Nový druh Li-Ion baterií se snad brzy dostane ke spotřebitelům

Nový druh Li-Ion baterií se snad brzy dostane ke spotřebitelům
2019-04-15T13:20:34+02:00
• 13. 3. 2017

John Goodenough, zdroj: https://news.utexas.edu

Li-Ion baterie jsou dnes nejpoužívanějším typem baterií ve spotřební elektronice. O jejich vylepšení, nebo nalezení nového typu baterie se společnosti pokouší již řadu let. Ostatně, i zde jsme vás informovali mnoha články o tom, jaký nový typ baterie ta či ona společnost vyvinula. Má to však jeden zásadní háček. Každá z těchto nových technologií je velmi vzdálená od toho, aby se dostala do výrobků a ke spotřebitelům. Je však možnost, že se tato situace brzy změní.

Postarat by se o změnu mohl jeden z otců Li-Ion baterie, John Goodenough. Ve věku 94 let vedl tým inženýrů na univerzitě v Texasu. Cílem bylo vytvořit nové baterie, které by mohly být využity v automobilech nebo chytrých zařízeních. Úmyslem týmu však nebylo to, aby se vynalezla nová převratná technologie. Záměrem bylo využít stávající Li-Ion baterie a vylepšit jejich vlastnosti. A kdo by toto měl zvládnout lépe než John Goodenough, který současnou technologii zná do nejmenších detailů.

Výzkum byl prezentovaný v deníku Energy & Environmental Science. Hlavní idea výzkumu spočívá v tom zvýšit hustotu energie. Tým přišel na to, jak je možné současné baterie upravit tak, aby se zvýšila jednak životnost baterie, a jednak rychlost nabíjení. Nešlo však pouze o změnu v otázce hustoty energie. Došlo ke změně kapalného elektrolytu na skleněný elektrolyt. Tato změna způsobí například lepší fungování baterií v prostředí blízkému bodu mrazu.

Výhodou tohoto výzkumu je mimo jiné to, že se využívají lepší materiály vzhledem k životnímu prostředí. I to zapříčinil skleněný elektrolyt. Ten využívá namísto lithia sodík. A právě sodík lze získat například z mořské vody, která je dostupná poměrně snadno.

Tým nyní pracuje na některých patentech, aby bylo možné se dohodnout s výrobci baterií. V článku je zmíněno, že jsme na velmi dobré cestě, aby se tento projekt dostal skutečně k samotnému zákazníkovi. A mohlo by se tak stát již v dohledné době.

Zdroj: androidcommunity.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Jiří Smrž

Fanoušek operačního systému Android, ale se zkušenostmi i s iOS a Windows Phone. Ve volném čase se rád věnuje sportům a sledování filmů nebo seriálů.

Komentáře

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 1
PanzerGlass S24 MP Mraz 2

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat