „co“ se dnes může tvářit jako mobilní redaktor?
Telefon naprosto k ničemu, protože stál 5 litrů a víc nedá. Nicméně hned v další větě to vypadá, že si pořídí zabijáka vlajkových lodí…
Stejný případ je Powerbanka – proč si koupit asi největší jistotu a prověřenou Xiaomi, když si můžu koupit na ebay shit..
Hodinky ani nekomentovat a raději si zde nic nečíst :-/

Karel Čapka

VIP 30. 4. 2017, 17:28

Dobrý den, díky za komentář. Popsané věci jsou pořízeny v rámci finančních možností studenta. Navíc některé jsou z recenzí od výrobce.
Pokud však posuzujete kvalitu článku podle technických možností autora, tak to nás mrzí. :/

Přemysl Vaculík

VIP 30. 4. 2017, 18:55

Proč by měl mít redaktor ty nej věci na trhu a mobil za 25 000? Zde jde o soukromou výbavu redaktora.

Na druhou stranu, pakliže by měl Galaxy S8 Plus, hned by byl nařčen, že je podplacen Samsungem. Dokáži si to živě představit ;)

Libor Foltýnek

2. 5. 2017, 8:41

Jak jsem psal na FB, nebylo by od věci napsat, že jste student, do článku. Nemyslel jsem to zrovna kvůli tomu, že by to mělo „omlouvat“ vaše vybavení, spíš proto, že student má asi jiné požadavky, než třeba šéfredaktor na plný úvazek apod.

Karel Čapka

VIP 2. 5. 2017, 8:42

Dobrý den, to že jsem student a co studuji je vždy k vidění pod článkem, kde je bio autora. :)

Ján Valkovič

VIP 30. 4. 2017, 19:58

Čiže ak človek píšuci o vesmíre, výskume vesmíru a letoch do vesmíru nemá doma na dvore aspoň raketoplán, tak si nezaslúži rešpekt. Chápem to správne?

Je spatne, ze napsal co opravdu ma? Daleko vic pobavi slintove co v diskuzich na MM pisou ze nic jineho nez vlajkovou lod od XY by do ruky nevzali a vzapeti od nej jinde najdes dotaz, co s rozbitou S3 Mini, ze v ni ma vsechny kontakty a fotky a ze by o ne nerad prisel. A virtualni majitele nemeckych premiovych aut taky vyrazne prevysuji pocet registrovanych a mnohdy i vyrobenych kusu. Apropo, co mas ty, experte? Lumii, ze?

Karel Čapka

VIP 1. 7. 2018, 11:29

Tak si představte, že jsem si ten OP5 pořídil :)

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat