reklama

Budoucnost je bez hesel dle nové iniciativy Googlu, Applu a Microsoftu

Budoucnost je bez hesel dle nové iniciativy Googlu, Applu a Microsoftu
2022-05-06T13:30:27+01:00
• 6. 5. 2022

Zdroj: Dotekomanie.cz

Jednou ze zásad při vytváření uživatelského účtu je, aby heslo bylo originální, nikdy byste jedno neměli používat u více služeb najednou a mělo by obsahovat nejrůznější znaky. To bohužel v dnešní době nestačí a měli byste minimálně používat ještě dvoufázové ověření, v rámci kterého ve své podstatě používáte ještě jeden kód, který se v čase mění. K tomu se používají autentifikační aplikace. Budoucnost ale vypadá jednodušeji a bezpečněji, jelikož se tři technologičtí giganti dohodli na spolupráci kolem nového standardu.

Mobil se stane klíčem ke službám a aplikacím

Apple, Google a Microsoft začínají spolupracovat na novém standardu, který vznikl v dílnách aliance FIDO (Fast IDentity Online) a konsorciu W3C (World Wide Web Consortium). Díky novému standardu nebude potřeba již používat hesla, jelikož klíčem ke službám se stane právě váš mobilní telefon. Ten bude sloužit k ověření a k přihlášení ke službám, aplikacím i běžným webovým stránkám.

Tento standard byl představen v roce 2018, o kterém jsme vás informovali. Tehdy nebylo jasné, jestli se vůbec ujme, jelikož chyběla podpora od velkým hráčů, ale to se mění. Celý systém je založen na veřejném a privátním klíči, přičemž díky zapojení výše uvedených společností bude možné využívat cloudovou synchronizaci.

Frame 2610059max 1000x1000 1000x623x

Zdroj: Dotekomanie.cz

V praxi to může vypadat velmi jednoduše, aspoň tedy z pohledu uživatele. Například na webové stránce zadáte své uživatelské jméno, případně e-mail a dáte přihlásit. Místo zadávání hesla se objeví na vašem mobilním telefonu notifikace vyzývající k přihlášení. Po odemknutí mobilního telefonu (PIN, znak, heslo nebo použití biometriky) a potvrzení dojde k přihlášení. Heslo dokonce nebude potřeba ani při registraci v aplikacích, službách nebo na webových stránkách.

Firmy hodlají použít své správce hesel a všechny pokročilé techniky k omezené zneužití. Respektive nasadí ochrany, abyste každou chvíli neviděli například snahy o přihlášení z míst, kde se nenacházíte. Novinka by měla být k dispozici během jednoho roku, ale nebude zatím vynucována. Firmy nehodlají tlačit na adopci a bude nějaký čas na přechod k budoucnosti bez hesel.

Tento nový způsob přihlašování není nijak nový. Například některé banky ho používají již dnes. Například u Komerční banky stačí zadat uživatelské jméno a následně potvrdit svou identitu na mobilním telefonu.

Zdroje: phandroid.com, blog.google

Stiknutím klávesy J se přesunete na starší článek, klávesa K vás přesune na novější.

💡 Získejte Dotekománie Premium a využijte web naplno.

reklama
reklama

Přemysl Vaculík

Šéfredaktor, tvůrce dotekomanie.cz, androiďák, podcaster v PZL. Také milovník adrenalinových sportů, na které nemá čas.

Komentáře

Reklama

galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24
galaxy s24

Dotekománie.cz

Přidat komentář

Pro komentování se musíte přihlásit

Tmavý režim

Vyzkoušejte

Dotekománie Premium

Vychutnejte si web bez bannerové reklamy a získejte předběžný přístup k článkům. Podpoříte i Dotekománii.

Vyzkoušet

Odběr novinek

To podstatné ze světa mobilů a technologií jednou týdně do vašeho e-mailu. 📱
A nepropásnete soutěže!

Odebírat