Nokia X30; zdroj: Dotekománie
1Domů » Recenze »
Nokia poslední roky nechrlí tolik modelů, a když už, většinou se jednalo o zástupce nižších tříd. Dnes tu máme Nokii X30, což je v současnosti nejlepší Nokia, kterou si u nás můžete koupit. Není to sice žádný top model, ale zástupce střední třídy, který se bude snažit konkurovat třeba zavedenému Samsungu Galaxy A53 či Motorole Edge 30 Neo. Má na to? Jak se nová Nokia X30 povedla?
Konstrukce
Nokia klade důraz na ekologii a už při rozbalování vám na materiálech připomene, že telefon nabízí 100% recyklovaný hliník a 65% recyklovaný plast na zádech. Také celá krabička je z recyklovaného materiálu a uvnitř také nenalezneme nic jiného než USB-C kabel.
Samotná konstrukce Nokie X30 je velmi bytelná, rám je hliníkový a opravdu masivní, čímž se ostatně chlubí i samotný výrobce. Připomíná mi třeba rámeček LG G6, který byl podobný. Záda jsou tedy plastová, což je trochu škoda, nicméně ve střední třídě to není nic neobvyklého. Chválím, že se nikde neprohýbá.
Troufám si tvrdit, že telefon opravdu něco vydrží, čemuž určitě pomůže i certifikace IP67. Telefon tak vydrží i nějaké to lehké ponoření do vody.
Nokia X30; zdroj: Dotekománie
Položil jsem si novou Nokii X30 vedle známého Samsungu Galaxy A52 či A53 a překvapilo mě, jak jsou si tyto dva modely podobné. Mají téměř identické rozměry a jejich čelní strana pak také vypadá velmi podobně. Jakoby Nokia chtěla přímo konkurovat těmto populárním “Áčkům” od korejské značky.
Rámečky kolem displeje bych si dokázal představit tenčí, ale na střední třídu je to stále přijatelné. Zaujalo mě, že čelní sklo není zcela ploché, ale je mírně po krajích zaoblené. To se mi líbí a působí to příjemným decentním dojmem.
Testovali jsme oblačně modrou barevnou verzi, která kolikrát připomínala skoro šedou. Na výběr ale máte ještě z ledově bílé.
Fotoaparáty jsou schované na zádech v hliníkovém modulu. Kvůli jeho konstrukci se nicméně při položení na stůl telefon docela hodně viklá. Na spodní straně se nachází konektor USB-C, slot na jednu nanoSIM a reproduktor. Je trochu škoda, že je zde pouze jeden výstup reproduktoru a stereo se tak nekoná.
Ačkoliv zde není 3,5mm jack pro připojení sluchátek (což mně osobně vůbec nevadí), tak telefon má FM rádio, což je funkce, kterou už jsem nějaký ten pátek neviděl. Bohužel jsem ji ale nemohl vyzkoušet, jelikož vyžaduje připojení USB-C sluchátek, a ty nemám.
Čtečka otisků prstů je integrovaná v displeji a jedná se o optickou verzi. Funguje velmi spolehlivě, jen by možná mohla být ještě o maličko rychlejší. Nicméně na střední třídu je to vlastně asi v pořádku.
Displej
Zobrazovací panel má úhlopříčku 6,43 palce, přičemž se jedná o kvalitní AMOLED panel krytý sklem Gorilla Glass Victus. Nabízí rozlišení 1080 x 2400 a maximální jas činí 700 nitů, což je na střední třídu solidní hodnota a během testování jsem neměl problém s viditelností na podzimním slunci. Obnovovací frekvence je zde 90 Hz. Rád bych viděl 120 Hz, ale i těchto 90 Hz dělá rozdíl ve srovnání s 60 Hz. Bohužel plynulost občas kazí horší optimalizace systému, kdy se animace při zavírání aplikace seká.
Menší problém jsem měl také s automatickou regulací jasu, které nefunguje spolehlivě. Velmi často se mi stávalo, že když jsem rychle aktivoval fotoaparát dvojklikem na tlačítko pro zapnutí, tak jas zůstal nastavený na minimální hodnotu a já venku na displeji nic neviděl. Jas se ani po chvíli nijak nezvýšil. Toto je však nejspíše softwarový problém, který doufám, že výrobce opraví.
Hardware
Uvnitř tepe Snapdragon 695 5G, což je rok starý čip střední třídy. Výkonu nabízí stále ještě dostatek, nicméně radši bych tu viděl lepší čip. Tento Snapdragon totiž konkurence dává do telefonů s cenovkou kolem 8 tisíc korun, nová Nokia však stojí přes 12 tisíc. Procesor řady 7 bych tu viděl opravdu raději. Nepříjemným omezením Snapdragonu 695 je také fakt, že nepodporuje nahrávání videa ve 4K.
Výkon v benchmarku Geekbench 5 se při pěti spuštění za sebou držel na skóre kolem 660 (single core) a 1920 (multi core).
Operační paměť má dle varianty úložiště kapacitu 6 nebo 8 GB. Základní úložiště je celkem štědré, a to 128 GB, a nebo můžete sáhnout po 256GB verzi. Nám na test dorazily vyšší verze s kombinací 8 GB RAM a 256 GB úložištěm. Slot na paměťové karty microSD zde nehledejte.
Specifikace Nokia X30
- displej: 6,43 palců, 2400 x 1080 pixelů (Full HD+), 90 Hz, AMOLED, Corning Gorilla Glass Victus
- procesor: Snapdragon 695
- RAM: 6/8 GB
- úložiště: 128/256 GB + microSD
- Android 12 (tři aktualizace Androidu)
- Foťáky:
- zadní – 50 MPx, OIS
- 13 MPx, ultra širokoúhlý
- přední – 16 MPx
- zadní – 50 MPx, OIS
- USB C
- čtečka otisků prstů v displeji
- IP67
- 5G, WiFi 6, Bluetooth 5.1, GPS/AGPS/GLONASS/BDS/Galileo, NFC
- rozměry: 158,9 x 73,9 x 7,99 mm; 185 gramů
- baterie: 4200 mAh + 33W
Výdrž baterie
Baterie nabízí kapacitu 4200 mAh, což nemusí znít jako moc, ale v praxi je to zcela dostatečné. Výdrž z mé zkušeností hodnotím jako nadprůměrnou, kolikrát jsem vydržel dva dny provozu. Doba aktivního displeje se pohybovala kolem 5-6 hodin při mém používání.
Nabíjení probíhá maximálně výkonem 33 W a adaptér nemáte v balení. Jelikož jsme neměli k dispozici žádný originální adaptér Nokia, nabíjení jsme vyzkoušeli s 60W Power Delivery nabíječkou a zde jsme za 1,5 hodiny se dostali z nuly na 80 procent. To není nejrychlejší.
Software
Nokia X30 nabízí Android One, tedy čistý systém Android, nyní ve 12. Výrobce pak slibuje tři velké aktualizace, takže podpora je slušná. Bezpečnostní aktualizace pak byla v době testování z letošního září. Překvapilo mě několik předinstalovaných aplikací, máme tu LinkedIn, Netflix, Spotify, ExpressVPN a GoPro Quik.
Trochu zklamáním je nedokonalá optimalizace systému. Často se mi během používání stávalo, že animace při zavírání aplikace byla velmi trhaná. Překvapilo mě, že NFC není ve výchozím stavu aktivní a je nutné ho ručně zapnout. Pozor je také nutné si dát na spořič baterie, který se sám zapne při 20 procentech a ve výchozím stavu vypíná NFC, takže nezaplatíte. To lze ale přizpůsobit. A to samé lze říci o uzamčené obrazovce, která v základu neukazuje žádná oznámení, ani ikonky.
Systém; zdroj: Dotekománie
Fotoaparát
Velice chválím, že tu na zádech máme jen dva fotoaparáty a nejsou zde nesmyslné snímače hloubky nebo makra jako třeba u Samsungu. Máme tu tedy dva použitelné snímače, a to ten hlavní a ultra širokoúhlý. Hlavní nabízí rozlišení 50 MPx a optickou stabilizaci. Ultra širokoúhlý má 13 MPx a úhel záběru 123 stupňů.
Výsledné snímky nejsou vůbec špatné, ale barevné podání se telefonu občas dost nepovede, a to především v situacích při focení v náročnějších scénách (protisvětlo apod.). Fotky jsou pak takové vybledlé, což velmi souvisí se vskutku agresivním HDR. To se za každou cenu snaží vytáhnout každý stín a ve výsledku to prostě nevypadá až tak moc dobře. Navíc jsou snímky dost přeostřené. To je ještě více patrné, pokud fotku vyfotíte s 2x přiblížením, které máte přímo v prostředí k dispozici, stále vznikne 12MPx snímek.
Hlavní snímač; zdroj: Dotekománie
Vypnuté HDR vs aktivní HDR
A pokud by vás napadlo vypnout HDR, výsledek dopadne ještě hůře, viz porovnání níže. Rozdíl je v některých situacích opravdu výrazný.
Hlavní snímač; zdroj: Dotekománie
V noci se jednoznačně vyplatí použít noční režim. Trochu mě až překvapilo, že v automatickém režimu se vůbec neaktivuje. S nočním režimem, který pořizuje fotky pár sekund, dosáhnete na velmi solidní výsledky pro telefon střední třídy.
Hlavní snímač – noční režim; zdroj: Dotekománie
Ultra širokoúhlý snímač již samozřejmě není tak kvalitní, na druhou stranu mě překvapilo, že kolikrát nabízel mnohem věrnější a lepší barevné podání než ten hlavní. Za horšího světla a v noci od něj ale zázraky nečekejte, ani noční režim jeho kvalitu nijak výrazně nezlepší. Ale ultra širokoúhlý snímač fotí v noci mizerně kolikrát i u mnohem dražších telefonů.
Ultra širokoúhlý snímač; zdroj: Dotekománie
Video telefon nahrává maximálně bohužel jen ve FullHD při 60 snímcích za sekundu. Jeho kvalita není příliš dobrá. Stabilizace při 60 fps je špatná a při 30 fps se pak obraz také tak podivně vlní, že to není hezké. A to tu máme OIS. Pokud hledáte mobil s dobrým videem, Nokia X30 to nebude.
Zhodnocení
Nokia X30 mě příjemně překvapila svojí konstrukcí. Jedná se totiž o opravdu masivně vyvedený telefon, který si myslím, že něco vydrží, čemuž dopomáhá i voděodolnost. Navíc se výrobce snaží být více udržitelný, takže bych se nebál X30 označit jako takové udržitelné kladivo.
Dále telefon zaujme solidním fotoaparátem s možná až moc agresivním HDR, kvalitním displejem nebo čistým Androidem s tříletou podporou. Systém by si však zasloužil ještě nějakou péči, optimalizace by mohla být lepší a telefon o něco plynulejší. To se ale doufám během této dlouhé podpory opravdu zlepší. Procesor by mohl být za tuto cenovku o třídu vyšší, mrzí mě především absence nahrávání 4K videa. Stejně tak je škoda, že tu nemáme stereo reproduktory.
Ve finále se však nejedná o vůbec špatný telefon a naopak si myslím, že by potenciální kupce měl tuto Nokii zařadit do výběru ve střední třídě. Může jít o zajímavou alternativu pro Samsung Galaxy A53 či Motorolu Edge 30 Neo. Jen ta cenovka by měla ještě o něco klesnout, v tuto chvíli se prodává Nokia X30 za zhruba 13 tisíc korun. Za cenu kolem 10 tisíc by se jednalo rozhodně o lepší koupi.
Klady
- masivní konstrukce s voděodolností
- čistý Android s tříletou podporou
- slušný fotoaparát
- pěkný 90Hz AMOLED displej
Zápory
- nedokonalá optimalizace systému
- nenahrává video ve 4K kvůli procesoru
- nemá stereo reproduktory
💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.
Domů » Recenze »
Karlo Montausir
5. 11. 2022, 15:32Pěkná recenze.