Zdroj: HZS
1Domů » Články »
Některé technologie si nemusí najít svou cestu do běžného využití, u některých si musíme počkat na vhodnou legislativu a následnou implementaci. Konečně se ale můžeme těšit na technologii Cell broadcast.
Cell broadcast
Zjednodušeně řečeno, technologie Cell broadcast slouží pro plošné zaslání potřebných informací na mobilní telefony skrze specifický protokol, a to v reálném čase. Jedná se o lepší technologii než zasílání varovných SMS, případně prostřednictvím speciální aplikace Záchranka, kterou nemusí mít každý uživatel ve své mobilu.
Hasičský záchranný sbor ČR ve spolupráci s Ministerstvem obrany, respektive Armádou ČR, připravují tuto novinku, přičemž nasazení je naplánované na druhou polovinu roku. Majitelé mobilů nemusí nic dělat, vše je řešeno zcela bez jejich interakce. Tuto novinkou HZS vysvětluje následovně:
- v krátkém čase jednotek minut informovat v podstatě neomezený počet uživatelů mobilních telefonů o hrozícím nebezpečí i o doporučeném chování, a to napříč mobilními operátory,
- přesně definovat území pro doručení zprávy, ať už ve formě územního celku (obec, obec s rozšířenou působností, kraj, celá ČR) nebo pomocí polygonu (čtverec, kružnice, mnohoúhelník apod.),
- propojit systém varování Cell broadcast s dalšími nástroji pro informování a varování obyvatel, např. mobilními aplikacemi, informačními tabulemi ve městech a dopravě, s informačními systémy krizového řízení i sociálními sítěmi, a to díky plné implementaci evropského všeobecného výstražného protokolu (CAP protokol).
Samotný systém se může využít i například při pátrání ztracených nebo unesených lidí, případně jakýchkoliv událostech, kde je zapotřebí okamžitá interakce s občany.
Osobně jsem měl možnost vyzkoušení takového systému v USA a mohu říci, že mobil při obdržení takové zprávy se rozsvítí a doslova řve, aby si uživatel přečetl zprávu, která byla doručena. V mém případě se jednalo o mobily na letišti, kde policie hledala unesené dítě. A samotné varování znělo kolem mě všude.
Jedná se rozhodně o dobrý systém a může napomoci v mnoha případech. Hlavní výhoda je rozhodně v tom, že není nutné aktualizovat mobily nebo do nich něco instalovat, případně se někam přihlásit.
Domů » Články »
Google v Evropě testuje dočasné odstranění obsahu od vydavatelů z EU
Quo vadis, krypto? (I) [zkušenost]
Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.
💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.
Marek Staněk
18. 11. 2024, 20:40No to je PECKA! A trvalo to jen 35 let!