HTC kvůli propadu na trhu možná skončí s vlastní produkcí smartphonů

HTC kvůli propadu na trhu možná skončí s vlastní produkcí smartphonů 2016-11-22

Zavedený výrobce telefonů, tchajvanská společnost, HTC pravděpodobně ukončí výrobu. Nasvědčuje tomu mnoho faktorů: nevelké úspěchy v prodeji telefonů, propouštění zaměstnanců a dlouhodobější problémy s opětovným prosazením na trhu.

htc logo

Nepřetržitý propad

HTC už od roku 2011 zaznamenává nepřetržitý pokles v prodejích. Na vině je hlavně prodej mimo domovský trh, na kterém se v roce 2015 prodalo o 86 miliónů zařízení méně než v roce 2011.  Firma taktéž chtěla zaznamenat návrat mezi špičku výrobců smartphonů díky modelu HTC 10, ale očekávaný comeback se nekonal. Taktéž nedávno představili telefon střední třídy s názevm Bolt, který přijde rovnou s Androidem 7. HTC se evidentně snaží zvrátit minusová čísla, ale nedaří se jim podle představ.

Společnost sice podepsala s Googlem smlouvu na výrobu telefonů Pixel a Pixel XL, ale tato spolupráce nijak více prodeje samotné značce nezvedne. Minulý týden se objevila zpráva o propuštění několika zaměstnanců. Propouštěcí vlny trvají již několik let a poslední z nich začala nedávno v americkém Seattlu. Společnost však oficiálně nepotvrdila, z jakého oddělení a kolik zaměstnanců celkově propouští.

Předpokládá se, že již na jaře příštího roku Google odkoupí společnost HTC a začne vyrábět své vlastní smartphony a pokračovat v produkci Pixel zcela pod vlastní značkou. Stejný krok udělal Google již v roce 2014, kdy odkoupil Motorolu. O rok později však tuto mobilní divizi prodal firmě Lenovo.

Úspěchy ve VR odvětví

HTC však dnes představilo nové výzkumné centrum pro zkoumání a rozvoj virtuální reality. Celková hodnota se vyšplhala na 1,5 miliardy amerických dolarů, což v přepočtu činní 35 miliard korun českých. Centrum bylo představeno 21. listopadu a projekt vznikl ve spolupráci s městkou vládou v Šěn-čenu v Číně. Společnost se nechce při výzkumu zaměřit jen na rozvoj vlastní soupravy pro virtuální realitu nazvanou HTC Vive. Mimo to se chce orientovat i na oblast zdravotnictví, vládního sektoru a armády.

Tímto krokem společnost chce ukázat, že ještě není zcela pokořena a snaží se i nadále prosadit v mobilní oblasti. Ovšem následující progres může být i takový, že se přeorientuje jen na virtuální realitu a mobilní divizi prodá.

Popření prodeje

V pondělí 21. listopadu však od hlavní osoby z HTC pro komunikaci s novináři přišla zpráva, že tvrdě popírají jakékoli zvěsti o prodeji své mobilní divize. To je pochopitelná reakce, jelikož podobné úniky nebo zvěsti mohou destabilizovat finanční situaci společnosti, zejména s ohledem na akcie. Otázka je, jak dlouho bude moci HTC držet nad vodou mobilní divizi a investovat do ní nemalé finanční prostředky.

Karel Čapka

Dvaadvacetiletý student třetího ročníku žurnalistiky na Filozofické fakultě na Univerzitě Palackého v Olomouci. Zajímám se o moderní technologie, sociální sítě a mám rád focení. Vždy si najdu chvilku na čtení a baví mě učit se novým věcem. Zajímají mě dějiny, politika, geografie, Formule 1 a vlastně de všeho něco. A též jsem velký antikomunista.

René FírekKomentář vložen skrze mobilní aplikaci

23. 11. 2016, 21:21:08
reply

Tak to je mazec. ????????