Fairphone 2 – další etický smartphone

Fairphone 2 – další etický smartphone 2015-6-20

Důvodem, proč se smartphony od společnosti Fairphone nazývají „etické smartphony“ je to, že společnost klade veliké nároky na to, aby tento smartphone byl vytvořen s co největším respektem k životnímu prostředí a lidským právům. Nyní firma vydala druhou generaci svého zařízení, a to Fairphone 2. Toto zařízení se může pochlubit modulárním designem, který nabízí zákazníkům možnost  snadno vyměnit starší díly za nové, bez nutnosti koupě dalšího zařízení. Což firma bere jako největší plus v šetrnosti k životnímu prostředí.

int-phone-page_0005_6-integrated-case

Každý z vnitřních modulů telefonu by měl být soběstačný a zákazník by měl být schopen danou část vyměnit během pár hodin. V případě, že se rozhodnete upgradovat například přední kameru, tak by to měla být záležitost maximálně odpoledních hodin. Jen velice malé množství komponentů bylo přilepeno nebo připájeno, většina je pouze zacvaknuta nebo přimontována šroubky.

fairphone2

Když slyšíte slovo etický, tak si asi většina z vás vybaví velice levné a nevýkonné zařízení, ale společnost si uvědomuje, že v dnešní době nemůže šetřit na výkonu zařízení. Proto je Fairphone 2  v základní verzi vybaven Snapdragonem 801, 2 GB RAM a 32 GB interní pamětí. U displeje zde byly zvoleny rozměry 5″ palců s rozlišením Full HD a s pokrytím sklem Gorilla Glass 3. Dále je toto zařízení osazeno 8megapixelovým fotoaparátem a celé je napájeno odnímatelnou baterii o kapacitě 2420 mAh. Pro zákazníky kteří více cestují, je smartphone vybaven dvěma sloty pro kartu SIM. A v neposlední řadě potěší operační systém Android ve verzi 5.1. Lollipop.

Společnost se zavazuje, že všechen vytěžený cín a tantal je z Demokratické republiky Kongo a že veškeré zisky z prodeje tohoto telefonu budou směřovat na podporu sociálního fondu v Číně a také na podporu recyklačních programů. Cena tohoto zařízení bude v Evropě 525 € (14 300 korun). Společnost Fairphone doufá, že telefon bude za normálních podmínek fungovat přibližně deset let.

Lukáš Breburda

Student IT a fanoušek společnosti HTC, preferující operační systém Android, ale nikdy nepohrdl ani systémem iOS. Vlastník mobilního telefonu HTC One M8 a chytrých hodinek Motorola Moto 360. Ve volném času testuje různá mobilní zařízení a informuje čtenáře o novinkách ve světě. Příležitostně také fotí, vše co mu přijde před objektiv.