reklama

Sony Smartwatch 3 – těžítko na ruku s denní výdrží recenze

Sony Smartwatch 3 – těžítko na ruku s denní výdrží [recenze]
2015-06-22T10:00:32+01:00
• 22. 6. 2015
21

Společnost Sony má ve svém repertoáru již mnohá zařízení a poté, co začal povyk s chytrými hodinkami, nelenila a začala produkovat vlastní. Řada Smartwatch obsahuje již tři typy a právě na ten nejnovější – Sony Smartwatch 3 – se dnes podíváme trochu blíže.

IMG_20150611_082052

Obsah balení je mírně řečeno velmi strohý. Dostanete pouze samotné hodinky a velmi krátký USB kabel. Ten může sloužit k nabíjení hodinek, což využijete více než velmi často, nebo pro připojení k PC.

Design a konstrukce

Při prvním pohledu jsou hodinky podivné, jejich hranatý tvar, velké rámečky a malý displej nevypadají příliš uživatelsky přivětivě. Rozměry činí 40 x 55 x 15 mm, a s váhou 45 gramů (bez řemínku) jsou tedy na zápěstí cítit poměrně dost. Nicméně je poznat, že někdo při vývoji konstrukce myslel. Testovaný model měl řemínek ze silikonu, díky čemuž vás neřeže do ruky nebo není nepříjemný při nošení.

IMG_20150611_081619 IMG_20150611_081554 IMG_20150611_081649

Po prvním nasazení hodinek jsem si je musel trochu více utáhnout. Velmi mile jsem byl tedy překvapen zjištěním, že řemínek jako takový lze nasadit i na velmi malou či velkou ruku. Zapínání obsahuje totiž mnoho zdířek. V mém okolí jsem nenašel vůbec nikoho, komu by po nasazení hodinky, v rámci možností, neseděly. Jen bych doporučil uživatele s menší rukou, aby si hodinky nejprve vyzkoušeli, aby jim poté na ruce nesklouzávaly až k lokti.

IMG_20150611_081905 IMG_20150611_081916 IMG_20150611_081812 IMG_20150611_081928 IMG_20150611_081934 IMG_20150611_081807

Celkově bych zhodnotil design jako trochu více než dostatečný, avšak je třeba trochu více zabrat na vzhledu hlavní části hodinek. Avšak v porovnání s předchozími řadami musím uznat, že došlo k velmi dobrému pokroku. Lehce vyměnitelný řemínek si jistě zaslouží obrovské plus, na rozdíl od USB konektoru v zadní části hodinek. Jeho umístění je minimálně velmi nepraktické.

IMG_20150611_081709 IMG_20150611_081714 IMG_20150611_081729 IMG_20150611_081700

Software

Hodinky mi přišly na recenzi se systémem Android Wear verze 5.0.2. Jak byste mohli čekat, velká část funkcí – oproti verzi 5.1.1, chyběla a například aplikaci Google Mapy se mi nepodařilo spustit vůbec. Ovšem po pár dnech na mě po probuzení čekala aktualizace. Ta se během pár minut nainstalovala a okamžitě jsem zkoušel všechny novinky.

Android Wear Screenshot(6) Android Wear Screenshot(2) Android Wear Screenshot(14) Android Wear Screenshot(3)

Například změna ciferníků hodinek je jednodušší a u základních vzhledů trochu propracovanější. V nastavení se objevily nové kolonky, například ovládání gesty nebo Wi-Fi, a v neposlední řadě mi začaly fungovat i Google Mapy – na jejichž funkčnost si nemohu jakkoliv stěžovat.

Android Wear Screenshot(13) Android Wear Screenshot(11) Android Wear Screenshot(12) Android Wear Screenshot(8)

Nyní k samotnému systému, který je velmi dobře optimalizován. Android Wear poskytuje hodinkám velké možnosti a i model Smartwatch 3 se je snaží využít naplno. Například aplikace Google Fit zobrazuje poměrně mnoho informací – ušlé kroky, vzdálenost nebo spálené kalorie. Jediný neduh, který jsem našel, je jazyk. Zatím nebyla přidána čeština, tudíž všechny hlasové povely musí být v angličtině.

Bohužel od jazyku systému se odvíjí možné odpovědi na chatu. A pokud si píšete s někým, kdo nerozumí anglicky nebo neví, že odpovídáte skrze hodinky, může to být pro něj celkem překvapení. Nicméně mikrofon je celkem kvalitní a aplikace pro rozpoznání hlasového zadávání funguje skvěle.

Android Wear Screenshot(7) Android Wear Screenshot(5) Android Wear Screenshot(4)

Nakonec bych rád dodal, co mi chybí v systému chybí. Přidaná funkce „Ovládání gesty‘, funguje sice velmi dobře, ale její funkce se omezují jen na pohyby zápěstím – skrývání či projíždění notifikací při rychlém otočení zápěstím. Rád bych zde i využil gesta na samotném displeji, kdy například nakreslení kolečka, čtverce či trojúhelníků vyvolá například aplikaci.

Hardware

V modelu Smartwatch 3 sice nenajdeme nejnovější nabušený procesor nebo obrovskou kapacitu RAM, nic z toho však není zapotřebí. Hlavní je tedy 1,6palcový Transflective LCD displej s rozlišením 320 x 320 px, pod nímž se ukrývá zbytek hardwaru. Srdcem je procesor s taktovací frekvencí 1,2 GHz běžící na ARM A7. Doprovází ho interní paměť o velikosti 512 MB, jež vám poslouží velmi dobře.

Dále zde máme pro uživatele možnost si ukládat některá data (například hudbu) na interní úložiště o celkové kapacitě 4 GB. Bohužel hodinky nejsou vybaveny senzorem tepu, najdeme zde jen pohybový senzor, digitální kompas, gyroskop a senzor světelný či přiblížení. Funkcí není příliš, ale věřím že každému stačí nadmíru – Bluetooth v4.0, GPS, dotykový displej nebo NFC. Hodinky jsou také obdařeny certifikací IP68.

Co přehřívání? Ani u hodinek se této problematice nevyhneme. Při nabíjení nebo využívání náročnějších funkcí a aplikací se spodní železná strana zahřívá a na zápěstí to není příliš příjemný pocit.

Displej

Ač displej není největší a rámečky okolo něj nejtenčí, musím říci, že pro obvyklé používání postačí. Naneštěstí i v této části se objevuje jeden obrovský problém se jménem „příliš světla“. Podsvícení displeje mnohokrát nestačí a musíte se hodně snažit, abyste alespoň viděli na čas. Tudíž na slunci jsou hodinky skoro nepoužitelné. Dotyková vrstva funguje velmi dobře a zachytí i sebemenší dotyk prstu.

Výdrž baterie

Konečně jsem se dostal k té nejožehavější části celé recenze. Někteří si stěžují na to, že chytré hodinky nevydrží příliš dlouho, a já nemohu než souhlasit. Výdrž je mizerná a k baterii o kapacitě 420 mAh není co dodat. Kolik tedy reálně vydrží model Smartwatch 3? Při mém využívání jsem se dostal na necelý den, když jsem trochu zmírnil, dorazil jsem domů s 3 – 7 % kapacity baterie.

Samozřejmě pokud vypnete Wi-Fi, nepřipojíte se skrze Bluetooth k telefonu a vypnete možnost ovládání gesty, dostanete se s výdrží na jedno nabití až na přibližně dva dny. Nicméně poté už se označení chytré hodinky moc nehodí. Při částečném využívání se tedy dostanete na jednodenní výdrž lehce, bohužel na úkor využití některých funkcí.

Závěr

Nemohu objektivně srovnávat chytré hodinky Smartwatch 3 s ostatními, jelikož tyto byly první, jež jsem si mohl vyzkoušet. Nicméně s jistotou mohu říci, že hodinky v této cenové relaci by si jistě zasloužily více pozornosti a funkcí, než jim aktuálně bylo dopřáno. Lepší výdrž na jedno nabití by jistě neuškodila a za zamezení přehřívání, bych byl také rád. Špatně umístěný konektor pro nabíjení nebo vzhled displeje už snad nemusím ani zmiňovat.

Pro práci jsou hodinky velmi dobrým společníkem, a když Sony vychytá malé chybky, možná bych i uvažoval o koupi následujícího modelu. Sečteno a podtrženo, Smartwatch 3 jsou poměrně slušné chytré hodinky, avšak na dalším modelu už bych chtěl vidět více námahy.

alza

Za zapůjčení hodinek Sony Smartwatch 3 za účelem této recenze děkujeme obchodu Alza.cz, kde je můžete zakoupit.

reklama
reklama

Student zabývající se tvorbou grafiky, a to jak webových stránek, webových či mobilních aplikací, tak i marketingových produktů. Ve volném čase píše články, testuje nebo recenzuje různá zařízení, která se mu připletou pod ruku. Kontaktní email - pavel.mares@dotekomanie.cz.

Komentáře

Libor Foltýnek

22. 6. 2015, 13:41

a) vyžral jste období, kdy Android Wear obsahoval chybu ohledně baterie, už je opravena a domů se vracím opět s víc jak 50% baterie
b) s tím světlem si děláte srandu? Transreflexní displej je přece vidět krásně i na přímém slunci, já s nimi byl teď u moře a naprostá paráda!

Pavel Mareš

22. 6. 2015, 19:12

K bodu A – je to možné. Bod B – ne nedělám, na slunci jsem měl problém vůbec vidět na displej. Pokud tedy chcete mít permanentně svítivost displeje na maximum, budiž. To ale není dobrý nápad a výdrž hodinek to schytá ještě více.

Libor Foltýnek

22. 6. 2015, 19:56

To je fakt divné, protože ten displej je krásně vidět i bez podsvícení – čím víc světla, tím lépe. Jasně, nemáte barvy, resp. jsou vyblité, ale informace jsou krásně vidět.

Pavel Mareš

22. 6. 2015, 20:01

Modelový příklad, jdu ze školy. Svítí Slunce (cca 2 týdny nazpět) a kouknu na hodinky, kolik je, jaké mám notifikace atp. Jdu proti světlu a vidím akorát odraz a v lepším případě u kousky ručiček (v tu chvíli je jedno, zda je displej bez barev nebo s nimi). Ovšem musím souhlasit, že když tolik nesvítí, tak vidím vše perfektně a nelze si stěžovat.

Bohužel při běhání (či bruslení) v letních teplých dnech, kdy běžím přímo proti slunci, narážím docela na problém.

Libor Foltýnek

22. 6. 2015, 20:02

Tak odraz jsem neřešil, to mě nějak nenapadlo, ale mělo by stačit se pootočit, aby vám neházely prasátko přímo do očí a mělo by to být OK. Mám zkušenosti s LG G Watch a je to nebe a dudy (a nejlepší byly SW2)

Jarda Jelínek

22. 6. 2015, 19:17

S displayem souhlasím. Transreflexivní LCD sice normálně vypadá trochu vybledle a má horší pozorovací úhly, ale ohromná výhoda je viditelnost na slunci, kde ostatní displeje prakticky zmizí.

co nechápu, ale je nadpis to autor trochu nejspíš přebral. Hodinky jsou lehoučké a zvláště oproti běžným drahým, značkovým hodinkám jsou neskutečně lehké. Mám velice drahé citizeny a ty jsou rozhodně těžší. Spíš mě štve, že se při sportu občas rozepnou, ale to nejčastěji při fotbale pokud se vystřídám v brance. Tam pokud chce člověk chytat, tak ty rány ten mechanismus nějak nezvládá.

Pavel Mareš

22. 6. 2015, 19:13

Něco podobného se mi stalo při běhání, občas jsem zavadil o kapsu bundy. To ale beru jako svou nešikovnost, ale ani při rychlých pohybech se nerozepnuly.

Jarda Jelínek

22. 6. 2015, 19:14

Váha je relativní. Mezi chytrými hodinkami patří mezi nejtěžší. Proti časomírám s ocelovým pouzdrem jsou samozřejmě lehké :)

Za mě nejlepší hodinky. Velice pohodlné díky pogumovaným okrajům tudíž se při sportu nemusíte bát, že ublížíte hodinkám či spoluhráčům kolem sebe. Displej má vynikající čitelnost na slunci a výdrž baterie může dosáhnout maximálně čtyři dny. Díky svému tvaru je příjemné na hodinkách číst, psát sms, číst knihy, či surfovat po netu. Navigace jak autor napsal funguje skvěle. Těžko bych hledal nějakou slabinu snad jen chybí měřič tepu, ale jako alternativu si chystám pořídit speciální náramek na předloktí na měření tepu tudíž kdo rád sportuje, tak ani tohle není problém. Ještě bych souhlasil, že občas se hodinky zahřívají to má autor článku pravdu. Rozhodně, ale není to nějak moc a v zimě to i potěší :D Hlavně ten design je velice zdařilý prostě v hladkosti a jednoduchosti je síla i elegance.

Libor Foltýnek

22. 6. 2015, 13:43

To zahřívání u mě zmizelo po poslední aktualizaci Android Wear. Myslím aplikaci v telefonu, ne celý systém na hodinkách. Ta první verze co přišla s 5.1.1 byla na facku, to je pravda.
P.S. Co používáte na čtení knih?

Jakub Kořínek

22. 6. 2015, 17:50

A kdy vyšla ta oprava té vysoké spotřeby baterie ?
Já mám na hodinkách tuto:
AW-1.1.1.1929530
GP-7.5.76 (2002306-534)
A OS – 5.1.1
a upd. mi to nenabídlo a problém se žroutem baterii je stále.

Libor Foltýnek

22. 6. 2015, 18:39

Jo, to je přesně ten problém, o kterém jsem mluvil. Dnes jsem reinstaloval mobil a tudíž i hodinky, takže nemám zatím statistiku, ale od rána jsem na 49%, a to je v tom komplet reinstalace.V hodinkách mám stejné verze jako vy, ale v mobilu se mně AW hlásí jako 1.1.1.2016316 – na hodinkách se nezměnilo nic, asi stačilo změnit něco na straně mobilu. A nebo se to jen projeví zítra :
Aktualizace přišla někdy kolem víkendu, už si nepamatuju přesný den :(

Jakub Kořínek

22. 6. 2015, 18:47

Tak to máme naprosto stejnou verzi AW, tu stejnou 1.1.1.2016316 mám taky v mobilu, takže to teprve přijde to vybíjení baterii. Ono to chvilku jde v pohodě a najednou strmý pád dolu, takže mi hodinky prakticky nevydrží ani den a to ke všemu mám vypnutou wifi. Různě jsem testoval a došel jsem k tomu, že jak se to začne rychle vybíjet, tak občas pomůže restart hodinek, takže dneska už mám za sebou 2x restart. Jinak sem hodím ještě odkaz, kde tento problém řeší a Google už o tomto problému ví a právě jej opravuje.
https://goo.gl/8eWhM7

Libor Foltýnek

22. 6. 2015, 18:49

Aha, tak to není úplně dobrá zpráva, že to ještě není opravené, ale aspoň že se to řeší. Tak snad se dočkáme ještě letos :

Jakub Kořínek

22. 6. 2015, 18:53

Taky pevně doufám, protože při tomto problému jsou hodinky prakticky nepoužitelné. A abych je měl stále na nabíječce, tak to raději sebou budu tahat budík.) Jinak jsou fajn, A jak psal autor tohoto článku, tak nejsou vůbec těžké. Mohu porovnat s LG G Watch R

Libor Foltýnek

22. 6. 2015, 18:58

Jistě, že nejsou… Koukám, že jste taky z Brna, že bychom tu měli baštu příznivců SW3? ;)

Jakub Kořínek

22. 6. 2015, 19:03

jj taky z Brna.) Měl jsem SW2, pak jsem koupil LG G Watch R a nakonec jsem skončil u SW3, je pravda, že ten displej nemá tak živé barvy jako má třeba G Watch R, ale zase se mi líbí na SW3 transreflexní displej. Vůbec je nemusím zapínat a krásně na ně vidím. A hlavně mají microUSB a nemusím sebou tahat dobíjecí kolébku.

Libor Foltýnek

22. 6. 2015, 19:57

Přesně tak. Já měl Sony MN2, ale ty jsem za pár dnů vrátil, se SW2 jsem byl kamarád dlouho, pak chvilku LG G Watch (hranaté), ale tam mně korodovaly nabíjecí kontakty, naštěstí v Amazonu nebyl problém je vrátit a prakticky hned, jak byly k sehnání SW3 v Německém Amazonu, jsem je objednal a jsem fakt spokojený.

Jarda Jelínek

22. 6. 2015, 19:17

K té váze – SW50 váží 74g (nevím, kde autor přišel k váze 45g) a LG R 63g. Oboje s řemínkem. Váženo osobně.

Pavel Mareš

22. 6. 2015, 19:41

Bez řemínku by měly vážit 45g (jak se i mimo jiné píše na oficiálních stránkách Sony). Jinak je pravda, že jsem je osobně nevážil.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim