reklama

Nové nařízení společnosti Apple změní od 30. června používání aplikací v iOS komentář

Nové nařízení společnosti Apple změní od 30. června používání aplikací v iOS [komentář]
2022-06-01T13:30:07+01:00
• 1. 6. 2022

Fotka od Sara Kurfeß z Unsplash

Od posledního dne měsíce června 2022 začne platit celosvětově velká změna v mobilních aplikacích pro systém iOS. Společnost Apple totiž v souvislosti s ochranou osobních dat zavádí nové nařízení. Každá aplikace nacházející se v App Store, která nabízí možnost zřízení uživatelského účtu, bude muset stejně transparentně nabízet i jednoduchou cestu jeho definitivního smazání. Vývojáři mobilních aplikací se na tuto změnu připravovali už od ledna 2022.

MiMi 9699 1200x1600x

Milan Mitošinka, Ředitel divize Mobility ve společnosti Cleverlance

Od 30. června 2022 budou muset všechny aplikace pro iOS nabízet jednoduchou a transparentní cestu, jak uživatelský účet v aplikaci vytvořený také smazat. Nejedná se tak o pouhou deaktivaci, která je dlouho známá například uživatelům sociálních sítí, ale o skutečné smazání účtu se všemi jeho osobními daty. Nařízení firmy Apple mělo původně platit už v lednu 2022, ale firma své rozhodnutí oddálila pod tlakem světových vývojářů aplikací.

Ředitel divize Mobility ve společnosti Cleverlance Milan Mitošinka k novému nařízení říká: “Implementace tohoto nařízení není úplně triviálním úkonem, jak by se možná mohlo zdát. Nese to s sebou celou řadu strukturálních změn, kterými aplikace musí projít. Apple má navíc velice přesně specifikovanou sadu pravidel, podle kterých musí vše fungovat. Na nás jako vývojářích a testerech pak spočívá hlavní zodpovědnost za to, že aplikace, které našim klientům na míru dodáváme, budou tahle pravidla přesně splňovat.”

Společnost Apple definuje realizaci svého nového nařízení sadou pravidel

  • Proces mazání účtu musí být jasný, intuitivní a transparentní, v aplikaci lehce k nalezení (např. tlačítko do profilu uživatele nebo správy účtu).
  • V nabídce musí být možnost smazání kompletně celého záznamu účtu, včetně přidružených osobních údajů. Pouze nabídka deaktivace (dočasného vypnutí) účtu nestačí.
  • Pokud uživatelé musí navštívit web, aby dokončili smazání svého účtu, měl by být přidán přímý odkaz na stránku webu, kde mohou proces dokončit.
  • Uživatelé musí být dobře informováni. Má-li dokončení žádosti o smazání trvat delší dobu, je třeba jim to dát vědět.
  • Pokud aplikace podporuje nákupy v aplikaci, je nutné lidem srozumitelně vysvětlit, jak bude probíhat následující fakturace a rušení účtu.
  • Všechny aplikace musí obsahovat snadno dostupný odkaz na zásady ochrany osobních údajů v popisu na App Store Connect a v rámci aplikace.
  • V neposlední řadě je nutné dodržovat platné zákonné požadavky na zpracování a uchovávání osobních údajů klienta. A také na jejich mazání. To zahrnuje dodržování místních zákonů, v případě ČR tedy platnou směrnici GDPR.

“Technologická společnost Cleverlance pomáhá svým zákazníkům tyto požadavky řešit. Jako dodavatel mobilních aplikací jsme tuto problematiku úspěšně vyřešili například v mobilní aplikaci MyŠkoda společnosti ŠKODA AUTO a.s. Přesně podle direktivy GDPR zde může zákazník ve svém profilu zcela smazat svůj účet, včetně svých osobních údajů. Musí ovšem předem odpojit své vozy, které přes aplikaci ovládá. Poněkud jiný reálný stav nastává například u aplikací mobilního bankovnictví. Uživatel si sice může svůj účet a přístup do mobilní banky kompletně smazat, jeho bankovní produkty a osobní údaje s nimi spojené ale logicky zůstávají nedotčeny. Plnohodnotným klientem banky tak i po smazání mobilního bankovnictví stále zůstává,” dodává Milan Mitošinka z Cleverlance.

Druhý největší technologický gigant Google se k tomuto kroku zatím staví poněkud rezervovaněji. Ve svých pravidlech pro aplikace dostupné na Google Play Store sice uvádí, že aplikace musí být transparentní a informovat uživatele, jak zpracovává jeho osobní data a zakazuje přímo podvodné nebo nečestné jednání, ale k nařízení nutnosti snadného smazání účtu se ale dosud neodhodlal.

“Pro implementaci nové funkcionality mazání účtu doporučujeme naplánovat samostatný release, a to po uvedeném datu 30. června 2022. Apple totiž bude pravděpodobně funkčnost důsledně prověřovat a může se stát, že se tak vydání nových verzí opozdí. To by mohlo mít neblahý vliv na další důležité funkcionality aplikací, pokud by byly vydávány pohromadě s tímto releasem,” dodává Mitošinka.

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Redaktor si nevyplnil profil

Komentáře

Reklama

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat