Xiaomi 13T Pro; zdroj: Dotekománie
1Domů » Recenze »
Xiaomi letos na podzim uvedlo dvě novinky v podobě Xiaomi 13T a Xiaomi 13T Pro. Důležité je uvědomit si, že tato série s písmenkem “T” je spíš něco jako odlehčený letošní top model, nikoliv jeho nástupce. Nabízejí tyto novinky dobrý poměr cena/výkon?
My jsme testovali dražší model 13T Pro, nicméně levnější model 13T nabízí úplně stejnou konstrukci, design a liší se především v použitém procesoru, podpoře nahrávání v 8K a LOG a má pomalejší nabíjení a tím rozdíly v podstatě končí. Recenzi tak můžete brát také částečně jako pohled na tohoto levnějšího kolegu.
Konstrukce
Svým designem a konstrukcí nové Xiaomi 13T Pro tolik nenadchne, minimálně ne v námi testované černé variantě. Jedná se o úplně obyčejně vypadající telefon, který mě osobně nezaujal. Cenovka Pro verze je 21 tisíc korun, avšak designem vypadá jak telefon s poloviční cenou. O něco více pak zaujme modrá barva, jelikož má na zádech místo skla umělou kůži.
Přesto vše je zde znát šetření, hlavní rám zařízení je totiž plastový. To poznáte třeba také podle toho, že na něm nejsou žádné mezery pro antény, jak to u hliníku či jiného kovu bývá. Za mě plastový rám snižuje hodnotu telefonu a opět, jak jsem už zmiňoval, ho vrací trochu do nižší kategorie. Zpracováním a designem mě tak třeba letošní Xiaomi 13 či 13 Pro zaujalo mnohem více než dnes testovaný T model.
Za co si ale výrobce zaslouží pochválit je přítomnost voděodolnosti s certifikací IP68. Ještě vloni jsme si o ni totiž mohli nechat znát i u těch nejdražších top modelů. Letos ji tu konečně máme i u tohoto modelu 13T Pro a také levnějšího kolegy 13T.
Do ruky padne novinka celkem dobře díky mírně zaobleným zádům. Jen je to poměrně velký telefon s úhlopříčkou 6,67 palce. Na těle se pak stále nachází infraport pro ovládání domácí elektroniky. Potěší také stereo reproduktory, které hrají dobře.
Čtečka otisků prstů je integrována do displeje a jedná se o optickou čtečku. Rozpoznává prsty velmi rychle a spolehlivost je skvělá.
Displej
Zobrazovací panel je typu AMOLED s podporou Dolby Vision a maximálním jasem 1200 nitů, v HDR peaku pak dokonce 2600 nitů. Viditelnost na slunci je tak dostatečná a celkově je na displej radost pohledět. Je na něm pak z výroby aplikována plastová ochranná fólie. Rámečky kolem displeje jsou přijatelně široké, jen nejsou úplně symetrické, dolní brada je o maličko větší.
Obnovovací frekvenci výrobce udává jako 144 Hz, což je ale stejně jako u Motoroly trochu marketingový tah. Frekvence je totiž adaptivní a střídá 60, 120 a 144 Hz. V praxi jsem displej prakticky vždy viděl běžet na 120 Hz a to ničemu nevadí. Rozdíl mezi 120 a 144 Hz stejně pozná málokdo.
Pokud však chcete, lze si 144 Hz vynutit v nastavení trvale. A k frekvenci mám ještě jednu poznámku – v nastavení systému je ve výchozím nastavením vynuceno 60 Hz pro YouTube a Netflix.
Hardware
Uvnitř tepe MediaTek Dimensity 9200+, což je procesor výkonem ekvivalentní k Snapdragonu 8 Gen 2. Doplněný je pak o 12 GB operační paměti a v Česku jediná prodávaná velikost úložiště nabízí krásných 512 GB. A to je navíc rychlé díky UFS 4.0.
V praxi systém šlape jako hodinky a výkonu je opravdu dostatek. Optimalizace je také skvělá, jak už to u Xiaomi bývá zvykem. V benchmarku Geekbench 6 získává telefon skóre 1250 (single-core) a 3450 (multi-core) při více spuštění. To je o něco méně než získává Snapdragon 8 Gen 2 (ten má většinou hodnoty 1800 a 4800).
Konektorem je pak samozřejmě USB-C, nicméně bohužel pouze standardu USB 2.0. Stejně jako třeba u iPhone 15 s podobnou cenou, je zde pouze toto staré pomalé USB.
Výdrž baterie
Kapacita baterie činí 5000 mAh, což je dneska stále takový vyšší standard. V realitě musím velice pochválit výdrž baterie, je skvělá. Nebál bych se říct, že Xiaomi 13T Pro bude pro většinu dvoudenní smartphone. Díky agresivnějšímu uspávání aplikací na pozadí zkrátka dokáže výrobce dostat z této baterie maximum. Ale musím pochválit, že jsem už nezaznamenal problém s doručováním notifikací. Tím dříve některé Xiaomi telefony trpěly.
Nabíjení je zde opravdu bleskurychlé díky v balení dodávanému 120W adaptéru. Za to si zaslouží výrobce pochvalu. Na druhou stranu pokud sáhnete po modelu Xiaomi 13T (bez přídomku Pro) stále dostanete 67W drátové nabíjení, což je pořád super.
Nicméně za zhruba 30 minut máte plně nabitou baterii u Pro modelu a to je zkrátka pecka. Jednoduše řečeno s 13T Pro se opravdu nemusíte starat o baterii.
Naopak mě mrzí, že zde chybí bezdrátové nabíjení. To by telefonu za 21 tisíc už slušeno a Pro model by to rozhodně mohl mít.
Fotoaparát
Nenechte se nachytat, fotoaparáty jsou na zádech hned tři a všechny jsou užitečné (není zde žádný zbytečný makro snímač a podobně). Máme tu sestavu 50MPx hlavní snímač, 12MPx ultra širokoúhlý a nakonec se nezapomnělo na teleobjektiv. Ten má sice jen dvojnásobné přiblížení, ale má 50 MPx, takže trochu smysl dává. Jediným jeho negativem je fakt, že u něj výrobce zapomněl na optickou stabilizaci (OIS).
Máme tu také spolupráci s firmou Leica (co to znamená jsme rozebrali v dřívějším článku zde) a tak si můžete opět vybrat z dvou barevných režimů – Leica Vibrant a Leica Authentic. Rozdíl můžete vidět níže, ale jak jsem rozebíral v recenzi Xiaomi 13 (čtěte zde), pro běžný život se více hodí režim Vibrant. Authentic úmyslně vypíná HDR a přidává vinětaci. Rozdíl můžete vidět třeba níže.
Výsledné snímky jsou pak skvělé. Vynikající věrným barevným podáním, tady je spolupráce s Leicou znát. Líbí se mi také velice solidní HDR, které je občas možná až trošičku moc agresivní a zesvětluje poměrně dost i stíny.
Noční snímky jsou také na solidní úrovni. Ve většině případů ale telefon místo dvojnásobného teleobjektivu již použije jen digitální výřez z hlavního snímače, což dává smysl vzhledem k jeho absenci OIS.
Video
Nahrávání videa probíhá maximálně v rozlišení 8K, bohužel však stále při 24 snímcích za sekundu a navíc jen pomocí hlavního snímače. Ostatní snímače jsou limitovány na rozlišení 4K. To asi tolik nevadí, rozlišení 8K není podle mě dnes úplně důležité. Co je ale za mě už důležitější je nahrávání videa v HDR a to je bohužel také limitováno pouze na hlavní snímač a to samé platí také pro zmíněný LOG formát. Za mě je to trochu škoda.
Systém
Operačním systémem je MIUI 14 a pochvalu si výrobce zaslouží za délku softwarové podpory. Řada Xiaomi 13T je totiž první, která dostane celkem čtyři velké aktualizace Androidu a pět let bezpečnostních záplat. A to je dobře, protože za mě systém MIUI by nějaké to přepracování potřeboval, a říkám to v každé recenzi Xiaomi telefonu.
Především mi vadí neustálé zbytečné notifikace od systému. Vestavěná aplikace Témata vás pravidelně notifikací upozorňuje na nové tapety a témata. Nebo čistič aplikací vás otravuje, abyste si vyčistili 115 MB. Moc nechápu, proč bych to měl dělat u telefonu s 512 GB úložištěm, to mě pár stovek MB opravdu netrápí. A mohl bych pokračovat. Ale tak snad spekulaci naznačující přepracování a přejmenování nadstavby budou pravdivé a dočkáme se příští rok.
MIUI 14, otravné notifikace a Geekbench 6; zdroj: Dotekománie
Zhodnocení
Xiaomi 13T Pro je povedený telefon. Není na něm v zásadě vůbec nic špatně. Za mě je jen o dost obyčejnější než top modely Xiaomi 13 a především v černé barvě působí jako tuctový levný telefon, čemuž napomáhá i plastový rámeček. Pokud však tento neduh přijmete, dostanete telefon se skvělým displejem s frekvencí v praxi spíše 120 Hz, výkonným čipem, výbornou výdrží baterie nebo skvělým foťákem. Zamrzí snad jen absence bezdrátového nabíjení nebo USB 2.0.
Jen se tu pak nabízí otázka, jesti si vůbec připlácet za 13T Pro s cenovkou 21 tisíc. Ono totiž můžete mít v zásadě stejný telefon v podobě Xiaomi 13T za 15 tisíc. Má sice “jen” 67W nabíjení, o maličko méně výkonný čip a nenahrává v 8K a LOG. Tohle jsou ale vlastně poměrně drobnost a základní 13T tak nabízí mnohem lepší poměr cena/výkon.
Klady
- Skvělý displej s vysokým jasem
- Vysoký výkon a bez přehřívání
- Výborná výdrž baterie
- 120W nabíjení
- Skvělý fotoaparát
- Konečně delší softwarová podpora
Zápory
- Nemá bezdrátové nabíjení
- Plastový rám
- Jen USB 2.0
- MIUI otravuje notifikacemi, a celý systém nesedne každému
Domů » Recenze »
To nej z uplynulého týdne #41 – Starlink, 100 GB, podcast, MiOS
Chystá se mobil s 11000mAh baterií a 120W nabíjením
Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.
💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.
Petr Komárek
19. 10. 2023, 13:57MIUI Samsung také otravuje notifikacemi.