Sony Xperia X Compact – kandidát na bestseller? recenze

Sony Xperia X Compact – kandidát na bestseller? [recenze]
2017-02-16T19:11:15+02:00
• 17. 10. 2016
7

Je již takovou tradicí, že každý podzim spatří světlo světa nový kompaktní zástupce od Sony. Letos tomu nebylo tedy jinak, název je však odlišný. Místo řady Xperia Z tu máme novou X, a tak se novinka jmenuje jednoduše Xperia X Compact. Vedle ní byla představena i Xperie XZ, jakožto nový top model. Je však důležité si uvědomit, že dnes recenzovaný model vychází především z půl roku staré Xperie X, ačkoli integruje některé vlastnosti XZ. Jaký tedy nový Compact je?

img_20161014_100357

Design a konstrukce

Hned na začátek si neodpustím porovnání s předchůdcem, tedy Xperií Z5 Compact (recenze). Oproti ní totiž nový model přišel o několik funkcí, které nemusí každého potěšit. Především totiž již výrobce negarantuje voděodolnost v podobě certifikace IP68, což je opravdu škoda. Větší model XZ stále voděodolný je, Xperia X o ní ale také přišla. Tento krok opravdu nechápu, zvlášť když voděodolnost je letošní rok velmi populární.

Již vloni mohlo mnoho lidí odradit plastový rámeček u předchůdce, vzadu však stále bylo sklo. Xperia X Compact je již vyvedena kompletně z plastu. Naštěstí se však nejedná o žádný laciný měkký plast, nýbrž velmi dobře vypadající, který se jen tak nepoškrábe. Telefon také dobře padne do ruky díky zaobleným hranám, což je správný krok vpřed. Z5 Compact totiž mohla nejednoho majitele nepříjemně řezat do rukou.

img_20161014_100126

Povrchová úprava plastu je lesklá, což má za následek dva faktory. Na telefonu je okamžitě vidět každý otisk prstu, tedy pouze na černé variantě. Bílá a bledě modrá, což jsou další dostupné barvy, tímto naštěstí netrpí. Navíc v námi testované bílé variantě vypadá zařízení vskutku elegantně a působí luxusním dojmem. Druhý fakt pak je, že nevyklouzává z ruky, což bývá poslední dobou u mnoha telefonů problém.

Velikost dnes recenzovaného modelu se prakticky nezměnila od Xperie Z1 Compact. Stále dobře padne do ruky a displej lze ovládat jednou rukou. Nepotěší ale vcelku velká tloušťka, která činí 9,5 mm. Není to však nic hrozného, díky tomu se dovnitř vešla i velká baterie, a to je rozhodně plus.

 img_20161014_130552 img_20161014_100253-1

Na boku zařízení byla do tlačítka pro odemykání integrována čtečka otisků prstů. To je na jednu stranu velmi chytré umístění, protože tak nemusí čtečka rušit design ani na přední, ani na zadní straně. Avšak pokud zařízení položíte na stůl, bude se prst ke čtečce špatně přikládat. Snímání otisku je rychlé, ne vždy je však prst rozpoznán. Spolehlivost by tedy rozhodně mohla být vyšší.

Pod čtečkou se nachází ještě tlačítko pro fotografování a dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti. To je však tak malé, že lidé s většími prsty mohou mít problém s jeho ovládáním. Levý bok okupuje slot na microSD kartu a nanoSIM. Trochu nechápu, proč se telefon ihned po jeho otevření restartuje. Mnoho telefonů s Androidem již při vysunutí SIM restart nevyžadují.

Na čelní  straně nalezneme stereo reproduktory, jejichž zvukový výstup je nadmíru dobrý. Nakonec vespod nalezneme u Sony novinku v podobě USB-C. Konečně tak nebudete muset řešit, jakým směrem konektor zasouváte.

img_20161014_130454

Zobrazovací panel

Displej s úhlopříčkou 4,6 palce disponuje rozlišením 1280×720. Mnoho lidí by zde mohlo namítat, že je to na dnešní dobu málo, já si to ale nemyslím. Žádné pixely jsem opravdu při běžném používání neviděl, a jemnost 319 PPI mi přijde tedy zcela dostačující.

Mnohem důležitější je nakonec samotná kvalita zobrazovacího panelu, která je na vynikající úrovni. IPS panel má výborné pozorovací úhly a viditelnost na slunci. Na můj vkus má však až příliš kontrastní barvy podobné AMOLED panelům. V nastavení lze nastavit vyvážení bílé, aktivovat možnost ovládat displej v rukavicích a také aktivovat možnost dvojím ťuknutím na obrazovku probudit zařízení.

img_20161014_100108

Výkon jako vloni

Zmenšený model s přídomkem Compact u Sony vždy disponoval stejným procesorem jako ten větší. Vždy to zároveň byl ten nejvýkonnější na trhu. Letos tomu tak poprvé není a uvnitř tepe Snapdragon 650. Výkon není o moc větší než vloni u Z5 Compact se Snapdragonem 810.

Zvýšila se však operační paměť na 3 GB, základní a zároveň jediná velikost úložiště zůstala na 32 GB. Velkou část úložného prostoru ale zabere systém a pro uživatele je dostupných něco kolem 20 GB. K dispozici je naštěstí slot na microSD kartu.

V praxi je výkonu stále dostatek a systém je velmi dobře optimalizovaný a rychlý. Ačkoli samotný procesor podporuje nahrávání 4K videa, Xperia X Compact touto vlastností nedisponuje, což je další krok zpět oproti předchůdci.

Benchmark:

benchmark3

Připojení k internetu je možno buď přes WiFi sítě 802.11 a/b/g/n/ac s technologií MIMO, nebo přes mobilního operátora za pomocí GSM, 3G nebo LTE kat. 6, které podporuje všechna česká pásma a jeho maximální rychlost stahování činí 300 Mbps. Z další konektivity zde nechybí Bluetooth 4.2, DLNA, a dokonce se nezapomnělo ani na FM rádio. To se také dnes již moc nevidí. Pro určení polohy poslouží a-GPS a GLONASS.

img_20161014_130409

Výdrž baterie zajišťuje akumulátor s kapacitou 2700 mAh. To je na telefon s menším displejem s HD rozlišením opravdu dostačující velikost, a jeden den tedy zvládnete zcela bez problémů. Druhý jsem však již nikdy radši neriskoval, pravděpodobně bych totiž musel kolem poledne hledat nabíječku.

Systém

Operačním systémem je Android ve verzi 6.0.1 Marshmallow. Je trochu škoda, že se výrobce tolik nesnažil dodat nový telefon již s Androidem 7 jako třeba LG u modelu V20. Aktualizace na tuto verzi přislíbená je na listopad. Každopádně systém nabízí klasickou nadstavbu od Sony, která nějak výrazně do prostředí nezasahuje. Navíc musím pochválit příkladnou optimalizaci.

screenshot_20161013-171754 screenshot_20161013-171806 screenshot_20161015-143512

Trochu překvapením je předinstalovaná klávesnice SwiftKey, protože Sony vždy dávalo do Xperií svoji klávesnici, která je dnes dokonce i v Play Storu. Krom SwiftKey nalezneme v zařízení i několik dalších zbytečných aplikací jako Amazon Shiping nebo AVG Protection.

Můžete si také měnit a doinstalovat další schémata, která změní softwarová tlačítka na displeji a další grafiku systému. Zaujala mě také funkce Ochrana baterie, která se naučí, kdy telefon nabíjíte, a poté v tomto časovém úseku bude nabíjet baterii pomaleji. To zajistí její delší životnost bez ztráty kapacity.

screenshot_20161015-143455 screenshot_20161015-143531 screenshot_20161015-143602

Fotoaparát

Snímač Exmor RS nabízí rozlišení 23 MPx a slibuje velmi rychlé ostření. Světelnost činí f/2.0 a jedná se o širokoúhlý snímač (24mm). Rychlost uzávěrky lze nastavit od  1/4000 do 1 sekundy. Poprvé v telefonech můžeme vidět speciální RGBC-IR senzor (RedGreenBlueClear – InfraRed) pro nastavení vyvážení bílé, což má zajistit realistické podání barev. K dispozici je také laserové ostření a pěti-osá softwarová stabilizace.

Bohužel optická stabilizace chybí. Při natáčení videa ta softwarová sice plní účel na jedničku, jenže optická stabilizace se hodí především v noci, kde díky ní dokáže telefon nastavit delší expoziční čas při zachování stále ostré fotografie.

Výsledné fotografie jsou pro mě milé překvapení. Telefony od Sony totiž poslední roky kvalitou za konkurencí zaostávaly, nyní se blízká na lepší časy. Barevné podání je věrné, vyvážení bílé realistické a na fotkách při focení v plném rozlišení nalezneme o spoustu detailů.

V režimu Super auto, který sám rozeznává scénu a aktivuje dle potřeby funkci HDR, lze nastavit plné rozlišení 23 MPx. Bohužel pokud toto rozlišení nastavíte v manuálním režimu, danou scénu nelze zvolit. Jedinou kritiku bych měl k focení za šera a v noci, kdy občas pořídíte rozmazaný snímek. Jinak jsou snímky velmi povedené.

dsc_0271 dsc_0260

dsc_0230 dsc_0247

dsc_0048 dsc_0100

dsc_0147 dsc_0068

Více testovacích snímků naleznete zde v galerii na Google Fotkách

Video je nahráváno maximálně v rozlišení 1080 p při 60 snímcích za sekundu. K dispozici je také možnost natáčet zpomalené záběry, přičemž zde probíhá nahrávání v rozlišení 720 p při 120 snímcích za sekundu. Nová softwarová stabilizace je dostupná pouze v 1080 p při 30 fps. Je však opravdu velmi vydařená, jen při větších otřesech je znatelná deformace obrazu.

Sony Xperia X Compact – Zhodnocení

Xperia X Compact je velmi povedený telefon. Bohužel to v porovnání s konkurencí nebude mít jednoduché, tedy jeho největším soupeřem je paradoxně jeho předchůdce. Ten nabídne navíc voděodolnost a nahrávání videa v rozlišení 4K. Oproti tomu novinka nabídne subjektivně hezčí design, moderní konektor USB-C a také u ní můžeme počítat s delší podporou výrobce.

Zároveň potěší také vylepšený fotoaparát, větší operační paměť a kvalitní displej. Xperia X Compact mi navíc v běžném provozu bez chyby sloužila celých čtrnáct dní testovaní a lze se na ni spolehnout. Nakonec potěší cena, ta se totiž pohybuje kolem 12 tisíc korun, což za takto vybavený a skvěle funkční telefon je výborná cenovka.

img_20161014_100414

Klady:

  • kompaktní velikost
  • kvalitní displej
  • stereo reproduktory
  • dostačující výkon
  • nízká cena

Zápory

  • absence voděodolnosti oproti předchůdci
  • absence natáčení ve 4K oproti předchůdci
  • postrádá optickou stabilizaci
  • plastová konstrukce

Zhlédněte také náš první pohled z veletrhu IFA na obě nové Xperie:

Za zapůjčení Xperie X Compact děkujeme společnosti Sony.

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Miroslav Růžička

Redaktor a moderátor na našem YouTube kanálu a nadšenec do moderních technologií, který na našem webu působí již od roku 2013. Mobilní telefony ho ale zajímají již od dětství.

Komentáře

Tomáš Janovský

17. 10. 2016, 21:05

Až bude stát 5000,- tak to bude skvělý telefon pro přítelkyni. ;-)

Petr Štěpánek

17. 10. 2016, 21:33

Ale no tak. Nejsem fanoušek Sony, ale trochu soudnosti by to sneslo.

Tomáš Janovský

17. 10. 2016, 23:25

Jsem realista, mám 3 roky starý Full-HD telefon s Antutu 55000 v dnešní ceně 4000,-. Takže telefon s HD LCD, Antutu 75000, a bez jaké koli další přidané hodnoty, by měl podle této rovnice stát jako novinka cca 7000 a za 1/2 roku maximálně 5-6 tisíc.
Je to nejjednoduší konstrukce, bez tlačítek pod LCD, takže výsledná použitelná plocha LCD je cca 4.3″ Tak proč za to dávat víc? Snad jen že je jeden z mála svého druhu.
Kdyby to alespoň umělo něco, co ten můj starej krám neumí. Jenže on ten můj starej krám, krom čtečky otisků prstů, nakonec umí víc než tento nový “krasavec”.
Ne, opravdu nevidím jediný důvod za to platit víc.

Nad některými kroky od Sony kroutím hlavou….

Marek Pridal

17. 10. 2016, 19:43

Souhlasím a dodávám, že autor recenze se mýlí ve velikosti úložiště předchůdce XPERIA Z5 Compact. Ten má rovněž 32 GB paměť.

Miroslav Růžička

VIP 17. 10. 2016, 21:31

Díky, opraveno

Miroslav Hudček

5. 2. 2017, 23:10

Pane autore, v části kde popisujete fotoaparát se blýská na lepší časy.

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat