reklama

Avast: hackeři útočí na fotbalové fanoušky přes bezplatné streamy zápasů

Avast: hackeři útočí na fotbalové fanoušky přes bezplatné streamy zápasů
2023-06-03T16:30:52+02:00
• 3. 6. 2023

Zdroj: Avast

Fanoušci, kteří se chystají 10. června sledovat finále Ligy mistrů UEFA, by si měli dobře rozmyslet, kde a jak si přenos zápasu pustí. Podle údajů oddělení Avast Threat Labs ve společnosti Gen (NASDAQ: GEN), globálního lídra v oblasti digitální svobody, se fotbaloví fanoušci v celé Evropě stávají ve dnech zápasů opakovaným terčem útoků, a to zejména v době kolem začátků utkání, jak ukazuje drastický nárůst blokovaných kyberútoků. V Česku vzrostl počet zablokovaných webových stránek s nebezpečným obsahem během fotbalové sezony o 39 %, celosvětově dokonce o 45 %.

Útoky na fotbalové fanoušky z online prostoru

Jak víme, kyberzločinci rádi zneužívají lidské emoce – a touha fanoušků sledovat zápas svého týmu v Lize mistrů je silnou emocí,“ říká vedoucí analýzy malwaru ve společnosti Gen David Jursa. „Zločinci často fanoušky lákají na bezplatný přenos utkání, do kterého přidávají vyskakovací reklamy, phishingové stránky, malvertising a další podvody, aby získali přístup k jejich osobním údajům a zařízením.

Streamování nikdy není zadarmo

Fanoušci jsou kvůli zápasům svých týmů v elitní evropské soutěži často ochotni sáhnout až do samotných hlubin internetu, jen aby si utkání mohli pustit zadarmo. Tohle počínání si ale bohužel vybírá svoji daň. Každý, kdo se pokoušel vyhledávat hesla jako „Stream Inter Milán vs. Manchester City zdarma“, ví, jakými překážkami je třeba projít, aby se k takovým zápasům člověk dostal – odkazy na bezplatné streamování se totiž obvykle nezobrazují mezi prvními hledanými výsledky, ale až daleko ve frontě vyhledávání. 

undefined 1 1378x861x

Zdroj: Avast

Ve většině případů takové odkazy vedou pouze na malware bez bezplatného videostreamu. Webové stránky pro spuštění streamu vyzývají uživatele ke stažení požadovaného videosoftwaru, ve skutečnosti jde však o balíček malwaru a po jeho instalaci k žádnému streamu nedojde. Pro zahájení přehrávání může také stránka požadovat osobní údaje uživatelů, jako je e-mail, telefonní číslo nebo adresa. Poskytnutí těchto informací však vede ke stejnému závěru. I když fanoušci nakonec bezplatný stream najdou, videopřehrávač obvykle překrývá několik vyskakovacích oken, která lze zavřít pouze kliknutím. Tato vyskakovací okna obsahují lákavé nabídky a reklamy, které jsou často phishingovými podvody a malvertisingem. Kliknutí na tyto odkazy může vést k infikování zařízení a krádeži citlivých dat, nebo v horším případě peněz či identity.  

Nejvíce útoků je na začátku utkání

Výzkumníci z oddělení Avast Threat Labs společnosti Gen hlásí během zápasů Ligy mistrů UEFA 2022/2023 výrazný celosvětový nárůst blokovaných URL útoků. Blokované URL adresy zkoumali nejprve v globálním měřítku a poté i v jednotlivých zemích, kde je Liga mistrů mezi diváky populární, tedy v Česku, Německu, Itálii, ve Španělsku, Francii a Velké Británii. 

Oproti dnům, kdy se žádné významné fotbalové utkání nekonalo, ve dnech zápasů ve všech zemích výrazně vzrostl počet blokovaných URL útoků. Nárůst lze navíc pozorovat téměř přesně v době začátku utkání. Celosvětově zaznamenali výzkumníci během zápasů Ligy mistrů o 45 % více útoků, v jednotlivých zemích byl nárůst následovný:  

  1. Německo: 35 %
  2. Česká republika: 39 %
  3. Velká Británie: 39 %
  4. Itálie: 67 % 
  5. Francie: 93 %
  6. Španělsko: 154 %
undefined 1378x861x

Zdroj: Avast

 

Jak sledovat Ligu mistrů bezpečně?

  1. Zvolte si prověřenou platformu. Víme, že za tuto variantu budete často muset zaplatit. Je to však jediný způsob, jak zajistit bezpečný obsah. Pokud za přenos z nějakého důvodu platit nechcete nebo nemůžete, některé restaurace a sportbary zápasy často vysílají živě.
  2. Než na něco kliknete, zamyslete se. Je sice snadné rychle klikat různě po internetu, zároveň je to ale také jeden z nejrychlejších způsobů, jak se dostat do problémů. Pokud se vám začne v prohlížeči objevovat podezřelý obsah a vyskakovací okna, zpomalte a neklikejte na žádné odkazy.
  3. Vždy používejte bezpečnostní software. Pokud se vydáte do oblastí internetu, jejichž bezpečím si nejste jistí, nezapomeňte si své zařízení kvalitně zabezpečit. Správný software, jako je např. Avast Free Antivirus, vám pomůže zablokovat nebezpečná vyskakovací okna a webové stránky dříve, než způsobí vážné škody. 

Zdroj: Tisková zpráva

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Jakub Sobotka

Působí v IT a svět IT a mobilních technologií byly vždy jeho vášní. Ve volném čase rád sportuje, čte, nebo se toulá přírodou. Ač uživatel Apple platformy, velmi dobře si rozumí i s Androidem.

Komentáře

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat