T-Mobile: Drony pomohou s šířením LTE signálu v krizových situacích

T-Mobile: Drony pomohou s šířením LTE signálu v krizových situacích
2024-06-24T11:45:12+02:00
• 24. 6. 2024

Zdroj: T-Mobile

V poslední době jde vidět větší nasazení dronů v různých podmínkách, tedy zejména v bojových. Drony ale mají i jiná využití a nyní zde máme řešení, které se bude hodit zejména v krizových nebo nenadálých událostech. T-Mobile je totiž testuje pro šíření mobilního signálu.

Drony a mobilní síť

Dron může sloužit pro sledování a prozkoumávání oblastí, ale také ho lze využít i pro šíření mobilního signálu, což otestovaly společnosti Primoco UAV SE a T-Mobile Czech Republic. V tomto případě se jedná o nasazení tehdy, když dojde například k nějaké katastrofě, kvůli čemu je třeba poškozena pozemní infrastruktura a obnovení mobilního signálu zabere čas.

„Podpora při zvládání krizových situací je jednou z našich hlavních produktových linií. Bezpilotní technologie umožňují rychlé rozvinutí v místech, kde je potřeba, a i v podmínkách ČR vidíme mnoho příležitostí pro podobné nasazení, ať již jde o rozsáhlé požáry, tornáda či povodně. Spolupráce s T-Mobilem do tohoto pilotního konceptu perfektně zapadá, protože komunikace v postižených oblastech je jednou z klíčových služeb, které je nezbytné v případě mimořádných událostí zajistit. Společně se specialisty T-Mobilu jsme integrovali do našeho letounu novou generaci BTS stanice a ověřili možnosti tohoto řešení během řady zkušebních letových hodin. Celý koncept lze nasadit kdekoli v Evropské unii, protože náš letoun plně odpovídá evropským předpisům a zástavba nijak neovlivňuje klíčové parametry jeho provozu a bezpečnosti.“, Generální ředitel společnosti Primoco UAV SE Ladislav Semetkovský

Testování probíhalo s dronem Primoco UAV One 150, který byl vybaven technikou a BTS stanicí s podporou LTE signálu. Samotná výbava má hmotnost 8 kg, ale dron jako takový má nosnost 30 kg.

IMG 1288 3648x5472x

Zdroj: T-Mobile

Ve vzduchu se umí udržet až 15 hodin a operuje ve výšce 1 až 2 km. Navíc sám startuje a přistává na letišti, takže lze zajistit při větším množství dlouhodobější provoz. Hlavní výhodou je jeho rychlé operativní nasazení.

„Pilotujeme řešení, vyvinuté společně s Primoco UAV, které je v rámci Evropy zcela unikátní. Může zásadně pomáhat v práci složkám integrovaného záchranného systému a zájem o něj projevila také armáda. Stále jsme ale na začátku. Máme funkční koncept, ale potřebujeme nastavit regulaci v rámci Evropy a také začínáme jednat o součinnosti s vládami zemí EU na financování provozu tohoto řešení,“ dodává Jaroslav Holiš, Research&Development Senior Manager, který v T-Mobile projekt pro Deutsche Telekom řeší.

Tento typ nasazení technologie se může hodit při mnoha typech situací, ale zejména dává možnost rychle pokrýt místa zasažena katastrofou, případně v rámci nějaké neobvyklé události. Samotné testy probíhaly v Česku, konkrétně na letišti Písek – Krašovice. Zatím to tedy vypadá, že testy jsou na dobré cestě a toto řešení se dostane do komerčního využití.

Zdroj: Tisková zpráva

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat