Chytré hodinky NO. 1 D6 – k dokonalosti chybí koženému elegánovi pár věcí uživatelská recenze

Chytré hodinky NO. 1 D6 – k dokonalosti chybí koženému elegánovi pár věcí [uživatelská recenze]
2017-04-13T10:49:35+02:00
• 13. 4. 2017
26

Chytré hodinky jsou rozporuplné zboží. Předpovídalo se, jak bude obrovský „boom“ těchto zařízení a každý je bude chtít nosit, protože budou plně zastupovat funkce mobilního telefonu a vy vše potřebné budete mít na ruce a telefon nebudete muset vytáhnout z kapsy. Ba co více, telefon už ani potřebovat nebudete. Na trhu jsou tři typy hodinek.

Jedny jsou ty nejlevnější s proprietárním systémem, které sice vypadají „cool“, ale použitelností jsou vám v době dnešních moderní technologií asi tak jako babiččin Aligátor, kde i tu smsku budete mít problém napsat, natož pak zavolat, nebo dělat cokoli jiného. Dalším druhem jsou hodinky s upravenými OS od Androidu a Applu.

Tyto hodinky patří do vyšší cenové kategorie a nedokáží zcela nahradit mobilní telefon, jelikož pro jejich plnou funkčnost potřebujete mít telefon u sebe. A ještě tu je třetí typ hodinek v cenové relaci někde mezi nejlevnějšími hodinkami s proprietárním systémem a hodinkami s upraveným systémem od Androidu a Applu. Jde o hodinky s plnohodnotným Androidem v cenové relaci většinou do 100 amerických dolarů, do kterých máte většinou možnost vložit i sim kartu s sd kartou. A tyto hodinky pak dokáží zcela zastoupit váš telefon. A právě takové s názvem NO. 1 D6 jsme měli možnost otestovat.

Dostaly se však tyto hodinky na takovou úroveň, aby zastoupily mobilní telefon? Ne

Čínský výrobce NO. 1 se doopravdy snažil, aby hodinky byly co nejpovedenější. Při časovém tlaku a „nutnosti“ chrlit nové výrobky na trh si nedal práci, aby hodinky zcela doladil. To však neznamená, že nejsou použitelné a kvalitní. Využitelnost těchto hodinek je opravdu široká, avšak jestli jsou ony funkce praktické, to už závisí na každém zvlášť.

Konstrukce

NO. 1 D6 je osazeno koženkovým páskem, který je velice příjemný na kůži, a navíc nezpůsobuje abnormální pocení pokožky. Na pásku se sice píše, že jde o opravdovou kůži, ale čínští výrobci jsou schopni napsat ledacos. Na nošení je to však velice příjemné a praktické. Nevýhodou tohoto pásku je jeho snadné poničení při běžném nošení, které se projeví ohybem v místě, kde vkládáte kovovou součástku do očka. To je však u hodinek s koženým řemínkem běžné. Černé provedení pásku zaručuje možnost nosit hodinky ke společenskému obleku. Pásek je navíc dostatečně veliký a hodinky se vejdou i na obéznější ruku.

Samotný ciferník není kulatý, ale obdélníkový. Mohlo by se zdát, že nebude pasovat ženám, to však není tak zcela pravda. V nastavení hodinek je možné si vybrat několik grafických rozložení předního ciferníku a určitě si zde vyberou i dámy. Každopádně styl celkově je laděn pro muže. Kovový rámeček u hodinek je ve třech barevných provedeních: zlatá, černá a stříbrná. Pásek je zasazen do kovového rámečku, a navíc je k němu i přilepen. Stalo se mi však, že po třech měsících ne příliš intenzivního nošení se lepidlo z pásku oddělilo od konstrukce ciferníku. Naštěstí to není žádnou překážkou v plné funkčnosti a využitelnosti hodinek.

NO. 1 D6

Kovový rámeček poskytuje jen jedno tlačítko na pravé straně, které slouží k zapínání, vypínání a přístupu k rychlým volbám. 1,63″ displej nepokrývá celou plochu ciferníku, což je poměrně škoda. Na hodinkách jsou poměrně silné rámečky, které jsou ve spodní části využity pro tři základní tlačítka: možnosti, domů a zpět. Pod nimi se v rámečku nachází mikrofon.

Telefon/hodinky nemají fotoaparát, avšak to vůbec nevadí, protože fotky z takovýchto zařízení jsou značně nekvalitní. Na zadní straně se nachází měřič tepové frekvence. Pokud však chcete změřit správnou hodnotu tepu, musíte hodinky otočit na ciferníkem na stranu zápěstí, aby čidlo bylo přiložené u tepny.

Pokud chcete změřit tep, musíte navíc silně tlačit na displej. Samotný proces měření je zdlouhavý a přesnost je více než méně orientační. Na zadní straně se též nachází magnetické pole pro nabíjení, které je zprostředkováno pomocí magnetického portu. Konstrukce hodinek není voděodolná, mírné mrholení však hodinky zvládnou.

Dotyk

Přesnost dotyku je až překvapivě přesná. Měl jsem možnost otestovat již několikeré chytré hodiny a u těchto mě zcela překvapila jejich přesnost. Dokonce se mi daří i plynule psát sms na titěrné klávesnici. Stále to není pohodlné a člověk se musí zastavit, aby zvládl napsat text, avšak i tak je velice dobré. Hodinky mají menší problém v pravém horním rohu, kde sice systém ukáže, že dotyk funguje, avšak následně často nereaguje.

Přejíždění, volba aplikací, i tlačítka na spodní liště mají dobrou odezvu a dají se pohodlně používat. Jediným problémem je menší displej, ale u hodinek stěží naleznete větší displeje, když navíc výrobce hledí i na estetickou funkci a při enormní velikosti displeje na ruce by hodinky byly zcela nepraktické. V balení se nachází stylus, který si uživatel může zapíchnout do jacka u svého telefonu, a kdykoli je potřeba, může ho použít na ovládání hodinek.

Speciální stylus přibalený u hodinek se mi však do dvou týdnu rozpadl a následně jsem ho vytratil. I tak se hodinky lépe ovládají prsty. Pokud však chcete používat hodinky nenápadně, je dobré využít pera s gumovým zakončením na druhé straně.

NO. 1 D6

Jas displeje je až překvapivě dobrý. Systém sám nabízí tři úrovně podsvícení, to však pro mě bylo velice nedostatečné, tak jsem si nainstaloval aplikaci Lux Lite a mám lepší možnost ovládání jasu. I na ostrém slunci jde z těchto hodinek poměrně dobře přečíst údaje. Horší je to však s časem, pokud si zvolíte tmavě laděné téma ciferníku s tmavými číslicemi, proto je lepší mít v letních měsících něco jasnějšího a viditelnějšího.

Využitelné funkce

Hodinky NO. 1 D6 nabízí plnohodnotný Android 5.1, který má pouze výrobcem upravené základní prostředí (Launcher 3), aby bylo možné mít ciferník na základní obrazovce. Taktéž je pozměněná nabídka nastavení. NO. 1 D6 jsou vlastně převlečený telefon s malým displejem do podoby hodinek. Naleznete zde slot pro SIM kartu i SD kartu, z telefonu si následně můžete zavolat, poslat sms, připojit se na mobilní internet či na wiki.

Je též možné stahovat a používat aplikace z Google Play. Uživatel si může nainstalovat i vlastní launcher a dělat si vlastní úpravy. Malý displej však omezuje možnost nainstalování či využívání aplikací. Mnoho aplikací nelze na hodinky nainstalovat a spousta z těch, které jdou, nelze spustit, a když už jdou spustit, tak se neproklikáte přes úvodní oznamovací obrazovky s potvrzením různých údajů, jelikož aplikace nejsou přizpůsobeny pro tak malé displeje.

Zkoušel jsem třeba aplikaci Google Authenticator pro dvojí ověření při přihlašování k Google účtu (vřele doporučuji, abyste toto zabezpečení používali). Bohužel tlačítko pro potvrzení je schováno „dole pod displejem“, a není tedy na něj možné kliknout.

Pokud si chcete vložit sim kartu, potřebujete, aby byla ve velikosti micro. Volání však není příliš pohodlné. Hovor totiž vždy uslyší osoby kolem vás a navíc volajícího po chvíli nepřetržitého držení hodinek u úst značně začne bolet ruka. Smskování je již pohodlnější, ale není to tak plynulé, jako na mobilním telefonu. Avšak na čtení sms a notifikací jsou hodinky skvělé.

Problém je však ten, že je musíte mít neustále připojené přes Bluetooth s mobilem, a když mobil necháte odložený, tak se hodinky odpojí. Neustále se starat o propojování s Bluetooth není zrovna příjemné. Pokud se však rozhodnete mít notifikace na ruce, stáhněte si aplikaci Watch Helper.

Pro mě osobně bylo lepší mít hodinky připojené k Wi-Fi, když jsem byl doma, a notifikace jsem měl též okamžitě na zápěstí, aniž bych musel řešit připojování přes Bluetooth. Výdrž baterie však byla nižší. Pokud jsem měl simkartu v hodinkách, bylo pro mě dobré mít zapnutá data (3G).

NO. 1 D6

Z možných aplikací jsem si nainstaloval Chrome (často padá), Wikipedii, Spotify, Hangouts, Messenger Lite, YouTube, Docs, Photos, Nova Launcher, Twitter, aplikaci na mobilní bankovnictví, Mapy, Dotekománii, Dropbox, Keep, IDOS, Breviář, Adobe Acrobat, PayPal, Můj vlak, FB Lite, Spendee, QuizUp a dva slovníky.

Většina aplikací poměrně dobře fungovala i na malé obrazovce. Občas bylo těžší něco zvolit, nebo přečíst, avšak celková spokojenost dobrá. Problém byl akorát s aplikací Adobe Reader na čtení dokumentů, která nedokázala přizpůsobit velikost písma velikosti obrazovky, proto jsem si dokumenty četl v aplikaci Dropbox.

Zbylé aplikace pracovaly bez problémů. Mám nainstalovanou jednu hru Brick Breaking, která je, sice stěží, ale hratelná. Další hry nemá ani cenu stahovat, procesor o taktu 1,3 GHz s operační pamětí 1 GB jsou plně dostačující pro toto zařízení, ale problém je ve velikosti obrazovky. Navíc ve většině případů jak při nainstalování hry, tak po jejím otevření aplikace zcela spadla. Zkoušel jsem hrát hru Ingress, tu jsem rozjel, i lokaci přes satelit a data se podařilo určit, ale pak aplikace spadla. Nelze zde tedy používat nic náročnějšího.

Výdrž baterie?

Úžasná, doslova. Tedy pokud si nebudete instalovat poslední aktualizaci. Do té doby baterie vydržela prakticky celý den a stačilo ji večer či ráno nabít. Po poslední aktualizaci, která nepřináší výrazné pozitivní změny pro uživatele, klesla výdrž baterie na šest hodin. I přes upozorňování výrobce na vzniklý problém i na menší další chyby, nebyla vydána zatím žádná další aktualizace. Pravděpodobně již ani nepřijde, protože ta poslední byla v lednu letošního roku a výrobce se soustředí jen na nové modely. Poměrně je dobré mít neustále zapnutý režim letadlo a power saving mod. Obě dvě funkce významně zvýší výdrž baterie, klidně i o několik hodin.

Výsledek?

NO. 1 D6 jsou skvělé hodinky, za rozumnou cenu, ovšem když je koupíte ze zahraničí. Poslouží osobám, které se chtějí blýsknout chytrými hodinkami, které něco umí, a nemají při tom na dražší hodinky s Android Wear. Na ruce se nosí dobře, navíc vypadají elegantně, a to i při netypickém obdélníkovém tvaru.

Pokud dáte chvíli času na naučení se jejich ovládání, máte vyhráno. Svému uživateli pak budou sloužit jako skvělý nástroj na notifikace. Taktéž jde o dobrou volbu pro osoby, které zapomínají či ztrácí mobil. Hodinky se jen tak neztrácí, což je vhodné i pro menší děti. Zavolají si, přečtou i napíšou sms, na chat se též dostanou a ve škole jim pomůže Wikipedie.

Problém je však s baterií, která nemá příliš dobrou výdrž. Dříve baterie vydržela celý den provozu, i se zapnutým Bluetooth, po poslední OTA aktualizaci však výdrž baterie klesla na nějakých šest hodin.

Cena hodinek NO. 1 D6 je od 3000 Kč při koupi v Česku, ze zahraničí je cena 2000 Kč. Na trh nyní přichází nový model D7 s kulatým ciferníkem a ty v předprodeji pořídíte za podobnou cenu.

Za poskytnutí hodinek k recenzi děkujeme samotnému výrobci NO. 1.

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Karel Čapka

Absolvent mediálních studií a žurnalistiky. Zajímám se o moderní technologie, sociální sítě a mám rád focení. Vždy si najdu chvilku na čtení a baví mě učit se novým věcem. Zajímají mě moderní dějiny, politika, geografie, Formule 1 a vlastně ode všeho něco.

Komentáře

Patrik Horvath

16. 1. 2019, 18:32

Jo a mam i D7 a jsou podstatne horsi

Patrik Horvath

16. 1. 2019, 18:30

Prave ze tam neni…jenom sim slot

Patrik Horvath

16. 1. 2019, 12:34

Kde je prosim slot na micro SD ?

Karel Čapka

VIP 16. 1. 2019, 15:33

Myslím, že byl vedle SIM karty.

Alena Kudelová

27. 12. 2018, 20:42

Můžete mi prosím poradit, jak mám zprovoznit příjem hovorů z telefonu? Objeví se mi pouze oznámení, že mi někdo volá, ale hovor na hodinkách přijmout nejde. Poradíte mi?

Karel Čapka

VIP 27. 12. 2018, 21:20

Dobrý den, pokud nemáte SIM v hodinkách, jde pouze o oznámení o hovoru. Pokud v hodinkách máte sim a nefunguje vám přijetí hovoru, musíte provést reset systému.

Alena Kudelová

28. 12. 2018, 11:07

A dá se to bez sim nějak zprovoznit? Myslím, že to některé hodinky právě dokáží. Nevíte nějakou vhodnou apku?

Karel Čapka

VIP 28. 12. 2018, 13:19

Dobrý den, funkci zvednutí hovoru bez sim v hodinkách nelze nijak aktivovat.

Jarek Kostelník

24. 4. 2017, 12:26

Je možné vyměnit pásek na hodinkách za kovový?Dík za odpověď.

Karel Čapka

VIP 26. 4. 2017, 7:49

psal jsem výrobci a nelze to

Dobrý den mám takový menší problém.. já hlupák jsem aktualizaci nainstaloval hned po koupi, jak mám dostat aktualizaci pryč ? Nepomohlo ani tovární nastavení. předem díky za odpověď.

Karel Čapka

VIP 20. 5. 2017, 17:07

Jedině flashnout novou ROM, jinak to nejde. Tovární nastvaení bohužel nepomůže. :/

A opravná aktualizace nebude. Na tyto hodinky už nebude žádná aktualizace. :/

Dobrý den, mohu vás poprosit o link na zmiňovanou ROMku. Žel jsem provedl aktualizaci. Děkuji

OK, jestli to tedy dobře chápu, jedná se o úplně poslední firmware pro tyto hodinky.

Karel Čapka

VIP 24. 8. 2017, 12:34

mělo by to tak být

Mám čerstvou zkušenost. Nejdříve jsem provedl flash (v apl. SP Flash Tool v5.1708) s tou poslední verzí (NO.1 D6 Official Firmware 2016-12-27), ale pak ch.hodinky nešly spustit.
Tak jsem zkusil předposlední verzi (NO.1 D6 Official Firmware 2016-12-26) a ch.hodinky jdou.
Při flashnutí jsem postupoval jen tak intuitivně. Ve spuštěné apl. jsem pouze vybral „Scatter-loading File“, z roletkového menu vybral „Firmware Upgrade“ a stisk tlač. „Download“. Flash v obou případech skončil hláškou OK.
Možná jsem měl udělat i další věci – třeba Format – nevím, neb angl. moc nevládnu.

Karel Čapka

VIP 24. 8. 2017, 17:12

Mám radost, že to dobře dopadlo a omlouvám se, že jsem vám poslal špatnou verzi.

Tak se výdrž s tímto firmware (NO.1 D6 Official Firmware 2016-12-26) neprodloužila, je cca 6hod. pouze se zapnutým bluetooth.
Napadá mě, zkoušet flashovat firmware způsobem od novějšího ke staršímu, až do té doby, než hodinky nabídnou aktualizaci – a tu samozřejmě neprovést.

Karel Čapka

VIP 14. 4. 2017, 12:36

KDo by chtěl vyzkoušet různé skiny na hodinky, podívejte se sem: http://www.watchfaceup.com/index.php

Babiččin Aligátor… Dlouho jsem se tak nezasmál, díky.

Petr Štěpánek

9. 4. 2017, 12:14

Co je to za recenzi? Jak mohou být hodinky s výdrží 6h skvělé? Dle mého je to spíš sice hezký, ale málo použitelný šmejd.

Karel Čapka

VIP 9. 4. 2017, 13:24

Jak píší, stačí si neinstalovat poslední aktualizaci a vydrží celý den. :) s poslední aktualizaci jsou stěží vyuzitelne

Petr Štěpánek

11. 4. 2017, 7:56

Těžko doufat, že každý čte tenhle článek. Takže logicky předpokládám, když je nabídnuta aktualizace tak ji každý potvrdí.

Karel Čapka

VIP 11. 4. 2017, 8:26

Plně souhlasím. :) Proto je lepší si počkat na nový model D7, který bude mít skoro dvakrát větší baterii. :)

Rafael Tantušjan

19. 9. 2017, 13:16

Koukám že pán je chytrák…. většina chytrých hodinek víc jak pár hodin nevydrží…Výjimkou mohou být gear s2,3 za které zaplatíte 3x tolik a mimochodem NO.1 D7 mají předinstalovaný android 4.4 jaká tedy myslíte že bude podpora aplikací a pochybuji že se budou zabývat aktualizací androidu a pokud ano nebude to žádná sláva. Mimochodem děkuji za recenzi utvrdila mě ke koupi těchto hodinek :)

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 2
PanzerGlass S24 MP Mraz 1

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat