reklama

Google Fotky se učí složitější dotazy ve vyhledávání

Google Fotky se učí složitější dotazy ve vyhledávání
2023-05-04T08:00:48+02:00
• 4. 5. 2023

Zdroj: Dotekomanie.cz

1

Google Fotky jsou jedna z mnoha cloudových služeb pro uchovávání snímků a videí a zřejmě je jednou z nejrozšířenějších. V dnešní době má dokonce placené funkce, které jsou spojeny s Google One předplatným. Nejde jen o velikost prostoru pro data, ale také je v ceně několik funkcí navíc. V poslední době se ale začíná testovat pokročilejší vyhledávání.

Fotky a vyhledávání

Možná jste ani nevěděli, ale v Google Fotkách můžete vyhledává poměrně jednoduše zadáním výrazu. Aniž byste cokoliv vyplňovali, nebo ke každému snímku psali popis, tak lze zadat například slovo „pes“ a služba najde všechny fotky, kde se nachází jakýkoliv mazlíček. Google pro tento systém využívá strojové učení, neuronové sítě a další pokročilé mechanismy, aby zvládl identifikovat jednotlivé objekty na fotkách, přičemž zachovává soukromí.

V poslední době si ale pohrává s pokročilejším vyhledáváním, respektive se učí zvládat komplexnější dotazy. K hledanému dotazu lze tak připojit tzv. kvalifikátor. Místo jen západu slunce můžete rovnou hledat barevný západ slunce. To sice může být užitečné, ale podstatnější využití je v případě, kdy využíváte identifikaci lidí, tedy označování lidí. V takovém případě můžete uvést jméno osoby a pak třeba místo, kde se má nacházet, třeba v zahradě, na pláži apod. Google Fotky následně nabídnou přesnější výsledky.

Google Photos powerful search 2 1024x439x

Zdroj: 9to5google (se souhlasem)

Novinka je zatím dostupná v rámci testování a funguje jen na webu u vybraných uživatelů. Není jasné, kdy se dostane mezi všechny uživatele, ale jedno lze říci. Google bude s touto službou zase o kousek napřed před konkurencí.

Zdroj: 9to5google.com

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Cyril Hladki

4. 5. 2023, 9:13

Je úžasné vidět, jak se ty nejnovější technologie využívají k tomu, aby se uživatelům poskytly co nejlepší zážitky z ukládání a vyhledávání svých fotografií a videí. Doufám, že se brzy dostane tato funkce mezi všechny uživatele a budeme moci tuto pokročilou funkci využívat i my běžní uživatelé.

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat