reklama

Huawei FreeBuds 5 – fazolky ve vajíčku recenze

Huawei FreeBuds 5 – fazolky ve vajíčku [recenze]
2023-04-30T18:00:00+02:00
• 30. 4. 2023

Huawei FreeBuds 5; zdroj: Dotekománie

1

Huawei se poslední dobou snaží na českém trhu zaujmou především příslušenstvím jako jsou chytré hodinky nebo sluchátka. My se dnes podíváme na novinku v podobě FreeBuds 5. Tato sluchátka zaujmou především svým zajímavým designem, podporou kodeků LDAC nebo aktivním potlačením hluku. Jaké jsou v praxi? Jak hrají? Jak sedí v uších tento design? Nejen na tyto otázky přinese dnešní recenze odpověď.

Konstrukce

Samotná sluchátka mají velice zajímavý design, výrobce jej nazývá jako futuristický. FreeBuds 5 ve vašich uších tak poměrně upoutají pozornost, není to jen nějaká tyčinka, co vám trčí z ucha, ale rovnou taková bulka. Pozornost by jistě ještě více upoutala korálově oranžová barva, my je ale testovali v bílé. K dispozici bude ještě lesklá černá.

IMG 3647 4032x3024x

Huawei FreeBuds 5 v mém uchu; zdroj: Dotekománie

Jestli se vám design sluchátek líbí nebo ne, to už nechám na vás. Osobně mi přijde fajn, že se Huawei nebojí experimentovat a zkouší nové věci. Je to tak trochu taková fazolka, ačkoliv oproti třeba kdysi fazolkovým Galaxy Buds Live, zde se nedává celá ta fazolka do ucha.

FreeBuds5 9 5607x3147x FreeBuds5 8 5607x3147x

FreeBuds 5 jsou pecková sluchátka, nejedná se tedy o špunty. Za to jsem rád, mám konstrukci tohoto typu raději. V mých uších drží sluchátka skvěle, podobně jako AirPods. K nim mají ostatně celkem blízko, jen samozřejmě místo tyčinky mají již zmíněnou bulku. Když je máte v uších, tak si jí ale ani nevšimnete a není problém mít sluchátka nasazené dlouhou dobu. Dobrá je pak také zvýšená odolnost vůči potu s certifikací IPX4.

FreeBuds5 2 5608x3148x

Huawei FreeBuds 5; zdroj: Dotekománie

Potěšující jsou pak možnosti ovládání přímo na sluchátku. Líbí se mi především možnost nastavovat hlasitost tažením nahoru/dolu na samotném sluchátku. Dále jsou tu pak tradiční gesta jako dvojité klepnutí nebo podržení. Jednotlivé akce se můžete nastavit v aplikaci.

Samotné pouzdro sluchátek je takové plošší vajíčko, přičemž i velikostí to celkem odpovídá vejci. FreeBuds 5 se do pouzdra nasazují snadno, drží v něm samozřejmě magneticky. Pouzdro je jinak plastové a při mírném zatlačení na otvírací část je cítit jemné posunutí a slyšet vrznutí, konstrukce víčka tak není tak pevná.

FreeBuds5 1 5608x3148x FreeBuds5 4 5473x3072x

Huawei FreeBuds 5; zdroj: Dotekománie

Na těle krabičky nalezneme celkem standardní výbavu – LED diodu na čelní straně indikující stav a nabití, dále tlačítko pro párování a nakonec USB-C konektor pro nabíjení. Chválím pak také přítomnost cívky pro bezdrátové nabíjení.

Konektivita

Překvapilo mě, že zde chybí podpora Google Fast Pair. To pravděpodobně souvisí se sankcemi vůči Huawei, který tak možná toto nemůže integrovat a je to škoda. Třeba u konkurenčních Nothing Ear Stick (recenze) a mnoha dalších sluchátkách stačí otevřít krabičku vedle Android telefonu a už se vám zobrazí dialog pro párování. Tady u FreeBuds 5 musíte hezky po staru jít do nastavení Bluetooth a párovat ručně. Má to jedinou výjimku a to jsou Huawei telefony. Když jsem zkusil sluchátka spárovat s Huawei P40 Pro, tak tam vyskočí okénko pro rychlé spárování hned.

FreeBuds5 3 5209x2924x

Huawei FreeBuds 5; zdroj: Dotekománie

Konektivitu jinak zajišťuje Bluetooth 5.2 a potěší také podpora dvou připojených zařízení najednou. Není tak problém mít zároveň připojené sluchátka k notebooku a telefonu zároveň, nicméně toto je dnes již celkem běžná záležitost. Sluchátka jsem zkoušel s iPhone 13, Xiaomi 13 Pro, Huawei P40 Pro a Honor Magic5 Pro. S posledním zmíněným jsem je používal nejvíce a propojení bylo bezproblémové.

Zvukový výstup

Sluchátka mě hned po první nasazení do uší překvapila svým silnějším basovějším projevem. Při delším poslechu mi přijdou basy až zbytečně silné. V nastavení v aplikaci AI life lze upravit ekvalizér a basy trochu utlumit, ale stejně počítejte podobně jako třeba u Nothing Ear Stick se silnějšími basy. O zvuk se zde stará 11mm měnič.

Vynutit si můžete také kvalitnější kodek LDAC, přičemž výchozí nastavení preferuje AAC. Pro přepnutí je v aplikaci AI life nutné zvolit v sekci kvalita zvuku možnost “Upřednostnit kvalitu zvuku”. Pro LDAC ale musíte mít obsah, při běžném poslechu ze Spotify i při nastavení na velmi vysokou kvalitu stejnak ani nemáte možnost ho plně využít. A osobně si myslím, že u takovýchto sluchátek s otevřenou konstrukcí je to možná trochu zbytečné.

Potlačení hluku

Jistou zajímavostí je pak podpora aktivního potlačení hluku (ANC) přestože se jedná o sluchátka s otevřenou konstrukcí typu pecky. Vcelku logicky zde ANC tedy nemůže fungovat tak dobře jako u špuntů.

A v praxi to tak opravdu je, potlačení okolního hluku je celkem slabé. V podstatě při jeho zapnutí se dostanete na úroveň špuntů bez ANC. Mimo to je občas ANC u FreeBuds 5 celkem nepříjemné, je to takový pocit jako byste měli zalehlé uši. Vyplatí se tedy ANC používat? Ve specifických situacích vám jistě trochu pomůže, například při letu v letadle to maličko utlumilo hluk.

Na výběr pak máte dvě možnost tlumení, přičemž ta slabší s názvem “příjemná” je opravdu velmi decentní. Doteď popisovaná silnější verze se zde jmenuje obecné potlačení. Nastavit lze také dynamické přepínání mezi těmito úrovněmi, to mi ale občas v autě na zadních sedadlech dělalo neplechu a příliš často se přepínalo.

Výdrž

Výrobce udává výdrž ve specifikacích jako následovnou:

  • Přehrávání hudby pouze pomocí sluchátek (vypnuto potlačení hluku): 5 hodin
  • Přehrávání hudby pouze se sluchátky (zapnuto potlačení hluku): 3,5 hodiny
  • Přehrávání hudby s opakovaným nabíjením v pouzdře (vypnuto potlačení hluku): 30 hodin
  • Přehrávání hudby s opakovaným nabíjením v pouzdře (zapnuto potlačení hluku): 20 hodin

Hodnotit výdrž u sluchátek je vždycky složitější, jelikož málokdy jsem schopen poslouchat hudbu třeba 5 hodin v kuse. Plus do toho kromě poslechu občas uděláte nějaký hovor, který je energeticky náročnější. Za nějakých 10 dní se mi podařilo sluchátka vybít, přičemž co jsem si zapisoval, tak se jednalo o necelých 20 hodin používání s aktivním potlačením hluku, z čehož dvě hodiny byl hovor. Třeba právě dvě hodiny hovoru spotřebovalo zhruba 50 procent baterie samotných sluchátek. Výdrž je tak solidní a myslím si, že většině uživatelů bude dostačovat a odpovídá slovům výrobce.

Aplikace

Dost zajímavá sitauce je na poli dodávané aplikace ke sluchátkům, kterou budete potřebovat pro nastavení kvality zvuku, potlačení hluku, gest nebo pro aktualizaci sluchátek. Tato aplikace se jmenuje AI Life a výrobce vás na platformě Android donutí stáhnout ji přes AppGallery, protože v Google Play ji nenajdete. To je za mě velký mínus, protože si musíte nejprve ručně stáhnout APK soubor AppGallery a ten nainstalovat. Přitom vcelku paradoxně na iOS najdete aplikaci AI Life přímo v AppStore. Hádám, že zde se snaží Huawei vám jednoduše vecpat AppGallery.

Screenshot 20230429 132642 1312x2848x Screenshot 20230429 192252 1312x2848x Screenshot 20230429 192246 1312x2848x Screenshot 20230429 192239 1312x2848x

Huawei AI Life; zdroj: Dotekománie

Sluchátka jsme pak testovali s HarmonyOS 3.0.0.136, což byl v době psaní recenze nejnovější firmware. Během testování nicméně dorazili dvě aktualizace.

Zhodnocení

FreeBuds 5 jsou rozhodně zajímavá sluchátka pro lidi, kteří preferují sluchátka s otevřenou konstrukcí typu pecky před špuntama. Těm zároveň dopřeje i mírné utlumení okolního šumu, ačkoliv jeho intenzita je spíše slabší (což je ale vzhledem ke konstrukci celkem logické). Hrají pak velmi solidně a mnohé potěší podpora LDAC kodeku. Zklamala mě ale absence Google Fast Pairing a nepotěší také fakt, že aplikaci ke sluchátkám nenajdete v Google Play, ale Huawei vás donutí nainstalovat AppGallery.

IMG 3639 4032x3024x IMG 3638 4032x3024x

Huawei FreeBuds 5; zdroj: Dotekománie

Za cenu 3800 Kč se pak nejedná o úplně levná sluchátka. Pokud nicméně hledáte extravagantní sluchátka typu pecky s basovějším zvukovým projevem, Huawei FreeBuds 5 jsou přesně pro vás.

Klady

  • Zajímavý extravagantní design
  • Solidní basy
  • Dlouhá výdrž baterie
  • Pouzdro má bezdrátové nabíjení

Zápory

  • Aplikace ke sluchátkům není v Google Play
  • Pro někoho možná až příliš extravagantní design

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Miroslav Růžička

Redaktor a moderátor na našem YouTube kanálu a nadšenec do moderních technologií, který na našem webu působí již od roku 2013. Mobilní telefony ho ale zajímají již od dětství.

Komentáře

Martin Jeřábek

30. 4. 2023, 18:32

To je hnusný design 😂 každé bezdrátové sluchátka jsou škaredá

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat