Mobily budou ještě výkonnější, představena nová jádra ARM

Mobily budou ještě výkonnější, představena nová jádra ARM
2022-07-01T18:00:17+02:00
• 1. 7. 2022

Zdroj: ARM

Společnost ARM přímo nevyrábí mobilní procesory, ale je nedílnou součástí současného mobilního trhu. Dodává technologie a architektury pro výrobu mobilních procesorů, tedy spíše pro SoC (System On Chip). V tomto týdnu jsme se dočkali představení nových výpočetních jader Cortex-X3, Cortex-A715 a Cortex-A510. Samozřejmě se slibuje vyšší výkon a nižší spotřeba.

V hlavní roli Cortex-X3

ARM před nějakou dobou uvedl na trh první jádra Cortex-X a dnes zde již máme třetí generaci postavenou na ARMv9 architektuře. Novinka Cortex-X3 poskytuje až o 25 % více výkonu v porovnání s nejnovějších top modelem se systémem Android, dle slov ARM. U notebooků je nárůst dokonce o 34 % v případě jednovláknových operací.

ARM uvedl také novinku DSU-110, díky které lze Cortex-X3 v rámci big.LITTLE kombinovat do nových uskupení. Zatímco bylo zatím zvykem, že procesor zpravidla obsahoval jen jedno nejvýkonnější jádro typu Cortex-X, tak nyní se lze dostat až na 8 jader Cortex-X3 a k tomu ještě čtyři další Cortex-A715.

CPUs blog image4png 1040x0 1040x579x

Zdroj: ARM

V případě Cortex-A715 se nabízí o 20 % lepší efektivita a o 5 % více výkonu v porovnání s předchozí generací. Díky tomu budou nejen mobilní telefony spotřebovávat méně energie, ale nabídnou trochu rychlejší reakce. Cortex-A510 nenabízí nějaké dramatické změny, ale díky modifikacím je toto jádro o 5 % efektivnější, takže se uspoří další dávka energie.

Zatím si ale budeme muset počkat na přímé nasazení u procesorů. Neočekáváme, že bychom se dočkali ještě letos, ale některá společnost může překvapit. Zřejmě se opět odehraje souboj mezi firmami Mediatek a Qualcomm. Firmy mohou nabídnout až 12jádrové SoC s 16 MB L3 cach, ale pokud se budeme bavit čistě o mobilních telefonech, tak se asi dočkáme maximálně 9jádrové verze, která se bude moci pochlubit jedním jádrem Cortex-X3, čtyřmi Cortex-A715 a čtyřmi Cortex-A510. Teoreticky by se ale mohl podařit nabídnout SoC s dvěma jádry Cortex-X3, dvěma Cortex-A715 a čtyřmi Cortex-510. Zatím si tedy budeme muset počkat, kdo se pochlubí nejvýkonnějším mobilním procesorem.

Zdroje: community.arm.com, fonearena.com

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

PanzerGlass S24 MP Mraz 2
PanzerGlass S24 MP Mraz 1

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat