Domů » Články » Android »
Společnost Huawei se velmi mocně chlubila se svou novou vlajkovou lodí P8, mezi jejíž hlavní preference patří fotoaparát s mnoha funkcemi, odolné tělo z kovu, výkonný procesor nebo jedna z nejnovějších verzí systému Android, jež se aktuálně nachází na trhu.
V krabičce nalezneme obvyklé vybavení, které bsahuje USB kabel, napájecí adaptér, sluchátka, příručky a špendlík pro vysunutí šuplíčků v telefonu.
Konstrukce
Mnohem častěji než kdy dříve se trend, tzv. jistoty designu, stává populárnějším u velkých výrobců. V podstatě pak můžeme vidět nové vlajkové lodě, jež jsou téměř totožné se svým předchůdcem nebo jsou odebrány/přidány určité prvky. Model P8 se od svého předchůdce trochu poučil, avšak při stejné barvě, byste je z větší vzdálenosti skoro nerozeznali.
Naštěstí zblízka a při držení jsou dost odlišené, což dává společnosti Huawei velké plus. Novinka je plně z kovu, což je cítit ihned poté, co ji vezmete do ruky. Je trochu vyváženější, řekl bych. Avšak velké změny nečekejte, přeci jen sázka na jistotu se vyplácí.
Na přední straně tedy nalezneme velký 5,2palcový displej s Full HD rozlišením, přední 8MPx kameru, vedle níž je malý reproduktor a senzory. Aby byla zajištěna určitá soudržnost a symetrický design, je vespod velký prostor, jenž je totožný s velikostí horní části nad displejem.
Hrany telefonu jsou trochu zaoblené, tudíž neřežou do prstů či dlaně. Strany jsou osázeny snad vším, co lze mít u top modelu, jelikož odnímatelný kryt očividně velcí výrobci přestávají mít rádi. Nahoře je tedy umístěn 3,5 mm konektor pro připojení sluchátek, na pravé straně šuplíčky pro 2 nanoSIM karty nebo nanoSIM a microSD kartu.
Nad šuplíčky jsou pak umístěna tlačítka pro zvýšení/snížení hlasitosti a vypnutí/zapnutí telefonu. Ta jsou poměrně tuhá, tudíž se nestane, že se vám z ničeho nic v kapse zapne displej nebo zvýší hlasitost. Na spodní straně už je pouze hlavní reproduktor, microUSB konektor pro připojení USB kabelu a mikrofon, který nalezneme uvnitř falešného reproduktoru.
Co ještě říci k celkovému designu a konstrukci? Nikde nic nevrže, odolný kov slouží svému účelu a po zasunutí USB kabelu do konektor, se nic nehýbá a vše drží jako přikované. Mimo jiné je také vidět um toho, kdo přemýšlel nad rozmístěným komponent pod šasi. Procesor je pod displejem a při jeho zahřívání tedy necítíte nepříjemné teplo. Jedinou výtku bych mohl mít k tenkému provedení, které snižuje kvalitu celého zařízení.
Hardware a výkon
Čekali byste neskutečný výkon a prostředí, jež se neseká za žádných okolností? I to vám částečně může nabídnout P8, avšak i u něj narazíme na menší chyby.
Pod kovovým šasi se skrývá procesor HiSilicon Kirin 930/935 s taktem 2 GHz na první čtyři a 1,5 GHz na druhá čtyři jádra. Šťávu mu dodává baterie o kapacitě 2680 mAh. Díky tomu můžete využít například 5,2palcový IPS Full HD displej. Velikost operační paměti je 3 GB a interního úložiště 16 GB. Samozřejmostí je slot pro microSD kartu, s níž si můžete úložiště rozšířit až na 128 GB.
Fotoaparáty mají rozlišení 13 MPx (zadní) a 8 MPx (přední), nově byla i použita technologie RGBW. Mezi další funkce patří plná podpora LTE, Android 5.0 Lollipop s nástavbou EMUI, Bluetooth v4.1, NFC, GPS, Wi-Fi a standardní senzory – pohybový, světelný nebo digitální kompas.
Z teorie přejdeme k praxi. Prakticky neuvidíte jediný zásek, ovšem při bližším pohledu a pořádném pozorování, si můžete všimnout menších drobností. Například sekané animace při zmáčknutí tlačítka pro vyvolání naposledy otevřených aplikací. Nebo při spuštění náročnější aplikace jsem vypozoroval delší načítací čas a při samotném hraní/prolézání aplikace občasné záseky.
Avšak nestalo, že by se jakákoliv aplikace nespustila nebo měla větší problémy. V tomto ohledu bych řekl, že by se vývojáři od Huawei mohli ještě trochu více podívat na optimalizaci nástavby EMUI, o čemž se ještě rozepíši v kapitole Software.
Displej
V tomto bodu si nelze na nic stěžovat. Kvalita je výborná, pozorovací úhly taktéž a bílá barva je opravdu bílá. Což jsem si, mimo jiné, vyzkoušel porovnat s LG G4, kde jsou barvy displeje trochu horší.
Specifikace zařízení:
- displej – 5,2palcový IPS, Full HD rozlišení (1080 x 1920 px), ~424 PPI
- operační systém – Android 5.0 Lollipop (s nástavbou od EMUI 3.1)
- rozměry – 144,9 x 72,1 x 6,4 mm
- váha – 144 gramů
- SoC – čtyři jádra 2 GHz Cortex-A53 a čtyři jádra 1,5 GHz Cortex-A53 (GPU – Mali-T628)
- paměť – 3 GB RAM s 16 GB interní pamětí, možnost rozšíření úložiště za pomoci microSD karty až na 128 GB
- fotoaparát – zadní 13 MPx (HDR, RGBW), přední 8 MPx
- baterie – kapacita 2680 mAh
- další funkce – Bluetooth v4.1, NFC, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, GPS, 3G, LTE, pohybový senzor, digitální kompas
Software
Jak jsem již avizoval, kapitola Software bude velmi zajímavá a je to snad zároveň nejméně dobře zpracovaná část zařízení. Ačkoliv některé funkce jsou pěkné, tak neodladěnost a neschopnost vývojářů, přizpůsobit EMUI pro nejnovější verzi Android Lollipop, může někomu připadat už neúnosná.
Začneme se zamčenou obrazovkou. Už zde nastává problém, a to konkrétně při přehrávání hudby. Na pozadí se objeví jen velmi ošklivá plocha bez obrázku s nevzhlednými tlačítky pro přepínání hudby. Samotná animace otevírání telefonu je však celkem pěkná – jedná se o přechod mezi zamykací obrazovkou a plochou.
Za další nedodělávku považuji stavový řádek nahoře. U Androidu verze 4.4 KitKat ještě nebylo možné jej mít průhledný nebo automaticky přizpůsobený barvou s určitou aplikací. Tudíž se vývojáři očividně rozhodli tomu pomoci a jeho barva se primárně nastavuje podle pozadí obrazovky. Pokud tedy máte světlé pozadí, stavový řádek se může stát nečitelným, nemluvě o nesnesitelné barvě vůči aplikaci, ve které se nacházíte.
Naštěstí jsme se dočkali různých funkcí, které mohou mít i telefony od jiných výrobců, ale nejnovější verze EMUI je poměrně pěkně slučuje na jednom místě. Mám na mysli například zmenšení obrazovky – lze vidět níže na snímku úplně vlevo, rychlé a dobré vyhledávání nebo gesta pomocí kloubů.
Zmenšení zobrazovacího pole vyvoláte přejetím prstu, po softwarových tlačítkách, směrem vpravo a obráceně režim vrátíte zpět. Vyhledávání vyvoláte přejetím prstu na ploše směrem dolů. Poslední zmíněnou funkcí, kterou uživatelé mohou ocenit, jsou gesta klouby – však pouze těmi na prstech ruky. Dvojím rychlým poklepáním zachytíte snímek obrazovky. Ještě lepší však je, když nakreslíte kolečko. Zobrazí se vám poté rámeček a můžete si jednoduše vybrat, jakou část obrazovky chcete zachytit.
Na snímku níže úplně vpravo si můžete všimnout některé z menších nepřesností při překladu, kterých jsem si také všímal. Ovšem překlad připojených sluchátek jako “Náhlavní souprava” mi zněl opravdu divně. Na tuto oblast by bylo jistě dobré brát v dalších verzích větší zřetel.
Inu, zbytek systému není nijak zvlášť odlišný od předchozích verzí. V nastavení najdeme možnost vyhledávání a na spousty dalších kolonek, z nichž se mnohdy po rozkliknutí stane dlouhý seznam možností, které si lze přenastavit, vypnout či zapnout. Což je jistě velmi dobře, jelikož vás nic nesvazuje, můžete si dle libosti hrát dlouhé hodiny tak, aby vše bylo dle vašich představ.
Fotoaparát
U této kapitoly by se jistě zastavil kdekdo, tudíž se na ni podíváme trochu blíže a zjistíme, zda nebyl ten povyk okolo nového fotoaparátu příliš hlasitý. Za sebe musím říci, že nikoliv, ač je stále co vylepšovat.
Níže jsem pro vás zachytil možnosti a nastavení fotoaparátu, kterých je velmi mnoho, a hlavní nový mód pro focení s dlouhou expozicí. Ten funguje přímo skvěle a na pořízené snímky se můžete podívat níže. Co se týká barev, ty jsou až neskutečně věrné. Problém nastává za jasnějšího počasí, kdy například obloha je přesvícená a detaily mizí.
Všechny funkce jsou velmi dobře propojené a uživatel nakonec dostává kvalitní snímky. Nicméně je nutné také zmínit i zápory. Například trochu horší ostření. U ostření je však velmi dobrá funkce zamknutí, díky kterému snímač pozoruje daný objekt, i když se pohybuje.
Sami se tedy níže můžete podívat na snímky pořízené 13MPx fotoaparátem.
Zde jsou obrázky pořízené pomocí nově přidaného módu. Výsledné snímky jsou opravdu pěkné a musí se nechat, že s tímto Huawei opravdu zabodoval u velkého počtu uživatelů.
Další fotografie můžete vidět v článku – Fototest – Huawei P8 vs. LG G4.
Baterie
Uživatelé budou muset neustále a dokola začít obtěžovat výrobce telefonů, aby se probudili a přestali produkovat tenké telefony, nebo tím alespoň neomezovat výdrž telefonu. Trochu se rozepíši, bohužel jsem totiž opět nespokojen s výdrží baterie na jedno nabití.
Ačkoliv se dokážete se zřízením dostat na jeden den výdrže, bude vás to stát více, než je pro chytrý telefon rozumné. Například se budete muset obejít bez funkcí jako GPS, data či Wi-Fi zapnutých po delší dobu. Model P8 nějakým způsobem spotřebovává více energie, než by bylo potřeba, a vydržet tak den může být i docela problém.
Ovšem abych jen nehanil, dodám, že pokud je Huawei P8 využíván pro pracovní účely a nejste připojeni permanentně na internet či nehrajete neustále hry, tak baterka vydrží i více, avšak večernímu nabíjení se nevyhnete. Nechcete-li tedy další den jít s telefonem nabitým jen na přibližně 20 až 30 %.
Nakonec zbývá otázka, zda takto výkonný telefon musí být tenký jen proto, že si to vývojáři myslí. Dle mnoha ohlasů uživatelů, které si můžete přečíst téměř kdekoliv, si myslím, že nejsem jediný, kdo by obětoval pár milimetrů pro lepší baterii.
Závěr a hodnocení
Vůbec nechci uškodit recenzovanému zařízení, avšak zkusme si shrnout jeho klady a zápory. Displej je výborný a nemám k němu žádnou výtku, což se dá říci i o celé konstrukci a kovovém provedení. Nicméně design se zas tolik neposunul a výrobce experimentoval jen zřídka. Co se týká kamery, tak je skoro až excelentní a k pořízeným snímkům mám jen několik výhrad. Bohužel aplikace proce focení nedovoluje mít manuální nastavení, jako tomu je u modelu G4 od LG.
Opravdu velký problém pak nastává u EMUI, kde se stále schovávají, pomalu do oči bijící, chyby a nedodělky. Výdrž a kapacita baterie může být také překážkou, s čímž se snad výrobce popere v nacházejících modelech. Nakonec bych rád pochválil vývojáře za veškeré nové funkce – gesta nebo rychlejší a lepší vyhledávání a za nepřeberné možnosti v nastavení.
Takových kladů vůči záporům, jako model P8, má jen málokteré zařízení. Ačkoliv tedy kladů se dá najít mnohem více, těch pár nedodělaných funkcí a chybějící základní možnosti jsou občas potřebné a velmi žádané. Jelikož jsem i zastánce společnosti Huawei, musím říci, že nový model je slušný posun oproti předchůdci. Ovšem pokud vývojáři opraví alespoň svou nástavbu, nebudu jistě jediný, kdo tento model bude doporučovat.
Graf ceny produktu Huawei P8 poskytuje server Heureka.cz
Domů » Články » Android »
Facebook připravuje digitálního asistenta
CyanogenMod Installer – nejasná budoucnost
Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.
💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.
Jiří Šedý
17. 7. 2015, 14:08Zdravím.
No Já si po přečtení různých jiných recenzí a doporučení prodejců chtel jit P8 kupovat, ale po přečtení této jsem lidove řečeno v p….i. A určitě koupi nového telefonu odložím. Toto byla recenze, která rozhodne ke koupi neujisti, ze je to kvalitní zarizeni. I když jsem po přečtení oněch jiných recenzi byl rozhodnut a minimální výtky v nich zmiňene mne vůbec netrápily. Ale tady tyto drobnosti zmineny nebyli a naopak ztrhány vlastnosti jinde vyzdvizene a chválené . Tak opravdu nevím co si o teto recenzi myslet vzhledem k tomu,ze my obyčejní smrtelníci jinou možnost jak se seznámit s tim či onim zařízením nemáme.
Pavel Mareš
17. 7. 2015, 15:15Zeptejte se a já velmi rád odpovím.
mobilesman
17. 7. 2015, 18:01můžete otestovat na prodejně
Pedes88 Sim
20. 7. 2015, 16:30Doporučuji vyzkoušet osobně na prodejně. Tato recenze mi přijde poněkud nekonzistentní. Tak trochu pojatá ve stylu musím napsat x pozitiv a negativ. Je ale možné, že byl autor pod časovým tlakem a tím pádem nemohl některé věci otestovat a dostatečně po té popsat. Viz třeba níže diskuze k DualSim. Z ní nejsem vůbec moudrý zda tedy ano či ne a to ji komentuje autor recenze. V reálu to je tak, že záleží na verzi. O té toho ale moc nevíme. Dle specifikace soudím na “GRA_L09”. Právě informaci o dual sim pak považuji za vcelku důležitou pro část uživatelů a je tedy škoda, že zde není popsána.
Petr Vojíř
2. 8. 2015, 19:17Mam ho a nelituju. Mel jsem pred 7 lety asi tri HTC a pak s3 a s4 a Umi zero. Tento telefon mi plni vsechny predstavi o dnesnim mobilnim zarizenim na cesty, zabavu a denni cinnost. Petr
Pepíno Kašpar
15. 7. 2015, 17:21Anebo to bude tím, že autor recenze neměl uvedené zařízení vůbec v ruce a svoji recenzi buďto uvařil z jiné recenze nebo použil translator, což mi vzhledem k některým obratům, spojením apod. přijde více než pravděpodobné.
Kritik
14. 7. 2015, 18:33Tragická recenze. Bohužel poslední dobou na dotekomanie.cz standard.
Tomáš Laško
14. 7. 2015, 15:35Ta recenze je opravdu příšerná. Minulá recenze Pana Mareše LG G4 byla ne-li ještě horší. Hrůza.
Pavel Mareš
14. 7. 2015, 17:01Děkuji za názor. Myslíte, že byste se mohl i trochu rozepsat? Třeba mohu příště vylepšit to, co se vám nelíbí.
Boris Zima
14. 7. 2015, 10:48Hrozna recenzia. Prostredie Emui je jedno z najlepsich, ake som kedy na Androide zazil. Lepsie ma mozno Xiaomi. Ja mam Huwaei P7 a nepovedal by som, ze by mi na rok starom modele nieco sekalo atd. Tak isto porovnavate p8 a p7 a porovnavate neporovnatelne. P7 ma zadnu stranu zo skla a ma hranatejsi design. P8 vyzera uplne inak uz na prvy pohľad a neda sa s predchodcom pomylit. Netrvrdim, ze Huawei ma dokonaly telefon, ale vo vasej recenzii, ste nic nevytkli napriklad zobrazovaciemu zariadeniu. Dysplay je najčastejšie sa opakujuci nedostatok v recenziach a naopak kazdy vyzdvihuje emui a fotoaparat a hlavne to, ze je telefon tenky :-)
Nedos N
14. 7. 2015, 11:29Emui stejně jako MIUI má všechny ikony nacpaný na ploše? Měl jsem to na tabletu od Lenova a je to příšerný.
Roman Kelíšek
14. 7. 2015, 11:46Má, ale můžete je seskupovat do složek. Nemám s tím problém.
Pedes88 Sim
20. 7. 2015, 16:10Je to naopak fajn. Samozřejmě s tím, že můžete jak píše Roma Kelíšek vytvářet složky a řadit do nich ikony. Princip, zda pohnu prstem vlevo nebo stisknu “menu” je vnicotný. Výhodou pohybu v menu ala EMUI mi přijde možnost vytvářet právě dané složky, přesouvat ikony atd. Uspořádáte si telefon velmi přehledně a snáze se v něm orientujete než u “standardního” droidu. Srovnání menu ala Lenovo a Huawei – je tam rozdíl.
Pavel Mareš
14. 7. 2015, 12:54Neřekl bych, že jsem nic pochválil, ba naopak. Konstrukce i displej je bez chybičky. Co se týká tenkosti telefonu, pokud to je na škodu velikosti baterie, rozhodně s tím nesouhlasím. A teď zmíněný systém, respektive nástavba. Nevím kolik jste vyzkoušel telefonů, ale EMUI má poměrně dosti chyb. Zmíněné MIUI je na trom trochu lépe, ale například v Mi4i se to seká (porovnáno s jiným telefonem od Xiaomi, co má spolužák).
Ještě k nástavbě EMUI, ta je dost nedodělaná. Ikonky mají jakési divné pozadí, ale jen některé a občas se nastaví špatná barva. Stavový řádek se neobarvuje dle aplikace, tudíž mi, u jedné z tapet v systému, zůstala barva růžová, což je doslova a do písmene hrůza. Překlad některých částí je taktéž nedodělaný a občas dostane zásah i plynulost.
A nakonec bych ještě dodal, že nevím, na co konkurence kouká a co vytýká na displeji, to mi vážně uniká, ale podívám se na jiné recenze. A upřímně, jsem zastánce Hauwei a nástavba EMUI je docela slušná, ale jsou tu nedostatky, které by mohly zmizet.
Pedes88 Sim
20. 7. 2015, 16:05po přečtení recenze jsem také trochu na vážkách. Rozdíl ve vzhledu mezi jednotlivými modely řady P je jasně viditelný. Ano je pravda, že změny nejsou z extrému do extrému,ale postupně na sebe navazují – to hodnotím naopak pozitivně. Pokud naproti tomu porovnáte několik modelů od Samsungu, pak je změna nečitelná. Samsung poznáte na první pohled, ale jednotlivé verze se liší minimálně. K EMUI bych řekl v podstatě to, co píšete. Netvrdím, že se nemůže vyskytnou nějaká chybka, ale v globálu je to jedno z nejpřehlednějších prostředí s nejsnazší personalizací. Za mě tedy naopak “palec nahoru”.
Roman Kelíšek
14. 7. 2015, 10:45„Nahoře je tedy umístěn 3,5 mm konektor pro připojení sluchátek, na pravé straně šuplíčky pro 2 nanoSIM karty nebo nanoSIM a microSD kartu.“ Skutečně je u běžné P8 možnost použití 2 SIM karet? Měl jsem dojem, že je to možné jen u verze P8 lite, případně u prémiové verze P8, která má do prodeje teprve dorazit.
Pavel Mareš
14. 7. 2015, 12:55Ano, mělo by to tak být. Zkoušel jsem do obou vložit nanoSIM karty a neviděl jsem problém – jedna od Vodafonu a druhá Tesco Mobile.
Roman Kelíšek
14. 7. 2015, 12:59To mě překvapuje, ve všech e-shopech, ve kterých jsem se průběžně díval, uvádí, že se nejedná o DUAL SIM, a i ty, které dual měly uvedeny, na dotaz odpověděly, že se nejedná o duální verzi. Obecně se uvádělo, že duální je jenom P8 lite a budoucí prémiová 64 GB P8, na kterou právě kvůli duálu čekám.
Pavel Mareš
14. 7. 2015, 13:04Je možné, že jsem se přehlédl a využíval jsem pouze Vodafone. Ale nemělo by tomu tak být. Opravdu jsem měl model, který měl duální SIM (obě verze nano). Každopádně děkuji za upozornění, ještě se zkusím poohlédnout, zda jsem se nespletl.
Roman Kelíšek
14. 7. 2015, 13:07Díky moc.