Pozor na srdceryvná videa na YouTube, snaží se jen vylákat peníze

Pozor na srdceryvná videa na YouTube, snaží se jen vylákat peníze
2022-07-27T09:35:47+02:00
• 27. 7. 2022

Fotka od Travis Essinger z Unsplash

Podvodníci se neštítí ničeho, ani zneužívání ochoty lidí při pomoci jiným. Tentokrát kyberbezpečnostní společnost Avast objevila kampaně na YouTube, v kterým se snaží podvodníci vylákat peníze z lidí na pomoc.

Cancer Girl

Avast zaznamenal, že se na YouTube šíří videa s holčičkou, která má mít údajně rakovinu a je potřeba získat finanční prostředky na léčbu. Samotné video se nachází v mnoha jazycích a celkově mají přes 10 milionů zhlédnutí. Navíc se objevují různá videa se stejnými kontaktními údaji a stejným příběhem.

Untitled 1600x833x

Zdroj: Avast

„Ačkoli nemůžeme vědět, kdo tato holčička skutečně je ani jaká je její situace nebo situace rodiny, víme jistě, že se jedná o podvod a že více než 640 000 dolarů, které se již vybraly, na léčbu nepůjdou,“ říká Pavel Novák, analytik hrozeb v Avastu. „Náš průzkum odhalil celou sérii videí, ve kterých vystupuje stejná holčička, s výzvami v arabštině, francouzštině, portugalštině, španělštině a hebrejštině. Našli jsme také videa s podobnými výzvami, ale s jinými holčičkami.“

Nejedná se ale o nic neobvyklého. Tento scénář se zpravidla šířil skrze e-maily, ale na YouTube se zřejmě jedná o nový trend, přičemž je asi hodně komplikované pro bezpečnostní systémy služby rozpoznat podvodné jednání. Tento typ videí se navíc začal šířit i v Česku. Dle Avastu se jim podařilo ochránit již 1000 uživatelů za pouhých 48 hodin.

Zde jednoduše platí, že byste si měli prověřovat podobné kampaně a velmi se rozmyslet, jestli přispět, či nikoliv. Zde jednoduše doporučujeme více prověřit organizaci pořádající sbírku, například na stránkách ministerstev nebo úředních webech.

Zdroj: Tisková zpráva

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat