Threads: Meta rozšiřuje podporu ActivityPub do více než 100 zemí aktualizováno

Threads: Meta rozšiřuje podporu ActivityPub do více než 100 zemí [aktualizováno]
2024-06-26T16:30:43+02:00
• 26. 6. 2024

Zdroj: theguardian (se souhlasem)

Aktualizováno 26. 6.

Po více než půl roce Meta oznamuje rozšíření podpory protokolu ActivityPub do více než 100 zemí u sociální sítě Threads. To v podstatě znamená, že na váš příspěvek může odpovědět nebo nějak reagovat uživatel jiné sociální sítě s podporou právě protokolu ActivityPub. V praxi to může znamenat, že se objeví reakce u vašeho příspěvku od uživatelů ze sociálních sítí jako Mastodon, PixelFed, Pleroma a dalších.

Meta nazvala novinku jako Fediverse, přičemž je nutné ji aktivovat v aplikaci v nastavení v sekci Účet. Zatím jsou zde ale omezení a plná podpora bude až za nějaký čas. I tak se jedná o dobrý posun v propojení sociálních sítí. Otázka je, jestli je po něčem takovém zájem.

01 Fediverse V2 1920x1672x

Zdroj: Meta

Původní článek 16. 12.

V tomto týdnu jsme se dočkali zpřístupnění sociální sítě Threads i v EU, tedy i v Česku. Jak to u novinek bývá, tak se rozjela diskuze českých uživatelů, kteří si s novinkou pohrávají. Je ale otázkou, kolik uživatelů zůstane aktivních. Mezitím se stále pracuje na Threads, přičemž do dnešního dne neexistuje API pro vývojáře ani další možnosti. Na čem se ale pracuje, je na širší podpoře ActivityPub protokolu.

ActivityPub aneb spojení sociálních sítí?

ActivityPub je protokol pro sociální sítě a je decentralizovaného charakteru. Už nyní jej používají některé sociální sítě, jako je například Mastodon. Dočkali jsme se oznámení, že právě Threads bude podporovat ActivityPub, ale ne v plné míře. Test probíhá tak nějak jednocestně.

Současná integrace dovoluje zobrazovat příspěvky z Threads na sociálních sítích s protokolem ActivityPub. To tedy znamení, že uživatelé Mastodon budou moci sledovat příspěvky nějakého uživatele ze sociální sítě Threads. Mark Zuckerberg ve své prohlášení přímo uvedl, že díky tomu bude možné oslovit více uživatelů na jiných sociálních sítích.

threads 3280x1845x

Zdroj: Dotekomanie.cz

Takto to ale vypadá, že chce Threads lovit ve vodách malých sociálních sítí. Problém je, že zde nebude opačná integrace. Takže nebude možné v Threads sledovat účty z jiných sítí. Nevíme, jestli se to vůbec plánuje a co všechno ve výsledku bude k dispozici. Je nutné mít na paměti, že Threads je ještě v plenkách a zatím na této sociální síti Meta prodělává finanční prostředky. Dříve nebo později bude muset řešit finanční stránku věci, co bude znamenat zavedení reklam.

Sice podpora pro ActivityPub, byť částečná, vypadá slibně, tak zatím je budoucnost Threads nejistá. I tak jsme sami zvědaví, co se stane s touto novinkou. Ostatně máme v Threads také profil – threads.net/@dotekomanie. Mimo jiné, nás můžete najít i na Mastodon nebo BlueSky.

Zdroje: 9to5mac.com, 9to5mac.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat